http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

Miasto urządza Stary Ratusz

Wyróżniony Miasto urządza Stary Ratusz

Powoli dobiega końca remont Starego Ratusza w Gnieźnie. Dziś część jego wnętrz wizytowaliśmy, a przy okazji uzyskaliśmy informację, jakie środki pozyskano na jego zagospodarowanie. Już niebawem ma zostać tam otwarty Dom Powstańca Wielkopolskiego, a niedługo potem otwarta zostanie także wystawa z klocków LEGO.


Dom Powstańca Wielkopolskiego zostanie utworzony w pomieszczeniach na jednym z pięter nad kompleksem restauracyjnym. W skład jego wyposażenia wejdą pamiątki zgromadzone w sali tradycji likwidowanego Gimnazjum nr 2 im. Powstańców Wielkopolskich przy ulicy Pocztowej. Są to m. in. mundury, sztandary, fotografie, książki, dyplomy, legitymacje oraz banknoty z tego okresu, które mają zostać wzbogacone we współczesne nośniki multimedialne.  – Stulecie niepodległości w pewnym sensie zobowiązuje do działań na rzecz przywracania tej pamięci historycznej, a to właśnie w tym miejscu 28 grudnia 1918 roku rozpoczęło się powstanie wielkopolskie – przypomina Tomasz Budasz, prezydent Gniezna. – Stary Ratusz odtąd pełnić będzie też funkcję muzealno-wystawową, bo chcemy, żeby te pamiątki były bliżej mieszkańców i żeby można je było dotknąć i to wszystko zobaczyć. Ma to mieć formę bardziej nowoczesną i w związku z tym staraliśmy się pozyskać na ten cel granty. Udało się nam pozyskać 132 tysiące złotych, w dwóch konkursach, ministerialnym i marszałkowskim – dodaje T. Budasz.

Wszystko będzie gotowe przed końcem tego roku na obchody 100. rocznicy wybuchu powstania wielkopolskiego. – Na pierwszy projekt pozyskaliśmy 116 tys. złotych z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego na utworzenie Domu Powstańca Wielkopolskiego. To nie będzie jedynie stała ekspozycja, tam będą się znajdować m. in. edukacyjne instalacje multimedialne, bo chcemy wyeksponować te pamiątki w innowacyjny sposób. Ponadto znajdzie się tam sala warsztatowa na 25 osób i zakładamy, że podczas jego realizacji w ciągu dwóch lat zorganizujemy tam około 25 warsztatów, ale jeśli będzie potrzeba  szkół i przedszkoli, to jesteśmy oczywiście bardzo otwarci, żeby zrobić ich dużo więcej. Chcemy również zorganizować koncert w ramach projektu „Spektakle dla Młodzieży” oraz wystawa w przestrzeni miejskiej, która będziemy zapraszać do Starego Ratusza – opowiada Marta Pacak, zastępca dyrektora Miejskiego Ośrodka Kultury w Gnieźnie.

– Drugi projekt, na który uzyskaliśmy dofinansowanie w wysokości 16 tys. złotych od Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego przy współpracy z Towarzystwem Miłośników Ziemi Kłeckiej i panem Bartoszem Borowiakiem. To jest projekt na makietę z klocków LEGO, z którego poznaliśmy pana Bartosza, bo kiedyś już stworzył taką makietę przedstawiającą Port Lotniczy „Ławica”, a w tym roku dla nas zrobi warsztaty, do którego zaproszone będą dzieci, by współtworzyć ten projekt, który również będzie dwuletni – zapowiada M. Pacak.

Władze miejskie proszę również mieszkańców o wsparcie nowego projektu. – Wciąż poszukujemy wszelkich pamiątek po naszych powstańcach, które ubogacą tę kolekcję. Jeśli ktoś zechciałby nas wspomóc takimi dokumentami, to zapraszamy do Miejskiego Ośrodka Kultury i tam będziemy mogli wypożyczyć je lub przyjąć, dopełniając oczywiście tych wszelkich procedur związanych z ich użyczeniem – zachęca T Budasz.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.