http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

Niezwykła pasja Mariana Łomnickiego

Wyróżniony Niezwykła pasja Mariana Łomnickiego

To kolejna pionierska wystawa muzealna w naszym mieście. Do gablot trafiły tym razem dokumenty wyrobione w Polsce na przestrzeni ostatnich 100 lat. O tym, że jest to rzecz unikatowa, mógł przekonać się każdy, kto do nich zajrzał podczas dzisiejszego wernisażu ekspozycji. Ekspozycję można oglądać do 13 maja.


W holu głównym Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie otwarto wystawę  z cyklu „Kolekcjonerzy w Muzeum”, której autorem jest Marian Łomnicki, a na ekspozycji umieszczono dokumenty tożsamości z jego zbiorów prywatnych. – Najstarszy dokument na tej wystawie pochodzi z Królestwa Polskiego i został wydany przez Centralny Komitet Obywatelski, jako zaświadczenie dla osób powracających po wojnie na nasze ziemie, po ewakuacji dużej grupy społeczeństwa w 1915 roku – mówi Marian Łomnicki, którego kolekcja zawiera ok. 300 różnych dokumentów, od dowodów osobistych, poprzez paszporty, po różnego rodzaju legitymacje. – I ten najstarszy dokument, to jest akurat zaświadczenie, na którym stwierdzano, że dany obywatel jest polskim obywatelem i że uprasza się wszystkie władze, by udzielały takim osobom pomocy, bo on udaje się do swojego dawnego miejsca zamieszkania, czyli działało to na zasadzie paszportu, gdzie padają takie właśnie komendy już rzadko dziś spotykane – tłumaczy M. Łomnicki.

Bardzo dużo dokumentów, które posiada zakupił za pośrednictwem licytacji internetowych, czasem wydając na ten cel duże pieniądze. – Dużo dokumentów zdobyłem oczywiście na drodze wymiany, czy dostałem jakąś część od osób zaprzyjaźnionych, kilka egzemplarzy to są rodzinne pamiątki. Ile zapłaciłem za najdroższe dokumenty, to wolę nie mówić. Ostatnio to jest hobby coraz droższe i nawet niedawno usłyszałem, że wstrzeliłem się w niszę, bo ludzie zaczynają ponownie takie rzeczy zbierać i ceny poszły do góry, czasem bywają wręcz wariackie – opowiada.

Skąd wzięło się zamiłowanie do tego typu kolekcjonerstwa? – Moja babcia kiedyś przywiozła transportem parę takich rodzinnych dokumentów i mnie to bardzo zaciekawiło, ale wtedy jeszcze to zostało w tej szufladzie. Dopiero po latach stwierdziłem, że to jest bardzo piękne i ciekawe, a tym bardziej, że tak różniące się od tego obecnego, plastikowego kartonika, a nawet od tych poprzednich szaro-zielonkawych, bardzo brzydkich dowodów osobistych. Naprawdę warto było zebrać to wszystko i mieć jakieś wyobrażenie, jak to w całości wygląda – uważa M. Łomnicki.

Wystawa, swoją tematyką wpisuje się wprost idealnie w ogólnopolskie obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. W gablotach umieszczono 100 dokumentów tożsamości, które będzie można oglądać do 13 maja.

Marian Łomnicki ma obecnie 77 lat. Jest przedstawicielem rodziny kresowej, pochodzi z Wołynia, ale losy przywiodły go do małej miejscowości pod Lednogórą, blisko Gniezna. Przez kilkadziesiąt lat pracował jako dokumentalista w Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy. Rdzeń jego kolekcji stanowią dokumenty jego wuja Ignacego Pawłowskiego, który zaginął w czasie II wojny światowej.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.