http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

„Przybyli ułani...” do Gniezna!

Wyróżniony „Przybyli ułani...” do Gniezna!

W sali pamięci Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Gnieźnie otwarto dzisiaj wystawę poświęconą pamiątkom po żołnierzach 17. Pułku Ułanów Wielkopolskich, który został utworzony w murach obecnej uczelni. Na ekspozycję składa się też sprzętu rolniczego i użytku kuchennego z tego okresu.


Wystawę zorganizowano w ramach trwającego Roku 100-lecia Polskiej Niepodległości. – Wielkopolska wyrosła na pracy organicznej i na wielkiej tradycji wojów, od czasów Bolesława Chrobrego do 17 Pułku Ułanów włącznie i ich następców, czyli jednostek, które w tym grodzie później stacjonowali i którzy walczyli o polską niepodległość na ziemiach gnieźnieńskich, którzy stanowili gigantyczną siłę uderzeniową. Nawiązujemy do tradycji tego miejsca także poprzez Hipolita Cegielskiego, który wykonał dla całej ziemi wielkopolskiej olbrzymią robotę i takich dowódców też nam wtedy było trzeba – podkreśla prof. Michał Umbreit, dyrektor Instytutu Nauk o Zdrowiu w PWSZ Gniezno.

- Na tej wystawie mamy dwa mundury, jeden oficerski z okresu powstawania tego pułku, czyli sięgający czasów powstania wielkopolskiego, a drugi mundur to ubiór szeregowego z tego okresu, kiedy Polska była państwem niepodległym, z pełnym uzbrojeniem, bagnetem, karabinem, ładownicami. Są cztery siodła i tu również jedno pochodzące z okresu prowadzenia walk ułańskich, np. z wojny polsko-bolszewickiej, a inne z okresu międzywojennego. Są dwie lance, jedna pruska, a druga francuska i jest jeszcze jedna rzecz ciekawa, czyli maska gazowa dla konia – mówi Paweł Kochański, członek zarządu stowarzyszenia Polski Klub Kawaleryjski im. 17 Pułku Ułanów Wielkopolskich mjr Jacka Taborskiego. – W gablotach prezentujemy rzeczy jeszcze cenniejsze, bo szable i broń drobną, a także ikonografia, gdzie prezentujemy trzech pierwszych przywódców, tj. płk Mosiewicz, rtm. Grabski, płk Podhorski – wymienia.

Historia 17. Pułku Ułanów Wielkopolskich ma swój początek 6 stycznia 1919 roku, kiedy Edward Grabski rozpoczął zaciąg do jego pierwszego szwadronu. – Ten pułk zostanie potem nazwany 3. Pułkiem Ułanów Gnieźnieńskich i co warto dodać, Edward Grabski za własne pieniądze ten cały szwadron wyekwipował – przypomina Robert Gaweł, senator i historyk. – 7 maja 1920 roku kawalerzyści z tego naszego pułku wchodzili do Kijowa, w czasie tej słynnej walki kijowskiej, a potem walczyli na froncie litewsko-białoruskim pod Bobrujskiem. Rok później został przemianowany na 17 Pułk i tu się kończy historia gnieźnieńska, a do Gniezna nawiązano tu tradycją nazywając go pułkiem Bolesława Chrobrego – dodaje R. Gaweł.

W drugiej części ekspozycji można podziwiać stałą kolekcję pn. „Muzeum Kultury Wiejskiej”. – Zgromadziliśmy tutaj sprzęt pochodzący nawet jeszcze z XIX wieku. To wszystko było kiedyś stosowane powszechnie, ale już dawno wyszło z użycia. Chcemy młodzieży to wszystko pokazywać, jak kiedyś wyglądało takie rzemiosło – mówi Karol Ciesielski, referent naukowo-techniczny w PWSZ Gniezno. – Tutaj mamy kolejno taki dawno zapomniany sprzęt kuchenny, jak: obieraczkę do owoców i warzyw, tarkę automatyczną do marchewki i orzeszków, maszynka do mięsa (wciąż jeszcze używana w wielu domach) oraz szatkownica do fasolki. Jest taki bardzo ciekawy eksponat, czyli gofrownica montowana bezpośrednio na piec, na której umieszczony jest dokładny przepis na ciasto gofrowe. I taka perełka na tej wystawie, to jest prawie 200-letnie żarno kamienne do produkcji mąki, które zakupiliśmy pod Toruniem, z takiego majątku ziemskiego, gdzie bywał podobno gen. Haller w czasie wojny, który wpadał tam pograć w karty i jadł chleb z tej mąki – zauważa K. Ciesielski.

1 komentarz

  • MAREK z.
    MAREK z. wtorek, 13, marzec 2018 09:07 Link do komentarza Raportuj

    Taka wystawą na sobotę i niedzielę powinna być przeniesiona na tyły kościoła GARNIZONOWEGO W GNIEŹNIE . Tam cieszyła by sie po mszy OGROMNYM ZAINTERESOWANIEM., Ksiądz kapelan zapewne nie będzie miał nic przeciwko temu !!

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.