http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

Strefa ekonomiczna powiększona!

Wyróżniony Strefa ekonomiczna powiększona!

Nowe tereny inwestycyjne na terenie Gniezna zostały właśnie włączone do Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Na chętnych, którzy zechcą ulokować swój kapitał inwestycyjny w Gnieźnie czeka siedem działek. Pierwsze rozmowy z potencjalnymi inwestorami podobno są już prowadzone.


Nasza podstrefa ekonomiczna, która dotąd mieściła się tylko przy ul. Kolejowej, Pomowskiej i Cegielskiego, jest teraz ponad dwukrotnie większa, a to dzięki kolejnym wydzielonym siedmiu działkom o łącznej powierzchni ok. 19 hektarów. - To jest dobra wiadomość, ponieważ zapotrzebowanie, jeśli chodzi o tereny inwestycyjne w Gnieźnie też mamy coraz większe, bo różni przedsiębiorcy, zarówno krajowi, jak również zagraniczni o nie pytają. Nie mieliśmy do tej pory takich terenów i stąd była moja decyzja o uporządkowaniu kolejnych terenów przy ul. Cegielskiego, a następnie wystąpienie do Rady Ministrów z wnioskiem o włączenie kolejnych terenów do tej podstrefy ekonomicznej – mówi Tomasz Budasz, prezydent Gniezna.

Odpowiedź pozytywna nadeszła 23 stycznia, dzięki której obecnie powierzchnia działek objętych Kostrzyńsko-Słubicką Specjalną Strefą Ekonomiczna na terenie Gniezna liczy już ok. 33 hektary. - Podzieliliśmy wszystko na cztery kompleksy o nr 3-6, od działek dużych 6-,7-hektarowych do nieco mniejszych o pow. 3,5 ha oraz 2 ha – wymienia T. Budasz. Jego zdaniem to bardzo istotny aspekt dla rozwoju gospodarczego Pierwszej Stolicy Polski. - Chciałbym, żeby nasi mieszkańcy nie musieli dojeżdżać do Wrześni i Poznania do pracy, żeby mogli pracować w Gnieźnie. Jak wiadomo, firma Kirchhoff zatrudnia obecnie już 40 pracowników, a Tex Year przyjął do tej pory ok. 30 osób, tam oczywiście zatrudnienie dalej będzie wzrastało w miarę uruchamiania kolejnych linii produkcyjnych. Czas także na kolejnych inwestorów – dodaje prezydent.

Jak ogłoszono dziś podczas konferencji prasowej, pierwsze rozmowy na temat nowych kompleksów z ich potencjalnymi nabywcami są już prowadzone. - Położyliśmy bardzo duży nacisk na dobre uzbrojenie tych terenów, bo gdy startowaliśmy z poprzednim wnioskiem do strefy ekonomicznej, to wtedy przecież mieliśmy tylko tereny dziewicze. Dzisiaj natomiast są to tereny w pełni uzbrojone i w granicach wszystkich działek mamy tam dostępne takie media, jak: energia elektryczna o dość dużej mocy, kanalizacja, gaz. Te działki zostały również przebadane pod względem geologicznym, co jest także ważne – podkreśla Jarosław Grobelny, wiceprezydent Gniezna.

Co daje każdemu inwestorowi prowadzenie działalności na terenie specjalnej strefy ekonomicznej? - To przede wszystkim są ulgi w podatku CIT, bo mały przedsiębiorca ma aż 45 proc. tej ulgi podatkowej, średni przedsiębiorca dostaje ulgę w wysokości 35 proc., a duże przedsiębiorstwa 25-procentową – przypomina J. Grobelny. To nie jedyne korzyści, bo kolejne gwarantuje także Urząd Miasta. - Dokładamy także ulgę w ramach pomocy regionalnej „de minimis” na realizację obiektu i tu nasi przedsiębiorcy również mogą się starać o ulgę podatku od nieruchomości – dopowiada.

Na koniec dodajmy, że do końca pierwszej połowy 2017 roku zostanie ukończona droga przy ul. Osiniec. - To jest odcinek, który prowadzi od ulicy Witkowskiej do tych terenów strefy ekonomicznej i tu np. mieszkańcy okolic ul. Słonecznej mogą być już spokojni, bo ruch ciężki pójdzie tamtędy i dalej nowo projektowaną Południową Obwodnicą Gniezna. Na terenie przyłączonych działek SSE już jest zrobiony aktualny plan zagospodarowania przestrzennego, który dopuszcza tutaj zarówno przemysł i usługi – podsumowuje temat T. Budasz.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.