http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpghttp://informacjelokalne.pl/images/banners/nbaner01.jpg

Nowe zawirowanie w sprawie wiaduktu!

Wyróżniony Nowe zawirowanie w sprawie wiaduktu!

Poszerzanie przejazdu drogowego na ulicy Pod Trzema Mostami będzie musiało zostać odłożone w czasie, takie informacje przekazują dziś władze miejskie. Wśród powodów opóźnienia wymieniane są dwa: finansowy i logistyczny. Czas realizacji inwestycji wcale jednak nie musi zostać opóźniony.


Dzięki wyburzeniu dwóch wiaduktów kolejowych na ulicy Pod Trzema Mostami ruch kołowy w tym miejscu Gniezna odbywa się już  o 50 proc. szybciej. - Zlikwidowaliśmy jedne światła, czyli teraz kierowcy zatrzymują się tylko w jednym miejscu i ten czas oczekiwania oraz całego przejazdu już się nam skrócił  o połowę. Dzięki temu te korki w godzinach porannych i popołudniowych, czyli wtedy kiedy ludzie jadą samochodami do pracy i z powrotem już uległy zmniejszeniu - mówi Jarosław Grobelny, wiceprezydent Gniezna. To jest jednak jedynie koniec pierwszego etapu przebudowy. - To nie jest końcowe rozwiązanie, a następnie przystępujemy do etapu drugiego, czyli etapu poszerzenia światła pod tym wciąż istniejącym wiaduktem, a także będziemy budowali ulicę na wprost ulicy Pod Trzema Mostami, aż do ulicy Osiniec - przypomina J. Grobelny.

Dziś jednocześnie ma zostać unieważniony przetarg dotyczący rozbudowy tego wiaduktu, a powodem takiego ruchu są powody finansowe, ale nie tylko. - Ogłosiliśmy pierwszy przetarg, gdzie kwoty okazały się znacznie wyższe niż te, którymi dysponowaliśmy. Prawdopodobnie spowodowano to było tym, że bardzo skróciliśmy czas realizacji, bo ten czas rzeczywiście był dość krótki, bo chcieliśmy się zmieścić w wytycznych, które pierwotnie postawił nam Urząd Marszałkowski - tłumaczy wiceprezydent. który wskazuje, że kwoty ofertowe były dużo wyższe. - Kwota najniższa na tym przetargu była aż o cztery miliony złotych wyższa od tego, czego się spodziewaliśmy i co wynikało z kosztorysu, który przygotowany był kilka miesięcy wcześniej. W związku z tym, ze ta kwota znacznie przewyższa nasze plany budżetowe postanowiliśmy się zwrócić do Urzędu Marszałkowskiego z możliwością prolongaty terminu realizacji projektu i taka prolongatę uzyskaliśmy - dodaje.

Co dalej z rzeczonym przetargiem? - Unieważnienie przetargu i rozpisanie go raz jeszcze powoduje, że będziemy mieli opóźnienie 2-2,5 miesiąca w realizacji projektu. To sprawia natomiast, że termin, który wcześniej sobie zaplanowaliśmy, czyli październik 2018 roku przestaje generalnie być realny - zauważa Jarosław Grobelny, ale jak zapewnia, to nie jedyny powód opóźnienia. - Dochodzą dodatkowo jeszcze problemy związane z objazdem pociągów jeżdżących do Warszawy i z Warszawy. To powoduje, że do połowy 2018 roku tak naprawdę możliwości wyłączenia tego wiaduktu z ruchu będą mocno ograniczone do jednej doby maksymalnie. Zgody na wyłączenie tego wiaduktu na okres dłuższy niż doba będą możliwe dopiero po 30 czerwca 2018 roku - informuje wiceprezydent.

- W nowym przetargu wydłużymy ten termin realizacji projektu. Etap pierwszy, czyli budowę nowej ulicy od strony Słonecznej do ul. Osiniec będziemy realizowali w 2018 roku. Natomiast przebudowę światła wiaduktu będziemy prowadzić od niemal początku 2019 roku. tj. od marca, bo wtedy dopiero warunki pogodowe na to nam pozwolą i chcielibyśmy się zmieścić w czasie nie dłuższym niż pięć miesięcy, a to jest  możliwe z punktu widzenia technologicznego. W takiej sytuacji skróci się też czas wyłączenia z ruchu tego przejazdu, a wiemy, że z tego rozwiązania komunikacyjnego jest bardzo uczęszczane i to zamkniecie uda się w ten sposób skrócić do minimum - zapowiada J. Grobelny.

1 komentarz

  • sli
    sli wtorek, 17, październik 2017 08:17 Link do komentarza Raportuj

    A co z przetargiem na przebudowę ulicy Kawiary? Powinien być już rozstrzygnięty ale nigdzie nie ma informacji na ten temat.....

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.