http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

Legenda Piasta i Siemowita powraca…

Wyróżniony Legenda Piasta i Siemowita powraca…

W Parku Miejskim im. gen. Władysława Andersa w Gnieźnie zostały posadowione dziś rzeźby Piasta i Siemowita. To kolejny element budowanego Traktu Królewskiego w naszym mieście. Obie postaci nawiązują do słynnej Legendy o Piaście Oraczu - twórcy słynnej dynastii pierwszych polskich władców.


Jedne źródła podają, że żył pod Gnieznem, a inne że pod Kruszwicą. Powołując się na słynną legendę czytamy, że był ubogim oraczem i że miał żonę Rzepichę i syna Siemowita, a ich potomkami byli kolejno: Lestek, Siemomysł i Mieszko I, który ostatecznie ochrzcił Polskę.

Skąd wzięła się cała legenda? Pisze o tym słynny Gall Anonim w swoich Kronikach Polskich: Podczas uczty z okazji postrzyżyn synów księcia Popiela, dwóch tajemniczych pielgrzymów stara się wejść do miejsca, gdzie odbywa się wydarzenie. Zostają odpędzeni w sposób krzywdzący i dlatego decydują się ruszyć na podgrodzie, gdzie trafiają na dom oracza - Piasta. Piast jest w trakcie przygotowań do postrzyżyn jedynego syna, jednak pełny współczucia na los wędrowców, zaprasza ich do swojej chaty.

W pewnym momencie wędrowcy pytają o coś do picia, a gościnny Piast, choć ma tylko jedną beczkę piwa, którą szykował na ucztę z okazji postrzyżyn syna, otwiera ją i polewa strudzonym. Okazuje się, że za sprawą cudu, piwo w beczce nie kończy się, gdyż piwo nalane podczas uczty na stole książęcym znika. Dodatkowo wędrowcy kazali Piastowi zabić prosiaka, którym za sprawą cudu napełniono 10 naczyń zwanych cebrami. Piast, z powodu cudownej atmosfery i przeczucia, że dzieje się coś wielkiego, pyta wędrowców o to, czy mógłby zaprosić księcia z uwagi, że wcześniej tak krzywdząco ich odpędził. Wędrowcy pozwalają i książę zaproszony przez Piasta dołącza do tej uczty. Nieznajomi postrzygli syna Piasta i nadali mu imię Siemowit.

Według kronikarza, tenże Siemowit urósł potem w zacności do tego stopnia, iż „król królów i książę książąt” za powszechną zgodą ustanowił go księciem Polski, a Popiela wraz z potomstwem usunął doszczętnie z całego królestwa. Uważa się, że historia ta ma za zadanie legitymować prawo boskie do tronu dynastii Piastów, gdyż wspominani obaj goście, jak uważa kronikarz „przybyli z woli Boga”.  Inne źródła podają, że byli to Cyryl i Metody i że cuda wykonane za ich sprawą przypisuje się także działaniom Boga i zaświadcza jednocześnie, że to oni dokonali postrzyżyn Siemowita, a potem Siemowit zostaje władcą z ramienia „króla królów i księcia książąt,” która to zwierzchność jest interpretowana jako Bóg, bo tak właśnie Jezusa Chrystusa określa Ewangelia.

1 komentarz

  • Piotr Fischer
    Piotr Fischer wtorek, 12, czerwiec 2018 13:57 Link do komentarza Raportuj

    Wiedza "fachowców" z UM jest porażająca. Pomylili Piasta Kołodzieja z Przemysłem Oraczem - legendarnym księciem czeskim i twórcą dynastii Przemyślidów, stąd wyszedł im Piast Oracz. I tak ze wszystkim, czego się tkną.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.