http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpghttp://informacjelokalne.pl/images/banners/nbaner01.jpg

Centrum Kultury „Scena to dziwna” z unijnym dofinansowaniem z WRPO 2014+

Wyróżniony Fot. umww.pl Fot. umww.pl

Dzisiaj w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu Marszałek Marek Woźniak podpisał umowy o dofinansowanie inwestycji realizowanych przez Wielkopolskie Muzeum Niepodległości w Poznaniu, które reprezentował dyrektor Tomasz Łęcki oraz Centrum Kultury „Scena to dziwna” w Gnieźnie, które reprezentował dyrektor Grzegorz Reszko.


Zarząd Województwa Wielkopolskiego przyznał blisko 15,3 mln zł dofinansowania z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (WRPO 2014+), Poddziałania 4.4.1 „Inwestycje w obszarze dziedzictwa kulturowego regionu” na realizację projektów o wartości ponad 22,5 mln zł.

- Dwa projekty, które dziś prezentujemy wybraliśmy z elitarnej grupy szesnastu, które otrzymały zgodę na współfinansowanie ze środków Unii Europejskiej. To są bardzo cenne i istotne realizacje. Łączy je zdecydowana poprawa infrastruktury i bardzo ciekawy element dostosowania do potrzeb osób niepełnosprawnych, a w przypadku projektu gnieźnieńskiego także mam z małymi dziećmi – powiedział Marszałek i zaznaczył, że warunkiem dofinansowania z budżetu UE projektów związanych z obiektami kultury jest zwiększenie liczby odwiedzających i bardziej wyraziste zaistnienie w przestrzeni publicznej.

Dzięki unijnemu wsparciu w wysokości ponad 11,3 mln zł Wielkopolskie Muzeum Niepodległości w Poznaniu zrealizuje projekt związany z renowacją i adaptacją Fortu VII na potrzeby planowanych ekspozycji. Marszałek Woźniak podkreślił, że kwoty projektów dofinansowanych z WRPO, związanych z instytucjami muzeów są rekordowe.  - To bardzo duży wkład środków unijnych. Bez tego wsparcia nie moglibyśmy zrealizować naszego projektu. Spodziewamy się dużego zwiększenia odwiedzin, szczególnie miłośników fortyfikacji – mówił z kolei dyrektor muzeum Tomasz Łęcki. W ramach inwestycji powstanie m.in. ścieżka fortyfikacyjna. Wykonane zostaną prace powstrzymujące postępującą degradację prawej części Fortu. Przewidziano także zakup trwałego wyposażenia niezbędnego dla ekspozycji i wystaw, które będą udostępnione na terenie Fortu VII, m.in. repliki karabinów, armat, beczek na proch, mundurów niemieckich, auto przewodniki z funkcją dla niesłyszących itp. Oferta placówki zostanie rozszerzona o najwyższej jakości usługi wystawiennicze oraz edukacyjne w zakresie historii i kultury. Planowane elementy oferty edukacyjno-historycznej będą odpowiednio dostosowane i adresowane do różnych grup odbiorców o dużej rozpiętości wiekowej.

Z kolei Centrum Kultury „Scena to dziwna” w Gnieźnie pozyskane środki w wysokości blisko 4 mln zł wykorzysta na realizację projektu, którego przedmiotem jest przebudowa, rozbudowa i remont budynku Centrum Kultury wraz z zagospodarowaniem terenu, małą architekturą oraz infrastrukturą techniczną. - Szczególnie zależy nam na dostosowaniu obiektu do potrzeb dzieci i młodych ludzi, ale także osób z niepełnosprawnościami – np. niedowidzących” – podkreślał dyrektor Grzegorz Reszko. Dzięki modernizacji placówki możliwe będzie rozszerzenie i wprowadzenie zróżnicowanej i zgodnej z oczekiwaniami lokalnej społeczności oferty programowej oraz podniesienie atrakcyjności i konkurencyjności Centrum Kultury wobec pozostałych instytucji kultury w regionie.

Zarząd Województwa Wielkopolskiego dotychczas przyznał w ramach Poddziałania 4.4.1 WRPO 2014 + dofinansowanie w łącznej wysokości blisko 140 mln zł.

1 komentarz

  • Uczestnik zajęć
    Uczestnik zajęć czwartek, 21, grudzień 2017 10:42 Link do komentarza Raportuj

    To bardzo się chwali, że władze powiatu dbają atrakcyjność obiektu EsTeDe i podejmują kroki, aby modernizować ten obiekt. Niestety modernizacja ta ma również negatywne skutki, a mianowicie odwołanie zajęć prowadzonych w obiekcie. Uczęszczałem na zajęcia gitarowe prowadzone w dwóch sekcjach. Jest to, a raczej była, świetna inicjatywa i możliwość rozwoju artystycznego praktycznie na wyciągnięcie ręki. Była do momentu, aż praktycznie z dnia na dzień, razem z innymi uczestnikami zajęć, dowiedzieliśmy się, że zostają one zawieszone a następne może odbędą się może za rok...czyli w 2019...jak można się domyślać, nie jest to bez wpływu na dalszy rozwój.
    Niezrozumiałym dla mnie jest fakt, że planuje się rozpocząć remont w pierwszym kwartale 2018 r., a zajęcia ucina już się kilka miesięcy przed. Poza tym również można by było te zajęcia przenieść na czas remontu, a nie całkowicie zamykać pozostawiając młodych ludzi z potencjałem samych sobie...nie wszystkich stać na wykupowanie kosztownych lekcji gdy na instrumencie, takie osoby są w tym momencie pozbawione możliwości rozwoju.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.