http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

„Kipa” na zawsze zdobyta!

Wyróżniony „Kipa” na zawsze zdobyta!

W Łagiewnikach Kościelnych w gminie Kiszkowo odbyła się wczoraj bardzo nietypowa uroczystość, która zgromadziła wielu mieszkańców. Tego dnia oficjalne otwarto „Kipę” – lodowni na wyspie na stawie.


Po powitaniu przez sołtysa Z. Wołczyka, dokonano uroczystego aktu przecięcia wstęgi. Uczynili to: sołtys Z. Wołczyk, członek rady sołeckiej E. Występski, dyrektor szkoły podstawowej A. Szprywa, przedstawiciel najmłodszego pokolenia K. Saukens oraz reprezentant ekipy odnawiającej miejsce: J. Wysocki. Dwoma „sierotkami”, które trzymały szarfę były Zosia Występska i Julka Kubiak.

Po przecięciu wstęgi wójt z sołtysem otworzyli wrota do wyremontowanej groty. Był to kolejny symboliczny moment tego dnia. W dalszej kolejności T. Bąkowski przekazał flagę od Prezydenta RP Z. Wołczykowi. Poczet sztandarowy w składzie: E. Występski, D. Jurek i A. Kukurenda umieścili flagę na maszcie znajdującym się na wierzchołku KIPY. Delegacja nie była przypadkowa. W jej skład weszli przedstawiciele trzech pokoleń mieszkańców Łagiewnik: tych którzy na tej Kipie flagę zdobywali dawno temu, ci którzy robili to całkiem niedawno oraz najmłodszych. Gdy już flaga zawisła na maszcie, został odśpiewany hymn państwowy.

- „Kipa” na zawsze zdobyta! – powiedział wójt T. Bąkowski. – Dzisiaj zdobyta odnowiona, ale to tylko Wy wiecie, ile pracy tutaj zostało włożone, aby przywrócić świetność temu kultowemu miejscu. Przywrócenie świetności, wymagało wiele mozołu, ale zjednoczyliście się wokół tej sprawy. Początkowo miał to być tylko jeden etap. Nastąpił jednak drugi i trzeci. Teraz już wiemy, że pewnie będą następne. Wspólna pracy jednoczy, buduje pozytywne relacje. Wam się to wszystko udało. Nie byłoby to możliwe, gdyby nie pozyskiwanie tych środków zewnętrznych. Jestem pod wielkim wrażeniem, w jaki sposób sołtys, rada sołecka, mieszkańcy potrafili się zintegrować, poświęcić swój wolny czas. Codziennie przychodziło tutaj po 30-50 osób, aby popracować. Nikt nie pytał za ile, dla kogo, bo wiedzieli, że robią to dla siebie, by to miejsce było piękne. Za to Wam wszystkim bardzo serdecznie dziękuję. Jest to też miejsce, które zdobywa nagrody w wymiarze finansowym. Co prawda, nie robimy tego by zdobywać nagrody, być tymi pierwszymi, jednak bardzo miło jest, gdy ta praca jest dostrzegana i doceniona. W tym roku w konkursie Pięknieje Wielkopolska Wieś, projekt dostał nagrodę w wysokości 3 tys. zł, natomiast w konkursie Działania proekologiczne i prokulturowe: 8 tys. zł. Jeszcze raz bardzo dziękuję i życzę miłego świętowania – dodaje.

Po zakończonej części oficjalnej, wszyscy chętni mogli przejść pontonowym mostem, zobaczyć lodową piwniczkę oraz przespacerować się wokół stawu ścieżką dydaktyczną, następnie w świetlicy wiejskiej zastępca wójta gm. Kiszkowo, przedstawił prezentację – dokumentującą, jak wyglądały poszczególne etapy prac na „Kipie”. Następnie Joanna Kubiak w imieniu sołtysa i rady sołeckiej podziękowała wszystkim, którzy przyczynili się do tego, że staw centrum wsi wypiękniał.

Nie zabrakło również słodkich niespodzianek: cukierków od radnej W. Antczak oraz wielkiego tortu ze zdjęciem oczywiście gwiazdy poniedziałkowego popołudnia „Kipy”

Przy wspólnym stole, o który zadbały panie z sołectwa oraz Grupa dla Rybna, nie zabrakło rozmów o minionych czasach, gdy nie było jeszcze elektryczności i lodówek, a mięso przechowywano latem w lodowych piwniczkach – podobnych do tej, która znajduje się na „Kipie”. Wspominano także, jak kiedyś wyglądały zabawy w zdobywanie Kipy, zimą gra w hokeja na zamarzniętym stawie a latem: wędkowanie. Na zakończenie, po zmroku jeszcze raz wszyscy udali się nad staw, by podziwiać, jak pięknie wygląda oświetlony.

Zdaje się, że nagle czas zatacza kolejne koło i każdego dnia obserwujemy, jak miejsce to znów zaczyna żyć dawnym życiem. Ludzie wychodzą z domu by się spotykać i spędzać wspólnie wolny czas na „Kipie”. Okazuje się, że tak jest znacznie przyjemniej, niż przy komputerze czy telewizorze. I chciałoby się powiedzieć: chwilo trwaj!

 

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.