http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

„Dzieje Żydowa i okolic”

Wyróżniony „Dzieje Żydowa i okolic”

Takiej książki jeszcze w naszym regionie nie było! Wczoraj w Wiejskim Domu Kultury w Żydowie odbyła się promocja książki  „Dzieje Żydowa i okolic”, autorstwa Mariusza Borowiaka.


Monografii wsi w Wielkopolsce mamy niewiele, w tym zaś przypadku rzecz dotyczy miejscowości szczególnej, bo zajmującej wyjątkowe miejsce w historii tzw. małych ojczyzn. Książka o przeszłości i teraźniejszości Żydowa i okolic jest pierwszą tego typu próbą całościowego opisania losów własnej społeczności lokalnej w poszczególnych okresach, gdy istniała polska państwowość, która potem przez szereg lat dzieliła i zmagała się z jej burzliwymi losami. Praca ma duże walory poznawcze i edukacyjne. Niewątpliwie z takim samym powodzeniem będzie ona służyła osobom, które zawodowo zajmują się problematyką lokalną, jak i tym, którzy tylko sporadycznie będą sięgali po książkę.

Mariusz Borowiak (ur. w Gnieźnie),
pisarz, marynista; autor 70 książek i broszur oraz kilkuset artykułów o tematyce wojenno-morskiej w kraju i za granicą, współautor haseł do słowników i encyklopedii. Na podstawie książki „Westerplatte. W obronie prawdy” powstał scenariusz do filmu fabularnego; konsultant scenariusza filmu „Dywizjon 303. Historia prawdziwa”. Jego artykuły prasowe i książki były pretekstem do przygotowania licznych reportaży radiowych i telewizyjnych. Znany z obalania „prawd historycznych” o Polskiej Marynarce Wojennej w latach 1918-1947 i niemieckiej U-Bootwaffe w latach II wojny światowej. Redaktor-współpracownik miesięcznika „Morze”. Członek Stowarzyszenia Wyprawy Wrakowe. Uczestnik dwóch międzynarodowych ekspedycji na wrak niszczyciela eskortowego ORP Kujawiak w latach 2015-2016 u wybrzeży La Valletty na Malcie i The Lost Bombers of Brindisi 2018 (ekspedycja w poszukiwaniu wraków polskich i amerykańskich samolotów bombowych).

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z premiery książki.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.