http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

Gmach Sądu zabytkiem roku w Polsce?

Wyróżniony Fot. www.nid.pl Fot. www.nid.pl

Narodowy Instytut Dziedzictwa od 2011 roku wyłania i honoruje najlepiej zadbane zabytki w naszym kraju, a okazją ku temu jest Międzynarodowy Dzień Ochrony Zabytków. Do ścisłego grona finalistów wybrano budynek Sądu Rejonowego w Gnieźnie.


Międzynarodowy Dzień Ochrony Zabytków honorowany jest na całym świecie 18 kwietnia, a już 20 kwietnia poznamy laureatów najpiękniej odrestaurowanych w Polsce obiektów historycznych. I choć konkurs organizuje Narodowy Instytut Dziedzictwa, to konkurs ogłasza Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, oraz Generalny Konserwator Zabytków.

W tegorocznej edycji właściciele i zarządcy zabytkowych nieruchomości zgłosili 46 obiektów z 14 województw. By zawęzić grono finalistów Jury konkursu zebrało się w Warszawie i wyselekcjonowało te obiekty, które prezentują największe walory utrzymania i zagospodarowania. Jak informuje NID: – „Ocenie Jury konkursowego podlegać będą jakość i zakres prac konserwatorskich, restauratorskich lub budowlanych, a także wykonane rewitalizacje zabytków architektury. Konkurs promuje właściwe użytkowanie zabytkowych obiektów, ochronę „substancji zabytkowej” podczas wykonywanych remontów, utrzymanie estetycznego wyglądu budowli oraz ich otoczenia, które nierzadko również wpisane jest do rejestru zabytków”.

Restaurowany nieprzerwanie od 2007 roku gmach zabytkowego Sądu Ziemskiego i Okręgowego (dziś Sąd Rejonowy) przy ulicy Franciszkańskiej, to efekt prac dwóch berlińskich architektów – Hermanna i Schulze’go. Ich plany zmaterializowały się okazałym gmachem w latach 1878-1881. W ostatnich latach gruntowny remont obiektu dotknął nie tylko elewację, czy zabytkową stolarkę, ale przede wszystkim odświeżył ze smakiem wnętrza i wszelkie instalacje. Prawdziwą perła kończącej się rewitalizacji jest restauracja zabytkowej sali sądowej znajdującej się na drugim piętrze. Po wnikliwych analizach i przygotowaniach przywrócono jej kształt z okresu dwudziestolecia międzywojennego odtwarzając między innymi ornamenty malowane na ścianach, co wymagało odkrywek konserwatorskich.

Gmach Sądu Rejonowego konkurować będzie w kategorii „A”, oznaczającej pojedyncze obiekty, z trzema rywalami - Kościołem filialnym Chrystusa Króla w Kwitajnach, Kościołem Świętego Ducha w Toruniu i siedzibą Wojewódzkiej Komendy Policji w Szczecinie.

Wyniki plebiscytu zostaną ogłoszone na uroczystej gali 20 kwietnia w Zakopanem.

1 komentarz

  • Agnieszka Zielińska
    Agnieszka Zielińska wtorek, 12, kwiecień 2016 09:21 Link do komentarza Raportuj

    Świetna wiadomość o budynku sądu! Dzięki takim publikacjom, wasz portal robi się coraz ciekawszy! Jestem waszą czytelniczką od początku istnienia portalu i z każdym rokiem coraz bardziej mnie pozytywnie zaskakujecie! Macie coraz ciekawsze artykuły i tak trzymać! Jesteście najlepszym portalem w powiecie gnieźnieńskim!

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.