http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

Stary Ratusz jak nowy

Wyróżniony Stary Ratusz jak nowy

Stary Ratusz w Gnieźnie już wyremontowany. Budynek wzniesiony w 1830 roku został gruntownie rewitalizowany i teraz można nazywać go wizytówką Pierwszej Stolicy Polski. Dziś wizytę we właśnie oddanym do użytku obiekcie odbył Marek Woźniak, Marszałek Województwa Wielkopolskiego.  


Cała inwestycja kosztowała ok. 10 mln złotych, a dofinansowanie ze środków budżetu województwa to blisko 60 proc. całości. – Odnowienie Starego Ratusza w Gnieźnie można śmiało nazwać za ważną dla miasta inwestycję finansowaną z funduszy europejskich, bo wkład unijnego budżetu to było sześć milionów, a nie wszystkie środki mogły być kwalifikowane do unijnych wydatków. W ten sposób Gniezno uzyskuje interesujące przestrzenie do działalności kulturalnej – mówi Marek Woźniak, Marszałek Województwa Wielkopolskiego. – To jest rewitalizacja kompleksowa, bo ona objęła również wszystkie sieci wodne, centralne ogrzewanie, układ klimatyzacyjny, nowe oświetlenie  i elementy audiowizualne, bo tutaj jest wiele sal, które mogą być wykorzystywane na różne formy działalności i spotkań osób z kulturą, różnych prezentacji i warsztatów – dodaje M. Woźniak.

– Myślę, że ten budynek rzeczywiście będzie żył i że te przestrzenie nie są ze sobą kolizyjne, bardzo interesująco rozwiązane, jak na tego rodzaju stary obiekt, bo trzeba powiedzieć, ze w takim starym obiekcie sam remont już jest ogromnym wyzwaniem, bo praktycznie po odkryciu każdej ściany napotykamy na jakieś niespodzianki. Tu udało się wszystkie problemy rozwiązać i powstał naprawdę interesujący obiekt zachowany w myśl wszystkich reguł konserwatorskich, bo to oczywiście drożej kosztuje, chociażby stolarka okienna drewniana w odpowiednim układzie podziału i to wszystko jest dobrej jakości wykonaniem. Ja tak przynajmniej to oceniam, że wykonawca sprostał wszystkim wyzwaniom i zrobił to w taki sposób, który rzeczywiście daje szansę w dłuższej perspektywie jako obiekt ładnie wykonany i dobrze służący tym funkcjom, dla których został zrealizowany – ocenia Marszałek Województwa Wielkopolskiego.

W zrewitalizowanym Starym Ratuszu ma swoją lokalizację Urząd Stanu Cywilnego z wejściem od ulic Rzeźnickiej oraz Biuro Rady Miasta Gniezna. Co ważne, został wyremontowany Gabinet Historyczny Prezydenta Miasta Gniezna, w którym ustawiono  odrestaurowane meble rzeźbione z 1920 roku. – W trakcie projektu została dokonana jedna zmiana w postaci wyburzenia budynku C, który nie nadawał się niestety do rewitalizacji  i te prace rozbiórkowe tutaj nadal trwają, one stanowią prace pozaprojektowe, ponieważ stanowią koszty niekwalifikowalne – objaśnia Jarosław Grobelny, wiceprezydent Gniezna. – Cała reszta jest gotowa i w tej chwili będziemy wyposażali te wszystkie pomieszczenia, a najważniejszą rzeczą jest to, że pojawił się w mieście duża przestrzeń na imprezy kulturalne, także kameralne i będzie tu też miejsce na próby zespołów, a później na koncerty tych zespołów. Myślę, że to jest niezwykle atrakcyjne, żeby dzieciaki później prezentowały swoje umiejętności przed rodzicami lub dziadkami – zauważa J. Grobelny.

W Starym Ratuszu zostanie uruchomione także Centrum Informacji Kulturalnej z wejściem od ulicy Rzeźnickiej, z którego będą mogli korzystać m. in. turyści i którym dedykowane będzie planowane uruchomienie „Odlewni Królów”, w którym będzie można własnoręcznie sobie zrobić gipsowe podobizny pięciu władców koronowanych w Gnieźnie. – Dziś bardzo się cieszymy z tego, że udało się nam wyremontować tę prawdziwą wizytówkę dla miasta Gniezna na 100-lecie niepodległej. Jak wiadomo będzie jeszcze uruchamiany tu Dom Powstańca Wielkopolskiego, na który miasto uzyskało dodatkowe dofinansowanie, o czym już kiedyś informowaliśmy. Dziś mogę powiedzieć, że pod koniec listopada w pomieszczeniach na piętrze odbędzie się pierwsza inauguracyjna sesja nowo wybranej Rady Miasta Gniezna – zapowiada Tomasz Budasz, prezydent Gniezna, który walczy o reelekcję.

Na chwilę obecną na terenie Gniezna są prowadzone inwestycje z unijnym dofinansowaniem za 80 mln złotych, z czego połowę realizuje miejski samorząd. Przypomnę może, że to nie jedyne środki dedykowane dla obszaru powiatu gnieźnieńskiego, bo również realizujemy takie miękkie projekty, jak: „Czas Zawodowców” i „Cyfrowa Polska”. Takie środki także są lokowane w Gnieźnie i to są znaczące pieniądze – mówi Czesław Kruczek z Departamentu Edukacji w Urzędzie Marszałkowskim w Poznaniu.

4 komentarzy

 • Danuta
  Danuta niedziela, 14, październik 2018 09:48 Link do komentarza Raportuj

  Kruczek ma swoje zdanie o Budaszu a jedynie bardzo pozoruje przyjaźń przed wyborami. Niemniej zachowuje się jak większość PO. Czas na zmianę prezydenta i władzy. Czas na innych, potrzeba nam oddanych i uczciwych. Dość koalicji PO + SLD i teraz N. Czas na Gniezno nowej energii.

 • Marek ZYGMUNT
  Marek ZYGMUNT sobota, 13, październik 2018 09:59 Link do komentarza Raportuj

  A gdzie jest WINDA, która miała dowozić wycieczki i seniorów do sali pamięci na 2 pietrze do tz. Muzeum Powstania Wielkopolskiego, czy jak kto woli do tego " Domu Powstańca" ?

 • dociekliwy
  dociekliwy piątek, 12, październik 2018 20:37 Link do komentarza Raportuj

  A ja mam inne pytanie. Co robi na tym zdjęciu Pan Kruszek ? Czyby miał zostać od nowego roku DYREKTOREM STAREGO RATUSZA, z pensją 20 000 zł miesięcznie ?

 • ciekawy
  ciekawy piątek, 12, październik 2018 20:33 Link do komentarza Raportuj

  A gdzie jest informacja, że stary Ratusz przy ulicy Chrobrego jest " SIEDZIBĄ RADY MIASTA GNIEZNA " ???? Czy tylko prezydent Miasta zasługuje na to, by zaznaczyć przed wejściem do jego Magistratu przy ulicy Lecha, że jest to siedziba Prezydenta Miasta ? A jeżeli Państwo uważacie, że tak właśnie powinno pozostać, bo tylko on zasługuje na taki zaszczyt, by mieć własną siedzibę. A Rada Miasta nie powinna dostąpić takiego zaszczytu ! To napiszcie na tym forum, dlaczego tak myślicie ?

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.