http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

Powstańcy Wielkopolsce na Szkole Podstawowej nr 10

Wyróżniony Powstańcy Wielkopolsce na Szkole Podstawowej nr 10

Na ścianie bocznej budynku Szkoły Podstawowej nr 10 na os. Orła Białego  w Gnieźnie namalowano mural historyczny, który upamiętnia wybuch powstania wielkopolskiego. Ten swoisty pomnik naszej historii dziś został uroczyście odsłonięty przy udziale jego fundatora, a także władz miejskich i dzieci oraz nauczycieli z tejże placówki.


Licznie zgromadzona w czwartkowe przedpołudnie na szkolnym dziedzińcu młodzież uczestniczyła w tym święcie, mimo mrozu, który oddawał poniekąd chłód tamtych dni zimowych, kiedy przed 100 laty gnieźnianie ruszali walczyć o niepodległość naszego regionu. – Mural, który powstał na tej szkole był możliwy dzięki wsparciu firmy ENEA i ja wspominałem o tym już wtedy, gdy podsumowywaliśmy program termomodernizacji tej szkoły w końcu czerwca, że będzie też tutaj pewna niespodzianka w postaci muralu – mówi Michał Powałowski, wiceprezydent Gniezna. – Ten mural w roku obchodów 100-lecia niepodległości, a także wybuchu powstania wielkopolskiego nie mógł mieć innej tematyki, jak tematykę patriotyczną, bo gdzie, jak nie przy szkole, kształtując patriotyzm wśród dzieci i młodzieży, możemy przypominać o tych wydarzeniach, a szczególnie o tym powstaniu, bo jesteśmy przecież Wielkopolanami i dzięki walce powstańców, i Gniezno, i cała Wielkopolska została przyłączona do Polski – dodaje wiceprezydent.

– Ja myślę, że ten mural przedstawiający tutaj ułanów wielkopolskich, którzy później zasłynęli w wojnie polsko-bolszewickiej to jest hołd dla nich i chcemy, żeby dzieci o tym pamiętały. My nie chcemy się zapisać tylko obchodami, które organizujemy w tym roku, tylko pragniemy, by ta pamięć i ta informacja funkcjonowała w przestrzeni miejskiej przez wiele lat i stąd tego typu inwestycje i działania, a drugi podobny mural historyczny mieliśmy odsłonięty przed kilkoma miesiącami na Szkole Podstawowej nr 7 przy ulicy Paczkowskiego – przypomina M. Powałowski.   

Skąd wzięła się inspiracja artystyczna, której efektem końcowym jest powstały mural powstańczy? – Ten mural przedstawia tu zdjęcie 3. Pułku Ułanów Wielkopolskich. Była wtedy taka defilada w Poznaniu przed marszałkiem Józefem Piłsudskim, w trakcie połączenia Armii Wielkopolskiej z Wojskiem Polskim. Te defiladę wykonywał wtedy 1. Pułk Ułanów Wielkopolskich i nasz gnieźnieński 3. Pułk Ułanów Wielkopolskich. Takie zdjęcie zostało wówczas uwiecznione i ci artyści to zdjęcie wykorzystali przy tworzeniu tego muralu – mówi Paweł Kochański ze Stowarzyszenia Polski Klub Kawaleryjski.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.