http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

Ortograficzne zmagania o „Złotą Stalówkę”

Dziś już po raz piętnasty uczniowie ze wszystkich gnieźnieńskich szkół podstawowych zmagali się z natury trudną ortografią języka polskiego. Międzyszkolny Konkurs Ortograficzny o „Złotą Stalówkę” co roku organizowany jest w Szkole Podstawowej nr 2 w Gnieźnie pod patronatem Prezydenta Miasta Gniezna. Jak ortografia to dyktando, trudne słownictwo, przysłowia i wyrazy frazeologiczne. W tych kategoriach uczniowie z klas IV-VI mieli okazję się wykazać.


W XV edycji Międzyszkolnego Konkursu Ortograficznego o „Złota Stalówkę” brały udział trzyosobowe drużyny z każdej szkoły. Byli to uczniowie, którzy przeszli I etap konkursu w ramach własnej szkoły  i zostali wybrani jako najlepsi z każdej kategorii wiekowej - z klas IV, V i VI.  Program konkursu  miał charakter dwuczęściowy: indywidualny i drużynowy.

Uczniowie najpierw zmagali się indywidualnie z dyktandem. Tekst pod tytułem „Wycieczka” ułożyła Anna Piotrowska, nauczycielka języka polskiego w SP 2 i współorganizatorka konkursu. – Poziom trudności w tym roku był dość wysoki. Nawet zarzucono mi, że zbyt ciężkie ułożyłam to dyktando, ale pomyślałam sobie, że jest to konkurs ortograficzny. Mamy tutaj najlepszych z całego Gniezna i na pewno sobie poradzą. Na szczęście się nie myliłam. Młodzież mnie  nie zawiodła, a dziewczyna, która wygrała, popełniła tylko dwa błędy – przyznaje A. Piotrowska.
    
Po wysiłku związanym z dyktandem nastąpiła krótka chwila relaksu. Czas przeznaczony na przerwę umilały występy zespołów tanecznych i wokalnych z SP 2.
    
Do drugiej części zmagań ortograficznych uczestnicy w drużynach walczyli w różnych konkurencjach zbierając punkty na rzecz swojej szkoły. Zadania co roku mają różny charakter. W tym roku była to „ortokrzyżowka”, czyli wymyślanie tytułów książek dla dzieci i młodzieży z trudnością ortograficzną, „literowanka” – polegająca na przeliterowaniu trudnych wyrazów, „slalom na szczudłach”, by zebrać jak najszybciej koperty z hasłami i ułożyć przysłowia, a na koniec pantomima z hasłami zawierającymi środki frazeologiczne. – Najzłudniejsza  okazała się być ostatnia konkurencja, sprawiła wiele trudności. Generalnie uczniowie wypadli bardzo dobrze. Niektóre drużyny szły „łeb w łeb” i trzeba było zorganizować dla nich  dogrywkę – wyjaśnia A. Piotrowska.
    
Podczas kiedy drużyny zmagały się z konkurencjami, polonistki sprawdzały dyktanda. Choć tekst był ten sam dla wszystkich klas to oceniany został w trzech kategoriach wiekowych. Spośród klas IV I miejsce zajęła Joanna Kwiatkowska z SP 3. Zwycięzcą w kategorii V klas została Sandra Mikołajczak z SP 9. Najlepsza wśród VI klas była Zuzanna Chełek z SP 6 popełniając jedynie dwa błędy zdobyła tytuł „Mistrza ortografii” i najwyższą nagrodę - „złotą stalówkę”.

Nagrody w postaci książek edukacyjnych i słowników oraz dyplomy dla najlepszych wręczył Michał Powałowski – zastępca prezydenta Gniezna. Dyplomy za udział w konkursie otrzymali wszyscy uczestnicy.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.