http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

Lepili i fotografowali

Wyróżniony Lepili i fotografowali

Twórczy Squad, który działa na terenie Centrum Kultury eSTeDe tym razem zaprosił do zabawy rodzinnej pt. „Wakacyjne pstrykanie fotek i lepienie zwierzaków”. Jak podkreślają pomysłodawcy całej  akcji, na samym półmetku wakacji nie trzeba się nudzić, a każdą okazję, by spędzić twórczo czasu wolny, trzeba wykorzystać.


W poniedziałek zorganizowano warsztaty fotograficzne i zajęcia ceramiczne dla całych rodzin.  Z tej oferty skorzystało ok. 20 osób, w tym kilka dorosłych. - Jeśli chodzi o zajęcia ceramiczne, to pracujemy tradycyjnie z glina szamotową, a same dzieciaki mają zawsze bardzo ciekawe pomysły. Takie rodzinne lepienie jest chyba ciekawą formą spędzania okresu wakacji i takie zabawy kreatywne te dzieci mocno potem rozwijają – mówi Tomasz Jedrzejewski z pracowni ceramicznej.

W jego pracowni dziś powstały mini płaskorzeźby. - Mamy tutaj pewne konkretne tematy, takie jak: lepienie motyli i zwierząt, garnków czy inne formy użytkowe, a ograniczenie tu jest tylko w naszej głowie. Potem czekamy ok. dwa tygodnie, aż taka rzeźba sobie wysycha kompletnie i potem wkładamy ją do pieca rozgrzanego do temperatury 1000 st. C i tak powstaje już stała materia, którą sobie można pomalować albo nawet poszkliwić, my tego drugiego nie robimy akurat, ale może kiedyś będziemy. Takie wykonane własnoręcznie prace będzie można później zabrać ze sobą, jako ozdobę do domu, którego wnętrze w ten sposób sobie możemy przyozdobić – zauważa T. Jędrzejewski.

Obok, w drugiej pracowni odbywają się właśnie warsztaty fotograficzne. W pewnym momencie gasną światła i jedynie pozostaje małe czerwone światełko. - To jest moment, w którym zakładamy materiały światłoczułe do naszych aparatów otworkowych, czyli takich małych kartoników, z których zostały zrobione w czasie naszych warsztatów aparaty fotograficzne. Takie aparaty uzyskiwać można również z kubków termicznych – opowiada Krzysztof Szlachciak, instruktor w pracowni fotograficznej. Następne działania z amatorami fotografowania przenoszą się w plener. - Wychodzimy następnie do Ogrodu Wyobraźni eSTeDe i robimy zdjęcia, a nasi goście mają okazję rownież skorzystać z naszej dużej kameroskóry i mogą pooglądać sobie świat do góry nogami, bo tak jest on wyświetlany przez aparat otworkowy – tłumaczy K. Szlachciak.

- Dzisiaj będziemy wykonywać przede wszystkim pejzaże oraz portrety, bo mamy bardzo ładne słońce, a więc czasy naświetlania będą krótkie i jest szansa zrobić nieporuszony, dobry portret. W ten sposób można nauczyć się podstaw fotografii, czyli tego, czym jest np. materiał światłoczuły i na czym polega ogniskowanie, w jaki sposób powstaje w ogóle obraz i na jakiej zasadzie on jest potem wyświetlany, a przy takiej okazji oczywiście także bawić się świetnie – dodaje.

Twórczy Squad w sezonie regularnym prowadzi zajęcia z ceramiki, fotografowania, a także rysunku i malarstwa. Wszystko odbywa się na różnych poziomach zaawansowania i taki podział na dobre będzie obowiązywać od września, a same zajęcia najprawdopodobniej będę miały miejsce w każdą sobotę.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.