http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

Wieczór wzruszeń i wspomnień w Kcyni ze „Skarbem Dziedzica” w tle

Wyróżniony Wieczór wzruszeń i wspomnień w Kcyni ze „Skarbem Dziedzica” w tle

Wczoraj w Urzędzie Miejskim w Kcyni odbyło się spotkanie – w ramach cyklu „Ciekawość świata” – z Karolem Soberskim, autorem książki „Skarb Dziedzica”. I właśnie historie opisane w tej pozycji były głównym tematem ponad 1,5 godzinnego spotkania, które zgromadziło liczną rzeszę mieszkańców Kcyni i okolic. W czasie spotkania nie zabrało łez wzruszeń, wspomnień i ciekawych historii związanych z Wielkopolską, Kujawami i Pałukami.


„Ciekawość świata” to cykl spotkań odbywających się od jesieni 2013 r. w Urzędzie Miejskim w Kcyni. Dotychczas zorganizowanych zostało 51 wykładów, prezentacji i pokazów filmów. Cykl „Ciekawość świata” ma już ustaloną, wierną publiczność, która nie zawodzi i co miesiąc zjawia się na kolejnych spotkaniach. Jak czytamy na stronie internetowej projektu: - Dbamy o to, by tematyka poruszana w ramach comiesięcznych wykładów była różnorodna, taka, którą jesteśmy w stanie zainteresować mieszkańców. Rozmawiamy często o historii lokalnej, o podróżach czy zjawiskach społecznych.

W czwartkowy wieczór gościem spotkania „Ciekawość świata” był Karol Soberski, dziennikarz, eksplorator, badacz lokalnej historii, autor książek: „Skarb Dziedzica”, „Zapomniana zbrodnia” i „Tajemniczy Pałac Zakrzewo”. Głównym tematem spotkania była książka „Skarb Dziedzica”, historie opisane w tej pozycji, szczególnie te związane z II wojną światową, tajemnicami i skarbami. Nie zabrakło również kcyńskich wątków.

Gościa powitała pomysłodawczyni i organizatorka cyklu spotkań „Ciekawość świata” - Justyna Makarewicz, która przybliżyła sylwetkę K. Soberskiego.

Następnie głos zabrał autor książki „Skarb Dziedzica”. - Powodów napisania książki „Skarb Dziedzica” jest kilka. Pierwszy to fakt, że swoje dzieciństwo, czyli najpiękniejsze lata, spędziłem w pałacu wybudowanym przez Franciszka Saskowskiego. Miałem więc okazję spacerować po tych samych ścieżkach, po których chodził Franciszek Saskowski. Drugi powód, być może najważniejszy. Poprzez tę pozycję chciałem wyciągnąć z otchłani zapomnienia tę wielką postać, człowieka wielkiego formatu, a takim bez wątpienia był Franciszek Saskowski, który po II wojnie światowej został wymazany z kart historii. Tą książką chcę mu przywrócić należny szacunek – mówi K. Soberski, który zaznaczył, że rodzina bohatera jego książki wywodzi się z leżącej niedaleko Kcyni miejscowości Turza, a powiązana jest również z Nadborowem i Srebrną Górą.

W dalszej części K. Soberski opowiadał o dokonaniach F. Saskowskiego, jego działalności i odkryciach, w tym także o tytułowym „Skarbie Dziedzica”.

Jako że spotkanie odbywało się w Kcyni, K. Soberski szeroko opowiedział o historii brawurowej ucieczki sprzed plutonu egzekucyjnego w Mielnie – 9 września 1939 r. - Wacława Szczepańskiego, który spoczywa na cmentarzu w Kcyni.

- Ta historia jest też o tyle niezwykła, że po wojnie W. Szczepański spisał swoje wspomnienia z 9 i 10 września 1939 roku. I te pamiętniki przeleżały na półce w domu jego córki Elżbiety, przez wiele lat! Panią Elżbietę poznałem w 2014 roku i wówczas przekazała mi te dramatyczne i wzruszające, spisane na papierze, echa wrześniowych wydarzeń z Mielna. I jako pierwszy opublikowałem je w książce „Skarb Dziedzica” - mówi K. Soberski

O tym jakim sposobem W. Szczepański uciekł sprzed plutonu egzekucyjnego i jak przebiegała jego dalsza ucieczka przez las, aż znalazł się 10 września w Gnieźnie można przeczytać w książce „Skarb Dziedzica”, gdzie umieszczone zostały obszerne fragmenty pamiętnika W. Szczepańskiego, pamiętnika niezwykle wzruszającego.

Wacław Szczepański urodził się 20 lutego 1920 roku w Popowie Ignacewie. Był synem Kazimierza Szczepańskiego (ur. 19 lutego 1886 r.) – włodarza majątku Franciszka Saskowskiego w Popowie Ignacewie – i Katarzyny Szczepańskiej z domu Łukasik (ur. 12 listopada 1886 r.). W. Szczepański zmarł 5 października 2002 roku w wieku 82 lat. Spoczywa na cmentarzu w Kcyni.

K. Soberski podkreśli, że wśród ofiar tej egzekucji znalazł się też mieszkaniec Kcyni i sąsiedniego Paterka koło Nakła nad Notecią. - W zbrodni do której doszło w lasach koło Mielna, w miejscu gdzie dzisiaj znajduje się pamiątkowy obelisk, śmierć ponieśli: Walenty Budnik (rocznik 1881) z Popowa Ignacewa, Józef Tackowiak (rocznik 1922) z Mieleszyna oraz Modest Guntzel (rocznik 1879), komornik z Kcyni i ks. Kazimierz Nowicki (rocznik 1907) z Paterka – mówi K. Soberski.

Warto zaznaczyć, że w spotkaniu w Kcyni uczestniczyły dwie córki W. Szczepańskiego i wnuczka M. Guntzela, która przyniosła ze sobą wiele ciekawych fotografii z okresu międzywojennego (być może kilka tych zdjęć pojawi się w najbliższej książce K. Soberskiego).

Na koniec K. Soberski zaprezentował swoje plany wydawnicze na rok 2018, gdzie szczególnie dużo miejsca poświęcił książce pt. „Złoto Dziedzica”, opowiadającej o dalszych losach bohaterów „Skarbu Dziedzica”.

Niezwykle wzruszającym dopełnieniem wczorajszego wieczoru były wspomnienie – obecnego na spotkaniu Jana Polewczyńskiego – który opowiedział, że jako 4-latek uciekał z rodziną przed nadchodzącymi wojskami niemieckimi. - Gdy mówił pan dzisiaj o tych tłumach Polaków uciekających przed wojskami niemieckimi to przed oczami stanął mi ten widok, poczułem ten strach, który mi wówczas towarzyszył – stwierdził J. Polewczyński.

Tradycyjnie spotkanie zakończyło się dedykacjami wpisywanymi w książki: „Skarb Dziedzica”, „Zapomniana zbrodnia” i „Tajemniczy Pałac Zakrzewo”.

Ostatnio zmienianysobota, 28 kwiecień 2018 13:35

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.