http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

Śladami Adama Mickiewicza

Uczniowie klasy 8a i 8b Szkoły Podstawowej w Rogowie - wraz z opiekunami: Izabelą Plucińską, Adrianą Straube, Anną Duszyńską i Zytą Łubecką - udali się do znajdującego się w Śmiełowie Muzeum im. Adama Mickiewicza. Wycieczka miała na celu przybliżenie młodzieży treści „Pana Tadeusza” autorstwa tego wyjątkowego poety.


Po dotarciu na miejsce wszyscy jej uczestnicy mogli podziwiać piękny niczym z kart epopei i filmu „Pan Tadeusz” w reż. A. Wajdy, śmiełowski dworek. Nie mniej malowniczo prezentowały się wnętrza XVIII- wiecznego pałacyku, w których zgromadzono liczne pamiątki świadczące o kulcie, jakim otaczano naszego wieszcza, zwłaszcza w czasie zaborów. To właśnie w ich otoczeniu odbyła się bardzo ciekawa lekcja muzealna, podczas której ósmoklasiści poznali wiele nieznanych dotąd faktów z życia Adama Mickiewicza. dowiedzieli się przede wszystkim, że gdyby nie pobyt naszego rodaka w Wielkopolsce, prawdopodobnie nigdy nie powstałaby nasza epopeja narodowa.

Po prelekcji uczniowie wraz z panią przewodnik udali się na zwiedzanie niezwykłego dworku, w którym przez niespełna miesiąc przebywał znany poeta. Obejrzeli m.in. obrazy osób mu bliskich, charakterystyczne umeblowanie dla okresu romantyzmu oraz pokój zwany kawiarnią, w którym przyrządzano kawę uwielbianą przez Mickiewicza. Na koniec wycieczki zwiedzający mieli przyjemność zobaczyć ulubione miejsce Zosi (bohaterki „Pana Tadeusza”), czyli jej niezwykły ogródek mieszczący się niedaleko posiadłości, na skraju ogromnego parku otaczającego szlachecki dworek.

Na tym zakończył się pobyt w tym urokliwym miejscu, które z pewnością pozostawi w pamięci uczestników niezatarte wspomnienia. Ponadto dzięki wiedzy zdobytej podczas wycieczki treść „Pana Tadeusza” już nikomu nie będzie straszna!

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.