http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

W marcu zacznie powstawać Trakt Królewski w Gnieźnie

Wyróżniony W marcu zacznie powstawać Trakt Królewski w Gnieźnie

Pierwsze króliki mają się pojawić na ulicach Gniezna na przełomie lutego i marca, a pierwszy król stanie na targowisku wczesną wiosną. Rusza jedna z największych inwestycji wizerunkowych w Pierwszej Stolicy Polski. Do końca roku będzie usytuowany tutaj zupełnie nowy Trakt Królewski.


Po długich zabiegach dotyczących projektowani i wyłaniania wykonawcy całej inwestycji, w 2018 roku Gniezno doczeka się Traktu Królewskiego, który ma stać się sporą atrakcją turystyczną w naszym mieście. W drodze przetargowej zostali wyłonieni dwaj wykonawcy tego zadania, a całość inwestycji będzie kosztowała ok. 3.500.000 złotych. – Podpisaliśmy już umowy z wykonawcami, a więc z odlewnią Brąz-Art., która będzie zajmowała się odlewem pomników, postaci królików, a także makiet oraz z wykonawcą infrastruktury towarzyszącej, która zajmie się przebudową części skwerów i chodników, na których zostaną posadowione właśnie elementy Traktu Królewskiego – mówi Michał Powałowski, wiceprezydent Gniezna.

– Najważniejszymi elementami Traktu Królewskiego będą postaci pięciu królów koronowanych w Gnieźnie. Do tego mamy jeszcze postaci 15 królików, które staną się przewodnikami po całym szlaku turystycznym. Trzecim elementem są dwie legendy związane z Gnieznem, czyli Legenda o Piaście i Legenda o Lechu. Z tych deklaracji, jakie posiadamy od obu firm wynika, że pierwsze fundamenty pod odlewy będą gotowe na koniec lutego, a więc być może w marcu pierwsze postaci pojawią się na ulicach Gniezna. To oczywiście zależy wszystko od tego, czy pogoda nam na to pozwoli – zaznacza M. Powałowski.

Pierwszym królem, który ma się pojawić w przestrzeni publicznej będzie Przemysł II, a stanie on na tutejszym targowisku. Najbardziej widoczna zmiana czeka nas natomiast u zbiegu ul. Dąbrówki i ul. Łubieńskiego. – Tam obecnie istnie klomb będący na środku tej wyspy. W tym miejscu chodniki zostaną wydłużone z jednej i drugiej strony. Powstanie taka duża wysepka, na której znajdą się zarówno nowe ławeczki i zielona infrastruktura. Stanie tam także postać króla Bolesława Śmiałego – dodaje wiceprezydent.

W ramach nowej atrakcji turystycznej miasto zostanie wyposażone także w nowe instrumenty, które będą zachęcały do zwiedzania całego szlaku. – Każdy turysta musi dostać możliwość sięgnięcia po papierowy przewodnik, to jest takie minimum, ale chcemy też iść z duchem czasu, a więc będzie również aplikacja mobilna w formie bardzo ciekawej gry miejskiej, która będzie się nazywała „Królika Goń” i to będzie nowością. Aplikacja będzie turystę prowadziła po całym trakcie w formie takiego odkrywania poszczególnych jego elementów i to mamy nadzieję uatrakcyjni ten produkt turystyczny dla naszych młodszych odbiorców  – mówi Damazy Gandurski z Wydziału Promocji w Urzędzie Miejskim w Gnieźnie.

– Będą także kioski interaktywne, z których korzystać będą mogli już nie tylko turyści uzyskujący kolejne informacje o tym trakcie i o zabytkach całego Gniezna, ale również mieszkańcy. Tam będzie można znaleźć informacje na temat wydarzeń kulturalnych, które odbywają się na terenie Gniezna – informuje D. Gandurski.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.