http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

„Ten pomnik jest inny niż wszystkie”

Wyróżniony „Ten pomnik jest inny niż wszystkie”

Trwa zbiórka pieniędzy na odbudowę pomnika Opatrzności Bożej w Gnieźnie. Według zapowiedzi Towarzystwa Miłośników Gniezna ma on stanąć przed końcem października.


Pod inwestycję przygotowano już całą przestrzeń zbiegającą się przy zjazdach z wiaduktu kolejowego w stronę centrum Gniezna. Zdemontowano parkany okalające teren usytuowania przedsięwzięcia oraz dosypano ziemię do skarpy, na której będzie się mieścić pomnik, a na dniach ma tam zostać posadowione tylne ogrodzenie. – Co jest najważniejsze, to został również wykonany fundament, a teraz firma Kontraft z Bielsko-Białej ma postawić ten pomnik na nowo do końca października – zapowiada Jan Socha, prezes Towarzystwa Miłośników Gniezna.

– Ten pomnik jest inny niż wszystkie, niż wszelkie obiekty sakralne, on jest jak żywe słowo. On mówi do człowieka, do przechodnia: „przechodniu smutny, bądź Bogu ufny; wejrzyj na pola, zniknie zła Wola;  ku chwale Bożej nich ich głaz służy; opieka Boska, chroń Grodu Lecha”. To jest to żywe słowo, które przemawia do wszystkich przechodniów, którzy tutaj się pojawią i myślę, że jak ten pomnik się ukaże i jak tutaj stanie przed końcem października, to społeczeństwo wtedy zobaczy i zrozumie potrzebę oraz istotę jego odbudowy – dodaje J. Socha.

Jak mówi prezes Towarzystwa Miłośników Gniezna, na poczet inwestycji zebrano dotychczas ok. 68 tysięcy złotych. – Wysłaliśmy ok. 100 listów intencyjnych do różnych instytucji i organizacji, do wszystkich gnieźnieńskich parlamentarzystów oraz radnych. Na nasz apel odpowiedział Marszałek Województwa Wielkopolskiego, prezydent miasta Gniezna, senator Robert Gaweł oraz Wielkopolska Izba Przemysłowo-Handlowa, oddział Gniezno. Dziwi trochę brak odzewu ze strony naszych pozostałych parlamentarzystów i radnych, a nam na całość monumentu brakuje jeszcze 42,5 tys. złotych – zauważa J. Socha.

Pomnik został wzniesiony w 1793 roku. Za jego całkowite zniszczenie odpowiadają wojska niemieckie, które zburzyły go doszczętnie w 1940 roku. Inicjatywa odbudowy Pomnika Opatrzności Bożej powstała 10 lat temu. – My wtedy byliśmy tylko grupą ludzi, patriotów lokalnych, którzy chcieli odbudować ten pomnik, ale nie mieliśmy żadnej mocy prawnej, dlatego zwróciliśmy się z prośbą do Towarzystwa Miłośników Gniezna o pomoc – przypomina Maria Wichniewicz, była radna miejska, która stała na czele tej grupy.

Dziś akcję można wspomóc, wpłacając pieniądze na konto bankowe: 33 1020 4115 0000 9602 0162 9369 z dopiskiem Odbudowa Pomnika Opatrzności Bożej w Gnieźnie. – Uważam, że odbudowa tego pomnika, jak zresztą każdego, który jest w naszej tradycji gnieźnieńskiej i nie tylko gnieźnieńskiej, powinna rzeczywiście być bardzo ważna, ponieważ jeżeli nie będziemy szanowali naszej historii, nie mówmy w ogóle o rozwoju tradycji, kultury i dlatego bardzo nam zależy na odbudowie tego pomnika. Chciałabym zaapelować do wszystkich mieszkańców, do tych którzy czują się patriotami lokalnymi o wpłaty, każda wpłata, nawet najdrobniejsza na konto odbudowy tego pomnika będzie bardzo istotna – apeluje M. Wichniewicz.
 
Zbieranie środków na odbudowę nie jest prostą sprawą. Jego zasilenia odmówiły zarówno polskie Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, jak również jego niemiecki odpowiednik. Polskie ministerstwo argumentowało, że nie może partycypować w odbudowie monumentów, które nie figurują w wykazie zabytków.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.