http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

Z wizytą w Muzeum Narodowym w Poznaniu

Wyróżniony Z wizytą w Muzeum Narodowym w Poznaniu

Dwudziestego trzeciego stycznia, 7 i 13 marca uczniowie kl. V, VI i III gimnazjum w Rogowie w ramach zajęć dydaktycznych pojechali do Muzeum Narodowego w Poznaniu, gdzie uczestniczyli w ciekawych lekcjach i warsztatach muzealnych.


Mitologia” - była jednym z haseł przewodnich tych warsztatów. Piątoklasiści po obejrzeniu malowideł inspirowanych mitami greckimi i rzymskimi tworzyli ilustrację do swojej ulubionej opowieści z czasów starożytnych. W tym czasie druga grupa uczniów klas piątych uczestniczyła w warsztacie pt.: „Obrazy z historią w tle”, w ramach którego przyjrzała się m.in. malowidłom pędzla Canaletta, Jana Matejki czy Wojciecha Gersona. Następnie, posiłkując się wiedzą wyniesioną z lekcji historii i plastyki, uczestnicy zajęć dokonywali analizy treściowej dzieł sztuki tych wybitnych artystów.  

Szóstoklasiści z kolei podczas lekcji muzealnej uczyli się odpowiednio patrzeć na wybrane dzieła sztuki, interpretować je, a także tworzyć opis wybranego obrazu.

Dla gimnazjalistów muzeum przygotowało również dwie propozycje zajęć. Pierwsza z nich pt.: „Warsztat artysty” pozwoliła uczniom wzbogacić swoją wiedzę na temat technologii malarstwa olejnego, tj. narzędzi, którymi posługują się artyści, pędzli, palety, płótna itp. Uczestnicy tych warsztatów pomagali m.in. w przygotowaniu farb olejnych, wodnych i temperowych.

Drugi warsztat przebiegał pod hasłem „Fałszerze dzieł sztuki” i zgodnie z nim gimnazjaliści uczyli się na podstawie obrazów znajdujących się w galerii odróżniać oryginalne dzieła od ich kopii, reprodukcji, replik. Na koniec mieli okazję sprawdzenia swoich świeżo nabytych umiejętności. Bawiąc się w muzealnych tropicieli, zapoznali się z przestrzeniami wystawienniczymi i dziełami sztuki Muzeum Narodowego w Poznaniu.

Organizatorem pouczających wyjazdów do poznańskiego przybytku sztuki była nauczycielka plastyki - Karina Potocka–Dyro, a opiekę nad uczniami sprawowali nauczyciele: Łucja Basińska, Aleksandra Dąbrowska, Kamila Dobrowolska, Anna Pańczak, Izabela Plucińska.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.