http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

Trzemeszno: rowerzyści i piesi bezpieczniejsi na krajowej „piętnastce”!

Wyróżniony Fot. Google Fot. Google

Zapowiada się koniec udręki pieszych i rowerzystów poruszających się wzdłuż ulicy Gnieźnieńskiej w Trzemesznie. Dotychczasowy brak chodnika m.in. obok zakładu Cembrit stwarzał zagrożenie na wąskim odcinku ulicy będącej fragmentem drogi krajowej nr 15.


W roku 2009 Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad przeprowadziła remont nawierzchni drogi krajowej nr 15 między Gnieznem a Trzemesznem. Wieloletnie zaniedbania inwestycyjne tego niezwykle niebezpiecznego odcinka drogi doprowadzały do licznych wypadków i kolizji, szczególnie z udziałem pieszych i rowerzystów poruszających się wzdłuż drogi. Jednak przeprowadzony remont nie do końca poprawił ten element bezpieczeństwa ruchu drogowego – chodniki wzdłuż ulicy powstały tylko na małym odcinku, w okolicy stacji benzynowych i skrzyżowania z ulicą Kardynała Wyszyńskiego. Rowerzyści i piesi z okolic Rudek czy zachodniej części Trzemeszna w dalszym ciągu zmuszeni byli do poruszania się poboczem ruchliwej drogi krajowej, m.in. do największego pracodawcy w okolicy – zakładów Cembrit i Paroc.

Obecnie to niedociągnięcie sprzed lat ma zostać naprawione. GDDKiA ogłosiła właśnie przetarg na połączenie chodników urywających się nagle przed zakładem Paroc i przy ulicy Wyszyńskiego, nowym ciągiem pieszo rowerowym. Będzie on usytuowany z lewej strony ulicy Gnieźnieńskiej patrząc z kierunku Gniezna. W zależności od warunków terenowych będzie on przebiegał stycznie do nawierzchni istniejącej jezdni, a w części będzie zbudowany za istniejącym rowem w większym oddaleniu. Nawierzchnia będzie wykonana z wygodnego betonu asfaltowego, a nie jak we wcześniejszych etapach z kostki betonowej.

Planowany odcinek  ciągu pieszo-rowerowego będzie miał 1569 metrów długości, a jego szerokość wyniesie 2,5 metra. W celu zapewnienia większego bezpieczeństwa dla pieszych i rowerzystów całość ciągu będzie odwodniona. Przejścia dla pieszych zostaną doświetlone lampami LED.

Wykonawca który wygra ogłoszony przetarg wykona całą inwestycję w systemie Zaprojektuj i Zbuduj, co oznacza że sam przygotuje projekt budowlany, przeprowadzi inwestycję i dokona uzyskania pozwoleń i odbiorów. Po podpisaniu umowy będzie miał na przekazanie inwestycji inwestorowi 95 dni, co oznacza że piesi i rowerzyści będą mogli korzystać z nowego ciągu jeszcze w tym roku.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.