http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

„Europa ludzi wolnych. Inspirująca moc chrześcijaństwa” - XI Zjazd Gnieźnieński już we wrześniu

Wyróżniony „Europa ludzi wolnych. Inspirująca moc chrześcijaństwa” - XI Zjazd Gnieźnieński już we wrześniu

„Europa ludzi wolnych. Inspirująca moc chrześcijaństwa” – pod takim hasłem odbędzie się w Gnieźnie w dniach 21-23 września XI Zjazd Gnieźnieński. Trzydniowy kongres wpisze się w tegoroczne obchody 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.


Podobnie jak poprzednie zjazdy także ten tegoroczny – odbywający się w jubileuszowym roku 100-lecia niepodległości i do rocznicy tej nawiązujący – będzie miał charakter ekumeniczny i międzynarodowy. Zgromadzi chrześcijan różnych wyznań, liderów stowarzyszeń, wspólnot i środowisk kościelnych, polityków, duchownych i ludzi nauki, którzy podejmą refleksję nad wolnością i źródłami nadziei dla Polski i Europy.

- Wierni tradycji świętowojciechowych zjazdów pragniemy we wspólnocie chrześcijan Europy środkowo-wschodniej, we wspólnocie sióstr i braci różnych wyznań, we wspólnocie dialogu, podjąć refleksję, która poprowadzi nas ku źródłom wolności i jednocześnie pomoże każdej i każdemu z nas odkryć, zrozumieć i podjąć zobowiązanie do życia jako ludzie wolni – mówi gospodarz zjazdu Prymas Polski abp Wojciech Polak. - Przewodnikami w tej refleksji – dopowiada metropolita gnieźnieński – będą dwaj wielcy nauczyciele wolności: św. Jan Paweł II i kard. Stefan Wyszyński, którzy drogi wolności nie tylko nam wskazywali, ale swoim życiem i swoim świadectwem uczyli, jak być prawdziwie wolnymi.

- Wolność bowiem – dodaje abp Polak – to nie tylko wolność «od» naszych ograniczeń i naszych słabości, ale to także wolność «do» dobrych wyborów, do odważnych decyzji, do czynienia tego świata lepszym.

- Chcemy to czynić w naszych rodzinach i wspólnotach, lokalnie i globalnie. Już dziś wszystkich bardzo serdecznie do Gniezna zapraszam – dodaje Prymas Polski.
Zjazd odbędzie się w dniach 21-23 września br. pod patronatem i z udziałem Prezydenta Polski Andrzeja Dudy. Trzydniowe spotkanie wypełnią panele dyskusyjne, debaty, spotkania warsztatowe i modlitwa. Będą się one odbywały tradycyjnie w dwóch sąsiadujących z sobą gmachach I Liceum Ogólnokształcącego i gnieźnieńskiego Kolegium Europejskiego.

Udział w spotkaniu wezmą przedstawiciele kościołów chrześcijańskich zrzeszonych w Polskiej Radzie Ekumenicznej, której prezes, wraz z Prymasem Polski, tradycyjnie otworzy obrady. Po śmierci abp. Jeremiasza uczyni to po raz pierwszy bp Jerzy Samiec, zwierzchnik Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP.

Wspomnianej przez abp. Wojciecha Polaka dyskusji nt. źródeł wolności i nadziei dla Polski i Europy towarzyszyć będzie refleksja historyczna nawiązująca do 100-lecia niepodległości Polski. Wśród zaproponowanych tematów jest także wiele aktualnych i wzbudzających emocje jak choćby kryzys migracyjny, uchodźcy, patriotyzm i miejsce Polski w Europie. Głos w powyższych kwestiach zabiorą świeccy i duchowni paneliści zarówno z Polski, jak i z zagranicy.

Do aktywnego udziału w dyskusji zaproszeni zostaną także wszyscy uczestnicy kongresu, dla których przygotowano dwudniowe warsztaty. Będzie to najbardziej interaktywna część zjazdu. Warsztaty odbędą się pierwszego i drugiego dnia spotkania i nawiązywać będą do zagadnień podejmowanych podczas debat ogólnych. Wielość proponowanych tematów jest ogromna i dotyka różnych aspektów życia społecznego i narodowego od pytań o wychowanie do wolności, patriotyzm, politykę, Holokaust, po media społecznościowe, manipulację, nowe technologie i wiele innych. Uczestnicy warsztatów będą się zastanawiać m.in.: czy Europa wraca na wojnę? Jakie są granice wolności w życiu codziennym? Jak budować Kościół równych sobie kobiet i mężczyzn? Czy nowe technologie są barierą czy szansą dla ewangelizacji? Co oznacza w praktyce bycie chrześcijaninem wobec uchodźców? Jak być polskim patriotą, a zarazem solidarnym Europejczykiem?

Podobnie jak poprzednie Zjazdy Gnieźnieńskie, tegoroczny kongres będzie także przestrzenią modlitwy. W pierwszym dniu zaplanowano nabożeństwo ekumeniczne w katedrze gnieźnieńskiej pod hasłem: „Chrystus wyzwolił nas ku wolności”. Nabożeństwa ekumeniczne odbędą się także drugiego dnia zjazdu w gnieźnieńskich parafiach. Homilie wygłoszą duchowni różnych Kościołów chrześcijańskich. Na zakończenie zjazdu w katedrze gnieźnieńskiej sprawowana będzie Msza św., podczas której odczytane zostanie przesłanie uczestników XI Zjazdu Gnieźnieńskiego.

Wśród zaproszonych do Gniezna gości i prelegentów są m.in.  kard. Peter Turkson, prefekt watykańskiej Dykasterii ds. Integralnego Rozwoju Człowieka, prof. Chantal Delsol, profesor filozofii politycznej, dyrektor Ośrodka Studiów Europejskich na Uniwersytecie Marne-la-Vallée w Paryżu, prof. Rocco Buttiglione, filozof, polityk, znawca myśli kard. Karola Wojtyły oraz prof. Andrea Riccardi, założyciel wspólnoty Sant’Egidio, która obchodzi w tym roku 50-lecie istnienia. W debatach udział wezmą świadkowie wiary, społecznicy, politycy, komentatorzy, ludzie zaangażowani w szeroko rozumianą działalność publiczną.

XI Zjazd Gnieźnieński będzie się odbywał częściowo w czasie potwierdzonej niedawno pielgrzymki papieża Franciszka do krajów bałtyckich. Jak podkreśla abp Wojciech Polak pragnieniem organizatorów jest, aby kongres przebiegał w jedności z tą wizytą i aby myśl i słowa Ojca Świętego wypowiedziane do naszych bliskich sąsiadów, były podczas zjazdowych obrad żywo obecne.

Niebawem uruchomiona zostanie strona internetowa XI Zjazdu Gnieźnieńskiego z panelem zgłoszeniowym. Konferencja prasowa z udziałem Prymasa Polski zaplanowana jest na 11 kwietnia w Sekretariacie KEP w Warszawie.
Ostatnio zmienianywtorek, 13 marzec 2018 16:05

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.