http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

„Od ottońskich krypt do Tympanonu Dawidowego”

Wyróżniony „Od ottońskich krypt do Tympanonu Dawidowego”

Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Gostyniu zaprasza na fascynującą podróż po najciekawszych zabytkach romańskich francuskiego i niemieckiego kręgu kulturowego, a także najbardziej charakterystycznych obiektach tego okresu w Polsce. Autorem niezwykłych fotografii jest Jerzy Andrzejewski, a wystawę można oglądać do 9 marca.


Gostyńska książnica za pomocą zdjęć Jerzego Andrzejewskiego zbudowała opowieść o tym, że kultura polska już w okresie romanizmu inspirowała się Zachodem. Sprowadzano na nasze ziemie mistrzów z odległych warsztatów, szukano w Niemczech i we Francji analogii formalnych, dzięki którym nasze obiekty wpisują się w długą listę wybitnych dzieł, pokrywających mapę Europy między X a XIII wiekiem.

Na wystawę w Gostyniu wybrane zostały zdjęcia z miejsc, które posiadały w średniowieczu olbrzymią rangę (Mainz, Trewir). Ekspozycja została stworzona w taki sposób, by zdjęcia mówiły o swojej jakości technicznej i artystycznej, ale także o wysokiej klasie uwiecznionych zabytków. Na zdjęciach pokazane są budowle sakralne, głównie kościoły i klasztory. Podziwiać można ich wygląd ogólny, elementy budowli, a także detale architektoniczne.

Wystawa to swoista opowieść, która zaczyna się w X wieku, gdy powstawały realizacje architektury ottońskiej (przedromańskiej), zachowane do dziś w formie surowych krypt Merseburga i Gernrode, a kończy się w pełnym finezji późnoromańskim Tympanonem Dawidowym z lat 30. XIII wieku, wykonanym w Trzebnicy. Po upływie ponad 1000 lat twórcy wystawy zbudowali nowe napięcie między Magdeburgiem a Halberstadt, umieszczając na jednej planszy dwie fotografie konkurencyjnych biskupstw. Pokazany jest detal architektoniczny związany z cysterskim Wąchockiem, nie zapominając o tym, że wzorem dla kościołów tego zakonu były założenia we francuskim Fontenay. Część zdjęć dobrano tak, by zawierały również elementy gotyckie, świadomie wskazując, że style wzajemnie się przenikają, zabytek ma swoją dynamikę, a sztuka płynne przejścia.

Autor
Jerzy Andrzejewski ur. 20.01.1948 r. z zawodu technik fotograf (Technikum Chemiczne w Poznaniu – 1975 r.). Fotografią zajmował się od 1968 r., pracując w pracowni rentgenowskiej Szpitalu Miejskiego w Gnieźnie. Równocześnie wykonywał zdjęcia reporterskie publikowane w Gazecie Poznańskiej i Przemianach oraz na zamówienie Archidiecezji Gnieźnieńskiej. W latach 1972-1976, pracując w muzeum, równocześnie prowadził zajęcia fotograficzne z młodzieżą w pracowniach MDK, KMPIK i Klubie SM. Od 1976 r. prowadził zakłady usługowe w Skorzęcinie i Pobiedziskach, ale główne źródło dochodów stanowiły zlecenia od zleceniodawców instytucjonalnych – muzeów poznańskich oraz Przedsiębiorstwa Połowów Dalekomorskich „Odra” w Świnoujściu, z którym opłynął „pół świata”. Od 2000 r. na stałe współpracuje z Muzeum Początków Państwa Polskiego i Archidiecezją Gnieźnieńską. Jego zdjęcia zostały opublikowane w kilkunastu albumach o charakterze popularnonaukowym (m.in. wydawnictw Arkady i Ossolineum), katalogach polskich muzeów (m.in. Muzeum Narodowego w Warszawie, Muzeum Początków Państwa Polskiego, Muzeum Archidiecezjalnego) oraz uczelni (m.in. Uniwersytetu Jagiellońskiego, Uniwersytetu Wrocławskiego, Uniwersytetu Warszawskiego).

Wystawa jest do 9 marca 2018 r. w godzinach pracy biblioteki. Oprowadzanie kuratorskie po uprzednim zgłoszeniu telefonicznym i umówieniu terminu. Tel. 65 572 0952.

Organizator wystawy: Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Gostyniu, współpraca: Wojewódzka Biblioteka Publiczna i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu.
Kurator wystawy: Przemysław Pawlak, opracowanie graficzne materiałów promocyjnych: Anna Gano, a biogram autora: Władysław Nielipiński.Fot. W. Nielipiński

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.