http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

Powstańcy w sutannach - konkurs wiedzy religijnej w Dębnicy

Wyróżniony Powstańcy w sutannach - konkurs wiedzy religijnej w Dębnicy

W Szkole Podstawowej w Dębnicy odbył się 23. Międzyszkolny Konkurs Wiedzy Religijnej. W tym roku szkolnym temat konkursu brzmiał: „Udział kościoła katolickiego w Powstaniu Wielkopolskim. Powstańcy w sutannach”.


Tegoroczna edycja, jak zawsze, została poprzedzona Szkolnym Konkursem, w którym wzięło udział 13 uczniów a zwyciężczynie: Dominika Zobel i Dagmara Grygiel reprezentowały naszą społeczność w turnieju międzyszkolnym, zaś dziewczęta, które zajęły trzecie i czwarte miejsce: Zuzanna Piotrowska i Monika Lasecka zgodnie z wieloletnią tradycją miały zaszczyt prowadzić imprezę. Do konkursu została wydana gazetka, której treść była głównym i jedynym  źródłem wiedzy konkursowej.

Turniej obejmował uczniów klas V – VIII i nawiązywał do 100. rocznicy zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego. Zgłębiając wiedzę o tym szczególnym wydarzeniu naszej historii, chcieliśmy też lepiej przygotować się do uroczystości nadania imienia naszej szkole. Już niedługo z dumą będziemy mogli powiedzieć, Szkoła Podstawowa w Dębnicy imienia Powstańców Wielkopolskich.
      
W Międzyszkolnym Konkursie Wiedzy Religijnej udział wzięli:
Szkoła Podstawowa w Goślinowie (Rozalia Stochmiał i Beata Szczepankiewicz)
Szkoła Podstawowa w Owieczkach (Weronika Rynarzewska i Aleksandra Kowalska)
Szkoła Podstawowa w Sławnie (Kamil Król i Patryk Król)
Szkoła Podstawowa w Żydowie (Zuzanna Fabiś i Zuzanna Siwiak)
Szkoła Podstawowa w Dębnicy (Dominika Zobel i Dagmara Grygiel)
      
Imprezę rozpoczęła modlitwa za Ojczyznę księdza Piotra Skargi, po której prowadzące zaprosiły uczestników konkursu i wszystkich gości do obejrzenia inscenizacji „Drewniany drąg” przygotowanej przez uczniów klasy V (Amelia Adamska, Kamil Kuszak, Szymon Wawrzyniak, Szymon Grygiel, Stanisław Grabowski) skłaniającej do chwili refleksji nad dwoma przeciwstawnymi pojęciami wojna – pokój. Po krótkiej chwili wyciszenia i odprężenia prowadzące rozpoczęły odczytywanie pytań konkursowych. Gdy wszystko się rozwiązało, zostały podliczone punkty poszczególnych drużyn mogliśmy przejść do najprzyjemniejszej części turnieju, do rozdania dyplomów i nagród książkowych.

Mecenasi konkursu: dr Teresa Kowalczyk, przewodnicząca Wydziału Katechetycznego, ks. proboszcz Zdzisław Firlej, ks. proboszcz Ryszard Gilas, ks. proboszcz Krzysztof Prus, ks. dr Andrzej Szczęsny i były dyrektor Szkoły Podstawowej w Dębnicy mgr Janusz Stypa swym wsparciem materialnym dali dowód, że doceniają zaangażowanie dzieci w poszerzanie wiedzy historyczno – religijnej, za co im gorąco dziękujemy. Szczególne podziękowania należą się także opiekunom konkursowiczów: pani Magdalenie Górniak, Iwonie Kostrzewskiej, panu Hieronimowi Muraszko i ks Ryszardowi Gilasowi.

Konkurs zakończyliśmy odśpiewaniem pieśni „Marsylianka Wielkopolska”, która powstała dla uczczenia pierwszej rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego i wspólnym pamiątkowym zdjęciem.

Ostatnio zmienianyczwartek, 14 marzec 2019 18:52

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.