http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpghttp://informacjelokalne.pl/images/banners/nbaner01.jpg

Gnieźnieński rok z muzyką Nowowiejskiego

Wyróżniony Gnieźnieński rok z muzyką Nowowiejskiego

Przed nami już tylko jeden koncert w ramach projektu „Nowowiejski na Propsie w Gnieźnie”, w którego program zostało wpisanych na ten rok aż sześć koncertów. Na kilka dni przed finałowym przedsięwzięciem, dziś akcję podsumowano podczas krótkiego briefingu prasowego. To był dobry pomysł, na który przekłada się duża liczba słuchaczy biorących udział  w tych wydarzeniach – oceniają organizatorzy.


W tym roku przypadała 140. rocznica narodzin słynnego organisty, dyrygenta i kompozytora, który sporą część swojego dorosłego życia związał z Poznaniem. Jego imię nosi także gnieźnieńska Państwowa Szkoła Muzyczna. – Ta okrągła rocznica skłaniała do refleksji. Postanowiliśmy przybliżyć tego wielkiego kompozytora, związanego z Polską i Wielkopolską. Wiemy, że popkultura o takich osobach zapomina i choć pamiętamy „Rotę”, bo ją kojarzymy z różnych uroczystości, nie znamy natomiast imienia i nazwiska jej kompozytora, a to jest właśnie Nowowiejski. Rota jest tak naprawdę tylko wierzchołkiem tej góry lodowej, a pod tym wierzchołkiem jest wiele utworów, które warto przypomnieć – mówi Rafał Stańczak, dyrektor Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Gnieźnie.

 – My, jako szkoła muzyczna postanowiliśmy, że zorganizujemy cykl koncertów pokazujących różne oblicza Feliksa Nowowiejskiego i przy okazji muzyki polskiej, która jest godna, by ja promować. Zaczęliśmy od pieśni i tu pokazaliśmy także Chopina i Moniuszkę. Następnie mieliśmy duży koncert w katedrze gnieźnieńskiej, gdzie prezentowaliśmy aranżacje nowocześniejsze jego utworów, a wykonali je nasi uczniowie w takich dużych składach. Potem był typowy koncert organowy dr Agnieszki Kosmeckiej, która jest absolwentką naszej szkoły, a jesienią powróciliśmy do pieśni kompozytora i innych polskich artystów tworzących w tym samym okresie – opowiada R. Stańczak.

To nie jedyne działania, które zostały podjęte w ramach projektu. Prowadzone były także zajęcia o Feliksie Nowowiejskim dla dzieci w wieku 3-13 lat pt. „Legenda Bałtyku”, które poprowadziła Dominika Sochacka-Drzewiecka. – To jest bardzo zróżnicowany wiek i cała psychika tych dzieci jest różna, a więc trzeba było docierać do każdego z nich w różny sposób, by tę sylwetkę Feliksa Nowowiejskiego w sposób jak najbardziej atrakcyjny im przedstawić – tłumaczy Dominika Sochacka-Drzewiecka, muzyk, nauczyciel i instruktor z Gniezna. – I tak wygenerowałam trzy scenariusze tych zajęć, np. w przedszkolach wybierałam się z dziećmi w podróż pociągiem, który miał napęd piosenkowy i w czasie tych zajęć dzieciaki grały na boom boom rurkach, na marakasach i przeszkadzajkach, dmuchały w piórka. Wszystko oczywiście tak było zrobione, żeby dać im jak największa dawkę muzyki Feliksa Nowowiejskiego – dodaje D. Sochacka-Drzewiecka

W najbliższy piątek ostatni koncert, podczas którego swoje jazzowe interpretacje utworów Nowowiejskiego zaprezentuje zespół Retro Jazz Quartet. – To będą bardzo zaskakujące wersje utworów nie tylko Feliksa Nowowiejskiego, bo znów będziemy przy okazji przypominali Chopina i Moniuszkę. Do tego jeszcze ta dobra akustyka auli szkoły medycznej. To jest akustyka, która robiona była ponad 100 lat temu i w tej sali świetnie się gra bez prądu koncerty kameralne – zachęca R. Stańczak.

Bezpłatne zaproszenia są do odbioru w punkcie informacyjnym MOK-u przy ulicy Łubieńskiego w Gnieźnie. - To będzie zespół, w którego składzie mamy pianistkę, saksofonistę, kontrabasistę i perkusistę. Jeśli chodzi o utwory Nowowiejskiego, to na pewno usłyszymy „Rotę”, Ave Maria”, „Kołysankę”, „Księżyc Osrebrza Brzozy i „Testament Bolesława Chrobrego” – przypomina Dariusz Pilak, dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury w Gnieźnie.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.