http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

24 sierpnia o godz. 18.00 - Folklor zagości na Rynku po raz dziesiąty!

Wpisały się już bardzo dobrze do kalendarza letnich wydarzeń kulturalnych w Gnieźnie. Przed nami X Międzynarodowe Spotkania z Folklorem, które zaplanowano w piątek, 24 sierpnia. Tym razem nasze miasto odwiedzi 250 artystów z całego świata, m. in. Grecy, Algierczycy, Hiszpanie i Macedończycy.


Imprezę podzielono na trzy części. Od godz. 15.30 w centrum Gniezna będą prowadzone drobne warsztaty z rękodzieła i folklorystyki, a ok. godz. 18.00 spod Miejskiego Ośrodka Kultury przy ulicy Łubieńskiego ruszy korowód z jej wszystkimi uczestnikami. Po dotarciu na Rynek nastąpi uroczyste powitanie publiczności, po czym kolejno będą prezentowane zaproszone zespoły. – Ten festiwal liczy sobie 12 lat, a od równo 9 lat odbywa się tutaj w Gnieźnie i mi jest miło z tego powodu niezmiernie. On jest takim dzieckiem wesel ludowych, które organizowaliśmy w Muzeum Rolnictwa w Szreniawie, gdzie wyprawiane były wesela prawdziwym parom nowożeńców w różnych stylach i w różnej oprawie regionalnej. Niestety warunki formalno-prawne utrudniły ten sposób działania i wtedy narodziła się myśl rozszerzenia tego przedsięwzięcia na występy zespołów i początkowo to była tylko tematyka związana ze ślubem czy obrzędami dożynkowymi – przypomina Marzena Biegała-Howorska, dyrektor Uczelnianego Centrum Kultury Politechniki Poznańskiej.

– To ewoluowało i z tej Szreniawy kolejno docierało do Poznania, Tarnowa Podgórnego i do Gniezna również. W tych miejscach to się dalej rozwijało i dziś już się skupiamy na takich twórcach, jak: muzycy, tancerze i śpiewacy. Praktycznie przerobiliśmy już całą Europę i jak policzyłam, to łącznie w tych 12 edycjach wzięło udział 86 zespołów, a to jest ok. 2,5 tysiąca wykonawców – dodaje M. Biegała-Howorska.

W tym roku Gniezno odwiedzą reprezentanci: Algierii, Białorusi, Grecji, Hiszpanii, Macedonia, Słowacja, Ukraina. W roli gospodarza będzie występować zespół folklorystyczny „Obertas”, który działa przy MOK-u. – Cały świat można zwiedzić w jedno popołudnie, jak już przyjęło się mówić o tej imprezie. To będzie łącznie 250 artystów, którzy tworzą osiem zespołów i ich wszystkich najpierw spotkamy przy okazji warsztatów i stoisk z rękodziełami, które będzie można zakupić, a po 18.00 zobaczymy ich także na scenie, na tle naszej katedry – mówi Kamilla Kozłowska z działu promocji Miejskiego Ośrodka Kultury w Gnieźnie.

http://informacjelokalne.pl/images/stories/2018/08/08/plakat_folklor2018.jpg

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.