http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

Piraci zajęli Rynek

Wyróżniony Fot. Rafał Mikuła Fot. Rafał Mikuła

Gnieźnieński Rynek opanowali wczoraj wieczorem piraci. Na szczęście nikogo nie złupili, choć taki był ich pierwotny zamiar. Do tego przeżyli przemianę wewnętrzną i odtąd stali się dobrymi ludźmi. Rzecz jasna był to spektakl przygotowany specjalnie na okoliczność odbywających się w ramach Królewskiego Festiwalu Artystycznego spotkań teatralnych „Bez Kurtyny”.


Dobrze się stało, ze organizatorzy na otwarcie wybrali właśnie ten adresowany głównie dla dzieci spektakl w wykonaniu Teatru terminus A Qwo z Nowej Soli. Ekipa pod wodzą Edwarda Gramonta działa 40 lat. To chyba najstarszy tego typu teatr w Polsce. Gnieźnianie znają TAQ z wielu spektakli, ten jednak pokazał lżejsze oblicze nowosolskiego teatru. Sporo improwizacji ciągniętej głównie przez Don Pedro – Edwarda Gramonta i jego towarzysza granego przez Konrada Gramonta, wciąganie dzieci do wspólnego tworzenia widowiska i nieustanne odniesienia do sytuacji tu i teraz na Rynku były siłą opowieści. Trzeba też przyznać, że przesłanie spektaklu mówiące o tym, że skarb każdy nosi w swoim sercu niosło wyraźny aspekt dydaktyczny. To był bardzo dobry początek „Bez Kurtyny”.

Po krótkiej przerwie na płycie Rynku pojawiły się zjednoczone siły kilku teatrów pod szyldem Zachodniopomorska Offensywa Teatralna w zdarzeniu Wielka gra. Tutaj przez moment zupełnie niezamierzenie przygotowania do działania korelowały z Łańcuchem świateł. Ułożone z torebek ze świecami kontury Polski – wydawały się przez moment częścią społecznego protestu.

Teatry przedstawiły z udziałem publiczności własną wersję teleturnieju Wielka Gra. Typowy performance, w zabawnej formule, wciągnął przede wszystkim tych, którzy chcieli czynnie wziąć udział w zabawie. Było to zdarzenie parateatralne, które mimo pewnej rozwlekłości mogło się podobać. Przede wszystkim nie przeszkadzało tym, którzy zdecydowali się spędzić wieczór w ogródkach na Rynku. To był również dobry pomysł na rozgrzewkę członków Zachodniopomorskiej Offensywy Teatralnej, przed kolejnymi wydarzeniami Bez Kurtyny. Dziś wieczorem na Rynku kolejne spektakle wśród nich legendarna Zabawa w czekanie na zabawę Teatru Terminus A Qwo, adresowana raczej do publiczności dorosłej.

Fot. Rafał Mikuła

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.