http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

Folklor zawsze pokazuje różnice kulturowe

Wyróżniony Folklor zawsze pokazuje różnice kulturowe

W piątek wieczorem na Rynku w Gnieźnie zaprezentowały się zespoły folklorystyczne z ośmiu krajów, który zostały zaproszone do udziału w X Międzynarodowych Spotkaniach z Folklorem.


Festiwal ten jest rokrocznie organizowany w kilku miejscach na terenie Wielkopolski, a do Gniezna zawitał w 2009 roku i odtąd nieprzerwanie jest tutaj zawsze lokowany pod koniec sierpnia. Tym razem na scenie zaprezentowały się zespoły reprezentujące Ukrainę, Białoruś, Słowację, Macedonię, Grecję, Hiszpanię, a także Polskę - Zespół Tańca Ludowego „Gniezno” z Centrum Kultury eSTeDe oraz zespół folklorystyczny Obertas, który działa od kilku sezonów przy MOK-u.

– Dziś mamy przedostatni weekend wakacyjny i zaczynamy przedostatni weekend Królewskiego Festiwalu Artystycznego przy dobrej zabawie, przy muzyce i tańcu. Dziękuję wszystkim grupom folklorystycznym za przybycie i ich pobyt w naszym mieście i za to, że przed gnieźnianami dziś wystąpią. Chciałbym, żebyśmy zawsze dobrze się bawili i w ten weekend, i podczas kolejnych weekendów – mówił podczas prezentacji Tomasz Budasz, prezydent Gniezna.

Swoje wokalne, muzyczne, a także taneczne, a momentami  nawet akrobatyczne popisy pokazywały, jak ciekawe są zakątki różnych części Europy i ich artystyczne prezentacje zaczerpnięte w linii prostej ze sztuki ludowej. – I tak właśnie ma być, że te ich występy mają różnice istniejące pomiędzy nimi pokazywać, bo sięgając do sztuki ludowej te różnice właśnie widzimy najwyraźniej – podkreśla Marzena Biegała-Howorska, dyrektor Uczelnianego Centrum Kultury Politechniki Poznańskiej. – To jest część Festiwalu Sztuki Ludowej, który jest kontynuacją wesel szreniawskich, my przekształciliśmy to właśnie z czasem w imprezę międzynarodową i teraz rozbudowujemy co roku naszą imprezę i pokazujemy szerzej wszystkie możliwe zespoły folklorystyczne – dodaje M. Biegała-Howorska.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.