Logo
Wydrukuj tę stronę

„Ulotne chwile zatrzymane w albumie”

Wyróżniony „Ulotne chwile zatrzymane w albumie”

Nie ustają obchody dziesięciolecia istnienia Gnieźnieńskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Kolejnych ich przejawem jest wystawa retrospektywna, zatytułowana „Ulotne chwile zatrzymane w albumie”. Wernisaż odbył się dziś w Bibliotece Publicznej Miasta Gniezna.


Wśród osób uczęszczających na zajęcia w ramach Gnieźnieńskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku nie brakuje takich, które interesują się fotografią. Nic więc dziwnego, że powstała owa wystawa. Na ekspozycji znalazły się 144 zdjęcia (pochodzące zarówno z bogatych zbiorów GUTW, jak i prywatnych; niektóre nawet nigdzie dotąd niepublikowane), dokumentujące dziesięć lat działalności placówki skupiającej seniorów z terenu Pierwszej Stolicy Polski i okolic. Fotografie przedstawiają różne sfery działalności – teatr, wycieczki czy też terapię zajęciową.

- Wybieranie zdjęć z całego dziesięciolecia było karkołomnym przedsięwzięciem – przyznaje Danuta Wiśniewska, prezes GUTW. - Dokumentują one rzeczywiście chwile – które już nie wrócą; które tworzą klimat, jakieś emocje i wspomnienia. Myślę, że odbiorcy wystawy sami będą z niej czerpali swoje przeżycia. Starość jawi nam się tutaj bardzo pięknie, co właśnie zostało uwidocznione na wielu zdjęciach. Możemy być wszyscy dumni, że przez te dziesięć lat sprostaliśmy tylu różnym zadaniom. Tyle razem przeżyliśmy i zorganizowaliśmy; daliśmy przykład wielu ludziom, jak spędzać starość. Pokazaliśmy, że gnieźnieński senior, i nie tylko, wiele może – dodaje.

Selekcji obrazków dokonała m.in. Teresa Ryczkowska. - Na uniwersytecie nauczyliśmy się wiele, prawie wszystkiego. Sprawiło nam to ogromną przyjemność. I tak oto upłynęło dziesięć lat... Nie udało nam się zatrzymać czasu. Chciałabym jednak, aby te ulotne chwile powróciły do nas dzisiaj we wspomnieniach. Wszyscy czujemy się wspaniale i chcemy, żeby ten uniwersytet, który jest wielkim dobrem, trwał dalej. W związku z tym życzę mu szczęśliwych podróży do dalszych jubileuszy – nie ukrywa  T. Ryczkowska.

Z kolejnej już wystawy w murach gnieźnieńskiej biblioteki zadowolenia nie kryje jej dyrektor. - Sądzę, że jest to nasz obowiązek, by pokazać tak piękne zdjęcia. To szczególna wystawa, dlatego mieszkańców Gniezna serdecznie zapraszam do jej odwiedzenia. Warto propagować te działania, które prędzej czy później czekają każdego, nawet młodego człowieka – zachęca Janusz Ambroży.

Wystawa „Ulotne chwile zatrzymane w albumie” będzie czynna do 15 kwietnia. Można ją oglądać w godzinach otwarcia Biblioteki Publicznej Miasta Gniezna (ul. Staszica 12a).

 

 

Informacjelokalne.pl