http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

„Tu Powstała Polska - 6 wieków Prymasa, Gniezno 1417-2017”

Wyróżniony „Tu Powstała Polska - 6 wieków Prymasa, Gniezno 1417-2017”

Starostwo Powiatowe w Gnieźnie ogłasza trzecią edycję konkursu ogólnopolskiego, który został zatytułowany „Tu Powstała Polska - 6 wieków Prymasa, Gniezno 1417-2017”. Autorzy pięciu najlepszych projektów w nagrodę otrzymają zaproszeni na trzydniową wycieczkę do Gniezna. Finał konkursu jest zaplanowany na połowę września i tym razem najprawdopodobniej podsumowany zostanie pokazem.


Zabawa skierowana jest do uczniów z klas czwartych, piątych i szóstych ze szkół podstawowych w całej Polsce. Patronat nad konkursem objęło Wielkopolskie Kuratorium Oświaty. Regulamin opublikowano na stornie internetowej www.kulturapiastowdladzieci.pl. - W dzisiejszych czasach dzieci trudno jest czymś zainteresować, ale nam to się udało, właśnie dzięki temu konkursowi, o czym świadczy duża liczba uczestników poprzedniej edycji. Uważamy także, że to jest bardzo dobra forma propagowania naszej historii, naszego hasła „Tu Powstała Polska”, które rozszerzamy w tym roku o wątek „6 wieków Prymasa, 1417-2017”. Wykorzystujemy tutaj fakt, że jednym z Prymasów Polski był Ignacy Krasicki, który był także autorem bajek. Na tej podstawie zachęcamy uczniów, aby na bazie właśnie tych bajek przygotowali u siebie w formie teatralnej lakowe inscenizacje tych bajek Krasickiego – wyjaśnia Beata Tarczyńska, starosta gnieźnieński.

Konkurs będzie się składał z trzech etapów. Po pierwsze, należy pamiętać, że zgłoszenia przesyłać można tylko do 28 kwietnia. Następnie nadesłane prace oceni 5-osobowa komisja konkursowa. - Pierwszy moduł jest adresowany tylko do uczniów spoza powiatu gnieźnieńskiego i tu drużyny muszą się zgłaszać razem z opiekunem, nauczycielem historii czy języka polskiego, albo teatrologa, animatora z ośrodka kultury. Drugi moduł jest adresowany do uczniów z naszego powiatu, co prawda wyłącza się ich z możliwości zdobycia nagrody głównej, ale oczywiście przygotowaliśmy dla nich także nagrody rzeczowe – informuje Agnieszka Rzempała-Chmielewska, zastępca dyrektora Wydziału Promocji, Turystyki, Kultury i Sportu w Starostwie Powiatowym w Gnieźnie. Finał konkursu jest zaplanowany na połowę września. - Wcześniej, w dniach 11-28 maja  odbywać się będzie głosowanie internetowe i w tym momencie osiągamy inny ważny cel naszego konkursu, czyli zainteresowanie ze strony wszystkich mobilizowanych do tego głosowania. Często bywa, że na daną grupę czy dany projekt głosuje jakieś całe miasto albo jeszcze szersza grupa – dodaje A. Rzempała-Chmielewska.

Autorzy pięciu teatrzyków, którzy uzbierają największą ilość głosów, w nagrodę spędzą trzy dni w Gnieźnie. W programie wycieczki jest spotkanie z Prymasem Polski, zwiedzanie miasta i całego powiatu, a także warsztaty teatralne, które poprowadzi Jarosław „Mixer” Mikołajczyk, dziennikarz, animator kultury i lalkarz. - Lalkarska tradycja trochę została zapomniana i ten trend nie dotyczy tylko Gniezna, tak jest niestety w całej Polsce. Pamiętam jeszcze czasy mojej młodości, kiedy przez całe ferie zimowe w Telewizji Polskiej był Festiwal Teatrów Lalkowych, a teraz tego nie ma. Myślę, że to jest dobry pomysł, żeby ponownie zwrócić się do lalek, je wykorzystywał średniowieczny igrzec Jurek, pierwszy aktor objazdowy odnotowany w polskich dokumentach. Poza tym bajki Krasickiego, to jest fajny temat, ale trudny do przedstawienia w animacji lalkowej. To są trudne bajki, ale im trudniej tym ciekawiej, a finałem warsztatowej akcji będzie, mam nadzieję spektakl, być może nawet wspólny spektakl, uczestników warsztatów i mój, tak żeby ten teatr lalki ładnie wybrzmiał i się pokazał, np. na scenie Centrum Kultury eSTeDe – mówi Jarosław „Mixer” Mikołajczyk.
Ostatnio zmienianyponiedziałek, 27 marzec 2017 17:48

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.