http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpghttp://informacjelokalne.pl/images/banners/nbaner01.jpg

Idzie nowy sezon w Teatrze Fredry

Wyróżniony Idzie nowy sezon w Teatrze Fredry

Niebawem nowy sezon zainauguruje Teatr Fredry w Gnieźnie, a my już wiemy, jakie spektakle trafią na afisze w pierwszej kolejności. Jesienią na deskach tutejszej sceny zostaną wystawione dwie sztuki, pierwsza na kanwie powieści Stanisława Lema, a druga w oparciu dramat Antona Czechowa. Daty premier przyszłorocznych też dziś zostały ogłoszone i wróżą bardzo ciekawie na nieco dalszą przyszłość, jednak obecnie w fazie prób są trzy pierwsze spektakle.


Pierwszą premierą nowego sezonu, jaką przygotowuje Teatr Fredry w Gnieźnie będzie adaptacja najbardziej znanej powieści Lema – „Solaris”, którą zaplanowano na 13 października. W sztuce pierwsze role zagrają Matylda Paszczenko, która właśnie dołączyła do zespołu stałego teatru, a partnerował jej będzie Mariusz Zaniewski z Teatru Nowego w Poznaniu. – Dziś chyba nawet jest 96. rocznica urodzin Stanisława Lema. Postać wybitnego pisarza została niedawno przypomniana, dzięki książce Wojciecha Orlińskiego, a więc mamy renesans zainteresowania tą postacią, w którą myślę, że się idealnie wpisujemy. Reżyseruje młoda osoba, Elżbieta Depta, która jest jeszcze studentką 5. roku krakowskiej PWST, ale już współpracowała z Teatrem Polskim w Bydgoszczy i teatrem Żeromskiego w Kielcach – zauważa Joanna Nowak, dyrektor Teatru Fredry w Gnieźnie.

Kolejna nowość niecały miesiąc później. - 4 listopada finiszujemy z próbami „Mewy” Antoniego Czechowa i ta sztuka będzie w reżyserii Marii Spiss, a w roli Arkadiny będzie występować już znana państwu z „Kto się boi Wirginii Woolf” – Małgorzata Łodej Stachowiak, też aktorka Teatru Nowego, a partnerują oczywiście nasi aktorzy i myślę, że to będzie również bardzo interesująca propozycja – opowiada dalej J. Nowak.

Kolejny nowy spektakl wejdzie natomiast do repertuaru 13 stycznia. – Trzecia sztuka, która już jest w próbach, to długo obiecywana „Szajba” Małgorzaty Sikorskiej-Miszczuk w reżyserii Marcina Libera. To będzie duże wydarzenie natury artystycznej, bo tam mamy dużą obsadę, w tym kilku aktorów gościnnie występujących u nas, będzie trójka byłych aktorów z Teatru Nowego we Wrocławiu – dodaje dyrektor Teatru Fredry.

Po nowym roku czekają oczywiście kolejne wydarzenia premierowe. W nowo zaadaptowanej sali wielofunkcyjnej 3 lutego Teatr Atrofi zrealizuje spektakl dla dzieci w wieku 3-6 lat pt. „Droga”. Na wiosnę zagości także komedia współczesna na kanwie jednego z przebojów Hollywood, do której scenariusz pisze specjalnie dramatopisarz Piotr Rowicki. W kwietniu natomiast pokazywany będzie spektakl taneczny, który zrealizuje Iza Szostak, tancerka i performerka, ale także aktorka dramatyczna.

Na przełomie maja i czerwca prowadzone będą również działania rezydenckie, które tym razem zostaną przeniesione ze sceny na ulice. – To będzie modyfikacja naszych rezydencji artystycznych, które teraz przybiorą inną formę, ponieważ to nie będą już takie stricte przedstawienia teatralne, a chcemy wyjść bardziej w miasto i robić akcje teatralne o charakterze pośrednim pomiędzy teatrem a wizjonerstwem, to ma być sztuka angażująca mieszkańców. Ten projekt ma trwać przez pięć dni i każdorazowo będzie się rozgrywał w innym miejscu Gniezno, bo chcemy dotrzeć do jak najszerszego spectrum widza, a kuratorką tego projektu zostanie Yanna Varbanova, to jest berlińska performerka i reżyserka - tłumaczy Joanna Nowak.

Na koniec sezonu, w połowie czerwca na deskach Teatru Fredry pojawi się sztuka według Williama Shakespeare, którą zrealizuje Katarzyna Szyngiera. – To jest arcydzieło i klasyka literatury światowej, które opowiada o walce płci, a tym razem będzie ono widziane z feministycznej perspektywy i to będzie bardzo interesujące doświadczenie – zapowiada dyrektor placówki.

Oprócz wymienionej na samym początku Matyldy Paszczenko, do zespołu stałego dołączy jeszcze trzech innych aktorów: Kamila Banasiak, Jan Niemczyk, Roland Nowak.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.