http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

Rusza kolejna miejska inwestycja drogowa

Wyróżniony Rusza kolejna miejska inwestycja drogowa

Rusza kolejny etap przebudowy ulicy Biskupińskiej, na której do jesieni powstanie 118 nowych miejsc postojowych. To dobra informacja przede wszystkim dla mieszkańców osiedla Kazimierza Wielkiego, ale również dla działkowców, którzy przyjeżdżają tam spędzać wolne chwile. Na koniec zapowiedziano też powstanie w tym miejscu nowej ścieżki rowerowej, która stanowić ma początek rewolucji rowerowej na terenie całego miasta.


Dziś został przekazany plac budowy pod inwestycję, która będzie kosztowała ok. 600 tysięcy złotych. – W 2017 roku zakończyliśmy pierwszy etap modernizacji ulicy Biskupińskiej, bo dwa lata temu na tę ulice wjechały autobusy MPK, taka była prośba przede wszystkim naszych działkowców, którzy chcieli dojeżdżać do swoich działek, a rok temu wykonaliśmy tam perony autobusowe, by można bez problemów wsiadać i wysiadać z tych autobusów – przypomina Tomasz Budasz, prezydent Gniezna.

– Dalsza modernizacja tej ulicy polega na tym, że chcemy ją włączyć w taką dość znaczącą ramę naszego miasta, tak ażeby nie tylko ul. Gdańska i ul. Północna służyła do komunikacji. Chcemy, by ona lepiej służyła również gnieźnianom, którzy z jednej strony tam mieszkają, a z drugiej strony ułatwiała dojazd działkowcom, którzy obecnie stawiają swoje samochody w tym miejscu tak trochę na dziko. W tym etapie, po stronie ogródków działkowych chcemy najpierw wykonać 72 nowe miejsca postojowe, a za nimi zostanie wykonany nowych chodnik, a po drugiej stronie wzdłuż ulicy powstanie 27 miejsc parkingowych i od strony boiska przy Szkole Podstawowej nr 12 powstanie 19 miejsc parkingowych – dodaje T. Budasz.

W tym miejscu lada moment będzie można napotkać na utrudnienia w ruchu drogowym. – My już zapoznaliśmy się dziś ze wszystkimi rzeczami, które zastaliśmy w tym miejscu i wykonaliśmy już projekt tymczasowej zmiany organizacji ruchu drogowego i od poniedziałku wprowadzimy już oznakowanie. Nasze roboty będziemy prowadzili jednostronnie, czyli jak zrobimy zatoczki i chodnik z jednej strony, to dopiero przejdziemy na druga stronę, żeby te utrudnienia były możliwie jak najmniejsze – mówi Mikołaj Kubiaczyk, właściciel firmy Kubiaczyk z Nekli, która jest głównym wykonawcą tego etapu inwestycji. – W dniu jutrzejszym pojawi się geodeta, który określi nam zakres tych robót i na tej podstawie będziemy wykonywać te roboty etapami. Planujemy, że one potrwają do 2 października – ocenia M. Kubiaczyk.

W następnej kolejności ma także zostać przygotowany plan przebudowy trzeciego elementu tej ulicy. – Nie zapominamy o tym, co jest teraz modne, bo ekologiczne, ale również potrzebne i dalej planujemy w tym miejscu ścieżkę rowerową na całej długości, czyli 1120 metrów, od ulicy Gdańskiej od ulicy Gdańskiej, tj. od końca os. Kazimierza Wielkiego do początku os. Władysława Łokietka. To będzie ścieżka w wersji nie kostkowej, tylko asfaltowej i tam dokończymy również pozostałą część chodników, a czy zrobimy to jeszcze w 2019 roku, o tym będziemy informowali na bieżąco. Na razie mamy dokumentację, ale nie wiemy jeszcze, ile wszystko to może kosztować, bo nasza wstępna wycena była oszacowana na 1,5 miliona, a roboty budowlane wzrosły ostatnio prawie 100-procentowo – zaznacza Grzegorz Ostach, dyrektor Wydziału Techniczno-Inwestycyjnego w Urzędzie Miejskim w Gnieźnie.

Docelowo, przy garażach ma powstać jeszcze dodatkowych 56 miejsc postojowych, a ścieżka rowerowa w tym miejscu ma otworzyć także nowy etap rozwijania miasta właśnie w kierunku zapotrzebowania na ten środek transportu. – To będzie stanowiło początek rewolucji rowerowej, bardzo dużej w mieście Gnieźnie i jak tylko będzie wydana informacja na temat daty wyborów, to wtedy poinformuję o moim kolejnym pomyśle na kolejne lata, który związany będzie właśnie z rozwojem ścieżek i dróg rowerowych – zapowiada T. Budasz.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.