http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

Ile zarabia pilot drona?

Wyróżniony Ile zarabia pilot drona?

Na przestrzeni ostatnich kilku lat drony stały się niezwykle popularnymi urządzeniami w naszym kraju. Dla wielu osób są one elementem zabawy, hobby. Jednak część traktuje je jako źródło zarobku. Nie da się ukryć, że profesjonalny dron z wysokiej jakości kamerą może być wykorzystywany do kręcenia ujęć reklamowych, weselnych, placów budowy, scenerii miejskich. Dla wielu osób/zleceniodawców to znakomita okazja by niższym kosztem uzyskać zdjęcia, filmy dostępne do tej pory jedynie z poziomu samolotu czy helikoptera. Nic też dziwnego, że drony cieszą się tak dużym uznaniem. Postanowiliśmy nieco przybliżyć możliwą sytuację finansową operatorów dronów, a także wskazać cenne porady.


Zakup urządzenia
Oczywiście chcąc zarabiać na materiałach filmowych z drona, najpierw musimy zakupić odpowiednie urządzenie. Nie da się ukryć, że w tej kategorii liczą się tylko i wyłącznie modele z najwyższej półki. Muszą nie tylko gwarantować wysoki pułap i zwiększony czas pracy, lecz także wysokiej jakości obraz. Profesjonalne drony najczęściej wyposażone są w nowoczesne kamery lub też posiadają miejsce na montaż zewnętrznych urządzeń. Wiele cennych porad dotyczących tych urządzeń można znaleźć na stronie https://jakdobrzekupic.pl/jakiego-drona-kupic/

Rozmawiamy z klientem
Koszt naszej pracy będzie w głównej mierze uzależniony od rozmowy z klientem. To dzięki wywiadowi będziemy w stanie poznać miejsce pracy, zakres filmowania, ilość nakręconego materiału, wykonanych zdjęć, jak i również ich późniejsze wykorzystanie. Jeśli ustaliliśmy sobie wcześniej cennik, to poznamy w ten oto sposób ilość pracy niezbędnej do nakręcenia oraz obróbki materiału.

Rzetelna wycena
Na sam początek powinniśmy zastanowić się, ile powinna wynosić nasza stawka? Mamy tutaj do czynienia z pracą podobną do tej, którą wykonuje profesjonalny fotograf. Musimy nie tylko zawrzeć w naszym cenniku czas spędzony podczas nagrywania materiału, lecz także i jego obróbki, montażu. Jeśli zbadamy wcześniej rynek i sprawdzimy obowiązujące stawki, to musimy sobie zdawać sprawę z faktu, iż jako osoby początkujące nie możemy oczekiwać za swą pracę tyle, ile biorą doświadczone firmy. Warto po prostu wstępnie oszacować wartość swej pracy.

Dodatkowe koszta pracy
Nie można zapominać, że nasza praca może zawierać dodatkowe koszta. Jeśli klient zleci nam wykonanie pracy w miejscu oddalonym o ponad 200 km od naszej firmy, to powinniśmy w  cenniku uwzględnić opłatę za przejazd. Bądź co bądź, 400 km jazdy to koszt, który ponosimy tylko i wyłącznie my sami. Większość firm oferuje bezpłatny dojazd do klienta tylko na wyznaczonym obszarze. W dalszych rejonach obowiązuje dopłata do wykonanej pracy. Jak już wspomnieliśmy, jeśli klient zechce nie tylko surowy materiał, lecz także jego zmontowanie czy obróbkę, to powinniśmy taką pracę uwzględnić w swym końcowym kosztorysie.

Uwzględnij inwestycje
Większość osób zajmujących się kręceniem materiałów filmowych czy też fotografią zazwyczaj w swym kosztorysie uwzględnia poniesione koszta. Nie możemy zapominać, że wedle obowiązujących przepisów do obsługi drona niezbędne jest szkolenie UAVO. Szczegóły na jego temat znajdziesz na tej stronie http://uavo.com.pl/osrodki-szkoleniowe-ulc/. Koszt szkoleń czy egzaminu może być wysoki. Warto przy tym zaznaczyć, że niedługo wedle tworzonych przepisów, każda osoba pracująca na dronach, będzie musiała posiadać swoiste „prawo jazdy”, a koszt całego kursu i egzaminu wynosić ma ponad 2000 złotych. Ponadto w końcowe koszta działalności wliczać musimy także sprzęt eksploatacyjny czy też ubezpieczenie. W związku z tym rzeczą naturalną jest, iż sporo osób dodaje sobie kilkanaście, kilkadziesiąt procent do kwoty podstawowej, aby w toku pracy spłacić urządzenie, kurs czy pozostałe koszta.

Negocjacja ceny
Konkurencja stale rośnie, a my nie możemy do końca dyktować własnych warunków. Dlatego też rozmowa z klientem zawsze jest najlepszym wyjściem na pozyskanie zlecenia, podpisanie umowy. Warunki powinny być oczywiście zaakceptowane przez obie strony. Liczą się w tym nasze umiejętności negocjacyjne. Klient być może będzie chciał nieco zbić cenę. Możemy sobie na to pozwolić, lecz do określonego pułapu. Ponadto nie możemy traktować tej sprawy na zasadzie: chce oszczędzić, to niech znajdzie sobie kogoś innego! Lepiej zarobić trochę mniej niż wcale. Negocjacja nie polega tylko na cenie. Być może w ramach rezygnacji z części wynagrodzenia, klient będzie w stanie zagwarantować nam częściowy zwrot za paliwo, nocleg czy też posiłek. Dlatego warto być nastawionym na negocjacje, jednak z uwzględnieniem, iż małe różnice w cenie powinny być przez nas akceptowalne.

Praca pro bono również popłaca
Posiadanie drona nie jest wyznacznikiem tego, iż każdą pracę musimy wykonywać za wybraną stawkę. Zwłaszcza dla początkujących osób istotne jest budowanie portfolio, zbieranie kontaktów. Dlatego też wykonywanie pracy po kosztach czy też charytatywnie może przynieść nam z czasem efekty. Wiele osób tworzy amatorskie filmy, zdjęcia na potrzeby promocji miasta, konkursów. Wykonanie mniejszego zlecenia dla klienta za darmo, być może przekona go do tego, aby zainwestować w naszą praca, dzięki czemu może zyskamy później całkiem dobry kontrakt.

Ile zatem zarabia pilot drona?
Jeśli posiadamy ugruntowaną pozycję na rynku, a przy tym latanie dronem jest naszą główną działalnością, to możemy liczyć na całkiem solidny zarobek. Zwłaszcza w okresie weselnym możliwe są stałe i lukratywne zlecenia. Wiele osób każdego miesiąca zarabia od kilku do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych!

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.