http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

Zatrzymano gnieźnianina Andrzeja G., byłego prezesa Polskiego Związku Hokeja na Trawie w związku z podejrzeniem przywłaszczenia pieniędzy pochodzących z dotacji!

Wyróżniony Fot. źródło pk.gov.pl Fot. źródło pk.gov.pl

Wczoraj (10 stycznia 2019 roku) na polecenie Prokuratury Okręgowej w Poznaniu funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego Policji zatrzymali 8 osób w związku z prowadzonym śledztwem w sprawie niegospodarności w latach 2011-2017 w Polskim Związku Hokeja na Trawie z siedzibą w Poznaniu i działania w nim zorganizowanej grupy przestępczej. Wśród zatrzymanych są Andrzej G. (były prezes PZHT), Marek C. i Dariusz K. (byli sekretarze generalni PZHT), Milena C., Tomasz C. i Jakub Ch. (pracownicy PZHT) oraz Sławomir Sz. i Mariola K. Zatrzymani zostali doprowadzeni do Prokuratury Okręgowej w Poznaniu, gdzie usłyszeli prokuratorskie zarzuty.


Co zarzuca się podejrzanym
Sześciu osobom, w tym byłemu prezesowi i dwóm byłym sekretarzom generalnym związku ogłoszono zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej oraz przywłaszczenia pieniędzy poprzez nierozliczanie pobranych z różnych tytułów (również fikcyjnych) zaliczek, przyjmowanie faktur sprzedaży sprzętu sportowego bez realizacji dostawy w zamian za korzyść majątkową, fałszowanie dowodów wpłaty należności na rzecz ZUS i Urzędu Skarbowego.

W ten sposób tylko w 2017 roku wymienione osoby przywłaszczyły powierzone im mienie znacznej wartości, pochodzące z dotacji z Ministerstwa Sportu i Turystyki, w kwocie 439.673,64 złotych oraz wyrządziły szkodę materialną w wielkich rozmiarach w wysokości 1.143.240,64 złotych, czyniąc sobie z tego stałe źródło dochodu, czym działały na szkodę Polskiego Związku Hokeja na Trawie z siedzibą w Poznaniu.

Ponadto swoim działaniem sprowadzili bezpośrednie niebezpieczeństwo wyrządzenia PZHT szkody w wielkich rozmiarach w kwocie blisko 4 milionów złotych.

W trakcie swej działalności w PZHT, członkowie grupy dokonywali również oszustw na szkodę tego związku, dopuszczając się wyłudzenia kwoty w wysokości blisko 15 tysięcy złotych. Dwóm podejrzanym zarzucono również dopuszczenie się popełnienia przestępstw o charakterze korupcyjnym (art. 228 kk i 229 § 1 kodeksu karnego), a trzem prania brudnych pieniędzy (art. 299 kodeksu karnego).

Po wykonaniu czynności z udziałem podejrzanych prokurator podejmie decyzje w zakresie zastosowania środków zapobiegawczych, w tym środka najsurowszego w postaci tymczasowego aresztowania.

Czynności śledztwa
Śledztwo w sprawie niegospodarności mającej miejsce w latach 2011-2017 w Polskim Związku Hokeja na Trawie z siedzibą w Poznaniu i działania w nim zorganizowanej grupy przestępczej w rozumieniu art. 258 kodeksu karnego zostało wszczęte przez Prokuraturę Okręgową w Poznaniu 16 października 2018 roku.

Dzięki ścisłej współpracy z Ministerstwem Sportu i Turystyki sprawnie zabezpieczono całą dokumentacje PZHT związaną z przedmiotem śledztwa. Powołany w sprawie biegły w krótkim czasie wydał opinię dotyczącą zarządzania związkiem w roku 2017.

Sprawnie przeprowadzone czynności pozwoliły na ustalenie sprawców i wykonanie z ich udziałem czynności procesowych.

Sprawa ma charakter rozwojowy.


***

Od redakcji: Andrzej G. w przeszłości był wiceprezydentem Gniezna.

1 komentarz

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.