http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

Gnieźnianie w hołdzie Powstańcom Wielkopolskim zdobywcom poznańskiego lotniska Ławica

W nocy z 5 na 6 stycznia 1919 r. główne siły zgrupowania powstańców podeszły pod zabudowania bazy lotniczej w Ławicy. Artyleria zajęła stanowiska ogniowe w rejonie stacji kolejowej Poznań – Wola. Pluton kawalerii i oddziały ochotników ubezpieczały atakujących i pozorowały atak od strony miasta. Po godzinie czwartej niemieckiej załodze zaproponowano natychmiastową kapitulację. Niemcy propozycję odrzucili. Kilka minut przed godziną 4.30 rozpoczęło się natarcie. Silny ostrzał karabinowy nie wyrządził dużych strat wojskom powstańczym. Wkrótce po czterech strzałach armatnich, które uszkodziły m. in. wieżę lotniska walkę zakończono.


W trakcie walk zginął jeden powstaniec, a trzech zostało rannych. Po szybkim szturmie koszary, hangary i całe lotnisko zostało zajęte. Niemiecką załogę wzięto do niewoli. W polskie ręce dostało się nie tylko lotnisko, ale sprzęt lotniczy szacowany na około  milionów marek.

A tak pisał w roku 1928 w swoich wspomnieniach jeden ze współorganizatorów grupy uderzeniowej urodzony 5 grudnia 1891 roku w Kłecku Wiktor Pniewski – pilot wojskowy , pierwszy komendant polskiej stacji lotniczej w Ławicy: „musieliśmy zwyciężyć, albowiem przed przemocą wroga szły nasze święte prawa do ziemi polskiej i wspólnie z mieczem szedł duch narodu”.
       
Widomym tego znakiem dla Poznaniaków był przelot polskich samolotów z biało – czerwoną szachownicą na skrzydłach nad stolicą Wielkopolski w dniu 7 stycznia 1919r.
       
Z okazji przypadającej 99. Rocznicy zdobycia Ławicy (6 styczeń 1919) oraz rozpoczynającego się Roku Odzyskania Niepodległości w samo południe przed pomnikiem Powstańców Wielkopolskich zdobywców lotniska Ławica odbyła się podniosła uroczystość upamiętniająca czyn zbrojny oddziałów powstańczych i w konsekwencji przechwycenie tego bardzo ważnego obiektu militarnego, który przyczynił się ostatecznie do przechylenia szali losów i następujących po nim wydarzeń narodowo – wyzwoleńczych Powstania Wielkopolskiego.
       
Pośród licznych pocztów sztandarowych, władz samorządowych, organizacji, stowarzyszeń wojskowych, cywilnych, młodzieży wielkopolskich szkół i mieszkańców Poznania składających wiązanki kwiatów z biało – czerwoną szarfą, tradycyjnie jak co roku pamięć czynu powstańczego uczcili miłośnicy lotnictwa z Gnieźnieńskiego Stowarzyszenia Sportów Lotniczych im. Ludwika Szajdy z przewodniczącym delegacji członkiem zarządu Tomaszem Karskim i Krzysztof Borowiak reprezentujący na uroczystości Polskie Lobby Przemysłowe im. Eugeniusza Kwiatkowskiego z Warszawy, w imieniu którego zapalił i złożył na postumencie pomnika wielki znicz symbolicznie oddający najwyższy hołd i pamięć zwycięskim Powstańcom Wielkopolskim.
       
Obchodom rocznicowym przewodniczyła pil. instr. Barbara Grześkowiak – Bocian, prezes Klubu Seniorów Lotnictwa Aeroklubu Poznańskiego im. Wandy Modlibowskiej.

2 komentarzy

 • Czytelnik
  Czytelnik piątek, 19, styczeń 2018 14:30 Link do komentarza Raportuj

  Panie Marku, to nie jedyne zwycięskie powstanie, proszę poczytać tutaj:
  http://www.informacjelokalne.pl/felietony/item/3421-zapomniani-powstańcy
  Dobrze, że "Informacje Lokalne" pielęgnują historię!

 • Marek ZYGMUNT
  Marek ZYGMUNT piątek, 19, styczeń 2018 08:59 Link do komentarza Raportuj

  OOOOOO !!!!! Chociaż taki mały pomnik poświęcony powstańcom WIELKOPOLSKIM z Gniezna , przydałby się również w Gnieźnie, tuż koło dworca . Najlepiej z napisem " JEDYNE ZWYCIĘSKIE POLSKIE POWSTANIE" !!!!
  Prezydencie Miasta Panie Tomaszu BUDASZ . Przecież to nie byłby aż tak wielki koszt dla naszego miasta. A wspaniała sprawa, nawet dla turystów przyjeżdżających do Gniezna koleją czy autobusem . Pomnik przy dworcu pozwoliłby wszystkim przyjezdnym poznać również współczesną historię Gniezna.. Dobrze by było, by Polacy wiedzieli, że Gniezno to nie tylko historia z przed 1000 lat . Ale również historia współczesna !! I TO JAKA CHWALEBNA .

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.