http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

Zagadkowi ziemianie o wielkich wpływach

Wyróżniony Zagadkowi ziemianie o wielkich wpływach

Czas siedzenia w domu w związku z panującym koronawirusem dla wielu z nas staje się już nie do zniesienia. Ale ma to też swoje dobre strony. Można poczytać książki, od dawna czekające na półce, można dokonać przeglądu swojego gabinetu i sprzątnąć to, co jest niepotrzebne, można w końcu usiąść przy komputerze i zacząć pisać kolejną książkę. I tak właśnie czynię! Pracuję nad książką „Bankierzy Tajemnic”.


„Skarb Dziedzica”
Moja przygoda z pisaniem książek zaczęła się zaledwie trzy lata temu. W listopadzie 2016 r. ukazała się moja debiutancka książka „Skarb Dziedzica” w której opisałem Franciszka Saskowskiego, dziedzica Popowa Ignacewa w gminie Mieleszyn, jego życie i działalność oraz przede wszystkim jego niezwykłe odkrycia.

„Zapomniana zbrodnia”
Z kolei w czerwcu 2017 r. na rynku wydawniczym pojawiła się książka „Zapomniana zbrodnia” w której przybliżyłem Czytelnikom niemiecką zbrodnię w gnieźnieńskim szpitalu psychiatrycznym „Dziekanka”, dokonaną w czasie II wojny światowej w ramach  akcji „T4”. Książka opowiada o odkryciu przeze mnie w 2004 r. w lasach Leśnictwa Nowaszyce w gminie Mieleszyn masowych grobów pomordowanych w 1942 r. przez Niemców pacjentów szpitala „Dziekanka”. W 2011 r. część tego mojego dziennikarskiego śledztwa znalazła się w monografii której był współautorem pt. „Medycyna na usługach systemu eksterminacji ludności w Trzeciej Rzeszy i na terenach okupowanej Polski”.

W tym miejscu chcę podkreślić, że nakład „Zapomnianej zbrodni” jest na wyczerpaniu i obecnie pracuję nad wydaniem II tejże książki.

„Tajemniczy Pałac Zakrzewo”
W październiku 2017 r. ukazała się natomiast kolejna moja pozycja pt. „Tajemniczy Pałac Zakrzewo”, która opowiada o historii, skarbach i tajemnicach pałacu w Zakrzewie koło Kłecka, jednego z najpiękniejszych w Polsce, o jego budowniczym hr. Albinie Węsierskim (człowieku który uratował od zagłady wyspę Ostrów Lednicki) oraz ostatnich przedwojennych właścicielach – rodzie Chełmickich.

„Złoto Dziedzica”
W 2018 r. ukazała się kolejna książka opowiadająca o dalszych losach bohaterów „Skarbu Dziedzica” zatytułowana „Złoto Dziedzica”. W tej książce skupiłem się głównie na Antonim Saskowskim (młodszym bracie Franciszka), właścicielu majątku Wyrobki koło Mogilna. Ale też są tam nowe fakty z życia i działalności samego Franciszka, jak również nieznane wcześniej informacje dotyczące Popowa Ignacewa.

Wszystkie powyższe książki ukazały się w ramach serii „Okruchy historii”.

„Skarby i tajemnice okolic Gniezna”
Z kolei we wrześniu 2019 r. w pałacu w Czerniejewie odbyła się premiera mojej piątej w ostatnich 3 latach książki pt. „Skarby i tajemnice okolic Gniezna” (z serii „Wędrówki z Karolem Soberskim”). Pokazuję w niej, że powiat gnieźnieński jest turystyczną perłą Polski. Okolice Gniezna to miejsca niezwykłe, które szczególnie polecam w gminach: Mieleszyn, Kłecko, Kiszkowo, Czerniejewo, Łubowo, czy też Niechanowo. To kraina pięknych i owianych legendami pałaców, ostoja bogatego, pełnego sekretów życia ziemiaństwa XIX i XX wieku, region niecodziennych zabytków architektury i techniki oraz niepowtarzalnych miejsc przyrodniczo-krajobrazowych. Na własnej skórze przekonałem się, że można wiele razy powracać do tych miejsc, można godzinami chodzić po tych miejscach (których historie to idealne scenariusze na sensacyjne filmy) i za każdym razem doświadczać nowych przeżyć.

Wcześniej, zanim zacząłem pisać książki o historii pogranicza Wielkopolski, Kujaw i Pałuk, napisałem trzy przewodniki turystyczne: „Spacerem po Kłecku” (2011 r.), „Gmina Niechanowo” (2013 r.) i „Uroki Gminy Mieleszyn” (2015 r.) oraz byłem współautorem folderów turystycznych wydanych przez Starostwo Powiatowe w Gnieźnie z cyklu „Tu powstała Polska” (2012 r.)

„Bankierzy Tajemnic”
W tym roku miałem w planach wydać drugą książkę z serii „Wędrówki z Karolem Soberskim” zatytułowaną „Pałace i dwory pogranicza Wielkopolski i Pałuk. Historie kryminalne”. W tej pozycji  będą zawarte ciekawe historie związane z międzywojennym, ale też XIX-wiecznym życiem w majątkach ziemskich. A działo się tam wiele! Z informacji przeze mnie zebranych maluje się świat dzisiaj już zupełnie zapomniany, świat bogatych właścicieli ziemskich, ale też świat w którym dochodziło do zbrodni, napadów, gwałtów, gdzie zlecano zabójstwa, czy porwania. Gdzie były pojedynki o piękne kobiety, ale też samobójstwa z niespełnionej miłości. Były też krwawe porachunki w tle których były wielkie pieniądze…

Jednak w ostatnich dniach moje plany wydawnicze na ten rok uległy zmianie. Książkę pt. „Pałace i dwory pogranicza Wielkopolski i Pałuk. Historie kryminalne” wydam, być może jeszcze pod koniec tego roku, a najpóźniej na początku przyszłego.

Obecnie jednak podjąłem decyzję, że w pierwszej kolejności napiszę trzecią część poświęconą życiu i działalności Franciszka i Antoniego Saskowskich, których już Czytelnicy znają z książek „Skarb Dziedzica” i „Złoto Dziedzica”. Najnowsza publikacja będzie nosiła tytuł „Bankierzy Tajemnic”. Skąd zmiana planów? Otóż w ostatnich tygodniach w moje ręce wpadło kilkaset dokumentów związanych z tymi braćmi! Dokumentów często wręcz sensacyjnych i mówiących o tym, że ci dwaj bracia, szczególnie zaś Franciszek, mieli ogromny wpływ na lokalnych polityków, hierarchów kościelnych czy największych w regionie marszandów! Wpływy, jakie dzisiaj ciężko nam sobie wyobrazić! Z czego one wynikały? O tym będzie ta książka!

Nowe informacje sprawiły, że odkładam prace nad wszystkimi innymi książkami (a pracuję obecnie także m.in. nad książką pt. „Sekrety III Rzeszy Pojezierza Gnieźnieńskiego”) i skupiam się nad książką o braciach Saskowskich. Szczególnie, że w tym roku przypada 130. rocznica urodzin i 80. rocznica śmierci Franciszka Saskowskiego.

Moje wizyty w Wyrobkach, gdzie swój majątek miał Antoni Saskowski, wyjazdy do Żnina, Wągrowca, Sierakowa, ale też do kilku miejscowości w okolicach Gniezna spowodowały, że moje archiwum związane z życiem i działalnością Franciszka i Antoniego poszerzyło się o zbiór bezcennych dokumentów pokazujących obu właścicieli ziemskich od zupełnie nieznanej strony. I pokazujących ich, jako osoby ciągle bardzo zagadkowe...

Prośba do Czytelników
Pozyskując te materiały, dowiedziałem się też, że w posiadaniu wielu mieszkańców naszego regionu, ale też innych stron Polski, jest nadal wiele fotografii, dokumentów i pamiątek związanych z działalnością Franciszka Saskowskiego i jego brata Antoniego oraz z samym Popowem Ignacewem.

Dlatego zwracam się z prośbą do naszych Czytelników o wszelkie informacje na temat posiadanych fotografii, pamiątek, wspomnień, pamiętników czy dokumentów związanych z Franciszkiem i Antonim Saskowskimi oraz Popowem Ignacewem, czy szerzej z gminą Mieleszyn.

Poszukuję wszelkich informacji na temat pałacu, parku i budowy kościoła a także okolic wsi Popowo Ignacewo oraz majątku w Wyrobkach. Poszukują również osób, które były spokrewnione lub znały Janinę Kaczmarek – narzeczoną Franciszka Saskowskiego, jak również Helenę Imbierowicz, żonę Antoniego. Przypuszczam, że mogły po nich zostać fotografie, dokumenty czy wspomnienia członków ich rodzin.

Drodzy Czytelnicy! Jeśli ktoś z Was posiada jakiekolwiek materiały (zdjęcia, dokumenty, rysunki, itp.) lub wspomnienia dotyczące rodziny Franciszka i Antoniego Saskowskich, czy Popowa Ignacewa i chciałby się nimi podzielić, proszony jest o kontakt: e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub telefoniczny: 515-980-504.

Wszelkie materiały zostaną skopiowane i zwrócone właścicielom. Zapewniam anonimowość.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.