http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

17 lutego o godz. 16.00 - „Udział kobiet w Powstaniu Wielkopolskim 1918-1919” - zapraszamy na wykład

Fot. zbiory Wielkopolskiego Muzeum Wojskowego w Poznaniu Fot. zbiory Wielkopolskiego Muzeum Wojskowego w Poznaniu

W niedzielę, 17 lutego o godz. 16.00 w Domu Powstańca Wielkopolskiego odbędzie się kolejny wykład historyczny, tym razem pt. „Udział kobiet w Powstaniu Wielkopolskim 1918-1919”, który zaprezentuje Anna Barłóg-Mitmańska.


W trakcie wykładu poruszona zostanie tematyka wkładu kobiet w zwycięstwo Powstania Wielkopolskiego. Omówiony zostanie udział kobiet w poszczególnych służbach powstańczych, takich jak służba sanitarno-medyczna, aprowizacja, zaopatrzenie czy zwiad powstańczy, ale także ich patriotyczne zaangażowanie w długim okresie zaborów. W tym czasie kobiety angażowały się zarówno na polu domowym, jak i publicznie w liczne inicjatywy.

To właśnie ich działania społeczne i patriotyczne, takie jak wychowanie, kultywowanie tradycji polskich i polskości zadecydowały o świadomości narodowej Polaków żyjących pod pruskim zaborem i ich gotowości do udziału w Powstaniu Wielkopolskim.

W trakcie spotkania prowadząca przybliży sylwetki kobiet, które brały aktywny udział w powstaniu na terenie Ziemi Gnieźnieńskiej.

Anna Barłóg-Mitmańska – na co dzień pracownik naukowy Muzeum Narodowego Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie, autorka książki „Udział kobiet w Powstaniu Wielkopolskim 1918-1919”, Poznań 2008 oraz wielu artykułów, not wydawniczych, haseł poświęconych tematyce kobiecej w kontekście Powstania Wielkopolskiego.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.