http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

Zespół „RETRO” obchodził swoje urodziny!

Wyróżniony Zespół „RETRO” obchodził swoje urodziny!

Dziś swój jubileusz 15-lecia istnienia na scenie Miejskiego Ośrodka Kultury w Gnieźnie świętował najstarszy zespół artystyczny w Gnieźnie, który tworzą seniorzy.


Zespół wokalny pod nazwą „RETRO” został powołany do życia pod koniec 2003 roku z inicjatywy Aliny Jóźwiak, członka oddziału Związku Nauczycielstwa Polskiego w Gnieźnie. Skąd wziął się ten pomysł, który ostatecznie zapoczątkował sceniczną działalność tej formacji? – Ten pomysł pojawił się dlatego, bo zawsze jak były spotkania integracyjne, to każdy śpiewał po swojemu i tak pomyślałam, że dobrze by było utworzyć taki zespół, który byłby prowodyrem. Zaczynaliśmy od minimalnej ilości członków, bo najpierw były cztery osoby, a po jakimś czasie było sześć, aż to się rozrosło do ponad dziesięciu – mówi Alina Jóźwiak, która zauważa, że na początku nie było łatwo. – Na początku było dużo myśli sceptycznych, po co im się tam w głowie poprzekręcało na stare lata, ale żaden zespół wokalny w Gnieźnie, jak się teraz patrzy w encyklopedię, nie przetrwał tak długo. Mam nadzieję, że będą przychodziły teraz młodsze koleżanki, a zresztą już został stworzony jeden zespół, bo wystąpią dziś panie z zespołu o nazwie Presto, które niejako będą kontynuowały naszą działalność – dodaje A. Jóźwiak.

Zespół tworzy obecnie 14 osób, a jeśli chodzi o repertuar, to sięgają głównie po utwory muzyczne z dwudziestolecia międzywojennego i po piosenki z drugiej połowy lat pięćdziesiątych XX wieku. – Na to wskazuje sama nazwa zespołu, że sięgamy po utwory, które już były i które wydaje się nam są wciąż na czasie, są wciąż chętnie słuchane. A ponieważ my mamy już swój wiek i mamy określoną grupę słuchaczy, to sięgamy po te stare piosenki, to jest naturalne, ale mamy też młodych, którym warto przypominać te utwory, bo one naprawdę są cenne, wspaniałe i warto je śpiewać, więc wyszukujemy i śpiewamy te piosenki, bo chyba jest taka potrzeba – uważa Krystyna Kwaśniewska, członkini zespołu od 2006 roku.

I co najciekawsze w całym projekcie, że rolę instruktora w zespole wokalnym RETRO niedawno powierzono młodemu człowiekowi. – Od dwóch lat prowadzę ten zespół, który składa się głównie z emerytowanych nauczycielek i dzisiejszy jubileusz jest takim małym podsumowanie tych minionych 15 lat – mówi Bartosz Szczeszek, instruktor muzyczny w zespole RETRO, a na co dzień dyrektor Chóru Dzwon i nauczyciel muzyki. – W tym zespole są takie głosy wybitne i mocno brzmiące, co słychać podczas naszych występów. Śpiewamy zazwyczaj starsze piosenki, ale dzisiaj będzie niespodzianka, bo zaśpiewamy coś nowszego, to będzie piosenka pt. „Czy ten pan i pani są w sobie zakochani” – zauważa B. Szczeszek.

Na koncercie urodzinowym dla jubilatów wystąpili też inni wykonawcy, m. in. Chór Dzwon, dwa zespoły młodzieżowe Happy i Domino oraz dzieci z Przedszkola nr 3 im.  Kubusia Puchatka. Z życzeniami na chwile przybył także dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury w Gnieźnie, który wręczał wszystkim członkiniom tego zespołu kwiaty i dyplomy. My paniom z zespołu „RETRO” ze swojej strony życzymy 100 lat działalności i czekamy na jego kolejne projekty.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.