http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

„MOJANIEPODLEGŁA” - spotkanie z Pawłem Trygalskim

Czym jest patriotyzm?  Jaką rangę mają symbole narodowe? Z  czego my Polacy powinniśmy być dumni, a czego powinniśmy się wstydzić ?  Na czym polega patriotyzm lokalny?  Na tak postawione pytania przez pasjonata historii Pawła  Trygalskiego próbowali odpowiedzieć młodzi ludzie podczas spotkania w Bibliotece Publicznej Miasta Gniezna, w ramach  cyklu „MOJANIEPODLEGŁA”.


Jak się okazało hasło „patriotyzm” ma różne definicje. Najpełniej jego znaczenie odzwierciedla  maksyma, że jest to bogactwo doświadczeń i możliwości. Na pewno te cechy charakteryzują patriotyzm lokalny Pawła Trygalskiego. Przejawia się on  w kultywowaniu pamięci o Powstaniu Wielkopolskim 1918/1919, braniu udziału w  organizacji różnego rodzaju przedsięwzięć związanych z powstaniem i powstańcami. Są to m.in. opieka i dbanie o groby powstańcze, akcja „Kartka dla powstańca” polegającą na wręczeniu rodzinom powstańczym specjalnych życzeń dla ich przodków – powstańców, uczestniczenie w każdej uroczystości związanej  z powstańcami np. sprowadzenie prochów kapitana Pawła Cymsa do Gniezna czy ponownym odsłonięciu odnowionego grobu majora Stefana Chosłowskiego. Na zakończenie spotkania Paweł Trygalski stwierdził krótko i dobitnie, że warto i należy pamiętać, o tych wydarzeniach i ich bohaterach.

Spotkanie zostało zrealizowane dla uczczenia  obchodów  dwóch ważnych wydarzeń: 100. rocznicy  odzyskania niepodległości oraz 100. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego i odbyło  się w ramach programu edukacyjnego „A JA JESTEM POLAK MAŁY” realizowanego przez  gnieźnieńską książnicę i Urząd Miejski w Gnieźnie.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.