http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

Stefan Wyszyński był wielkim autorytetem dla wielu ludzi

Wyróżniony Stefan Wyszyński był wielkim autorytetem dla wielu ludzi

W ramach projektu Urzędu Miejskiego w Gnieźnie pt. „Stolica Prymasów” otwarto dziś wystawę przybliżającą postać Stefana Wyszyńskiego, najdłużej urzędującego Prymasa Polski w całej 600-letniej historii. Jego życie i całokształt działalności, to wielki manifest siły ducha ludzkiego i niezachwianej wiary. Autorami wystawy są Romana Lechert i Janusz Ambroży.


Od dziś Biblioteka Publiczna Miasta Gniezna zaprasza do oglądania wystawy pt. „Prymas Tysiąclecia – Kardynał Stefan Wyszyński, 1901 – 1981”. - Trudno było nam zorganizować jedną wystawę ze wszystkimi prymasami, a więc zdecydowaliśmy się na tego jednego, który został określony przez Jana Pawła II w 1979 roku Prymasem Tysiąclecia – mówi Janusz Ambroży, dyrektor BPMG.

Ekspozycja prezentuje osobę oraz twórczość kard. Stefana Wyszyńskiego. - To są nie tylko książki jego autorstwa, ale także wiele albumów o samym prymasie, przede wszystkich polecałbym dwie książki jako lekturę oraz album pięknie wydany w 2001 roku pt. „Droga Życia” i to jest moim zdaniem najpiękniejszy album o kard. Stefanie Wyszyńskim. Jest również obszerna, bo ponad 800-stronicowa biografia autorstwa pani redaktor Czaczkowskiej i wiele innych pozycji, które przybliżają tę ważną postać – przyznaje J. Ambroży.

Wystawa jest bogata również w same fotografie. - Wiele wydarzeń jest na nich zawartych, począwszy od ingresu prymasa Wyszyńskiego do katedry gnieźnieńskiej 2 lutego 1949 roku, poprzez jego wizyty w różnych parafiach i uczestnictwo w licznych uroczystościach, w samym Gnieźnie, ale także w Niechanowie, po mszę żałobną 2 czerwca 1981 roku, gdzie taka msza przed katedrą gnieźnieńską została odprawiona i dzięki najczęściej amatorskim fotografiom została uwieczniona – dodaje dyrektor BPMG.

Ekspozycję będzie można oglądać do 26 maja w Sali Wystawowej w budynku głównej filii Biblioteki Publicznej Miasta Gniezna przy ulicy Staszica. - Na tej wystawie w takim wydaniu skromniejszym są także walory filatelistyczne, medale i monety, np. moneta wydana z okazji 100. rocznicy urodzin Stefana Wyszyńskiego w 2001 roku, kiedy mieliśmy Rok Prymasa Tysiąclecia w Polsce. Jest wiele innych ciekawych rzeczy i różne dokumenty przybliżające tę wielką postać, ten autorytet dla wielu ludzi, nie ukrywam, że także dla mnie osobiście – podsumowuje J. Ambroży.

Szczególnym dokumentem, który również znajdziemy na tej wystawie jest nagranie dźwiękowe z poświęcenia Domu Katechetycznego przy ulicy Kwiatowej w Gnieźnie z 17 września 1980 roku, które udostępnił niedawno ks. radca Władysław Sobański, ówczesny wikariusz parafii św. Michała.Ekspozycję można oglądać do 25 maja.

Ostatnio zmienianywtorek, 18 kwiecień 2017 20:10

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.