http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

Magia Bożego Narodzenia i Trzej Królowie w Dziekanowicach

Wyróżniony Magia Bożego Narodzenia i Trzej Królowie w Dziekanowicach

Świątynia znajdująca się na terenie Wielkopolskiego Parku Etnograficznego w Dziekanowicach był dzisiaj miejscem niezwykłego koncertu kolęd i pastorałek w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca „Wiwaty” z Pobiedzisk. Na koncert zaprosił Andrzej Łozowski, wójt gminy Łubowo i dyrekcja Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy.


Wspólne kolędowanie w drewnianym kościele w Dziekanowicach to już tradycja Święta Trzech Króli. Wykonawcą koncertu kolęd i pastorałek jest natomiast Zespół Pieśni i Tańca „Wiwaty”, który od ponad 45 lat działa w gminie Pobiedziska.

Pomysłodawcą spotkania z kolędami i wielkopolską kulturą w skansenie w Dziekanowicach jest wójt Andrzej Łozowski. - Zorganizowany dzisiaj już po raz piąty koncert kolęd i pastorałek w wykonaniu „Wiwatów” to jeden z elementów promocji Wielkopolskiego Parku Etnograficznego i gminy Łubowo.  Takie kolędowania na żywo jest dzisiaj rzadkością, a jest ono elementem naszej wielkopolskiej kultury. Wypełniony po brzegi kościół świadczy, że to jest dobry pomysł, który wrósł już w lokalną rzeczywistość – podkreśla A. Łozowski.

Zespół „Wiwaty” w swoim bogatym dorobku artystycznym, oprócz tańców i pieśni, ma także zwyczaje i obrzędy. Dlatego w okresie Świąt Bożego Narodzenia zespół aktywnie koncertuje prezentując barwne widowisko „Chodzenie z gwiazdą betlejemską i turoniem”.

– Zachowanie dziedzictwa kulturowego jest świadectwem naszej tożsamości. Działający w gminie Pobiedziska Zespół Pieśni i Tańca „Wiwaty” kultywuje te tradycje. W bogatym dorobku artystycznym oprócz tańców i pieśni, pielęgnujemy zwyczaje i obrzędy związane z okresem Bożego Narodzenia – mówi Andrzej Horbik, szef zespołu „Wiwaty”.

Koncert kolęd i pastorałek sprawił, że drewniana świątynia na terenie Wielkopolskiego Parku Etnograficznego wypełniła się po brzegi.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.