http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

„Kasper Pokraka” - wieczór z niezwykłą książką i kwartetem smyczkowym

Wyróżniony „Kasper Pokraka” - wieczór z niezwykłą książką i kwartetem smyczkowym

W Kiszkowie, w miniony piątek odbył się wieczorek literacki, podczas którego zaprezentowana została książka F.X. Tuczyńskiego „Kasper Pokraka Sowizdrzał Polski”.


W literaturze europejskiej Dyl Sowizdrzał znany był już od średniowiecza. Sowizdrzał to postać wesołka, figlarza, sprawiającego niekiedy złośliwe lub śmieszne psoty. Jego psikusy wiążą się często z dosłownym traktowaniem wyrażeń przenośnych, wykonywaniem poleceń w dosłowny sposób. Wyśmiewał w ten sposób ludzką głupotę, pokazywał przywary tj. chciwość czy naiwność.

Kasper Pokraka to polski odpowiednik postaci inspirowanej słynnym Sowizdrzałem. Nie ma żadnych dowodów, że taka osoba kiedykolwiek istniała. Pierwsze polskie wydanie tej książki ukazało się w 1879 r., drugie w 1899 r. Na przełomie wieków była to jedna z bardziej poczytnych książek w Polsce. Obecne kiszkowskie wydanie jest reprintem V wydania z 1903 r. Została w nim zachowana oryginalna pisownia i ryciny. Uzupełniono je o nowe rysunki Dawida Sierzchulskiego, a także o tzw. „akta z drzwi”, czyli dokumenty Tuczyńskiego, z okresu, gdy mieszkał w Kiszkowie. Ich przetłumaczenia z języka niemieckiego podjęli się Julia Olejniczak, Marek Szczepaniak i Krzysztof Zawacki z Archiwum Państwowego w Poznaniu. Nie zabrakło również przyczynku, czyli informacji jak doszło do szóstego wydania przygód wesołego psotnika.

Akcja książki osadzona jest głównie w Wielkopolsce. Tytułowy bohater swoje psikusy płatał zarówno w Kiszkowie i w Darmoszewie, Wągrowcu, Gnieźnie, Poznaniu i Swarzędzu, Żninie i innych większych i mniejszych miejscowościach! I tak np. w Gnieźnie uzdrawiał chorych w szpitalu, w Brodach uczył osła czytać, w Swarzędzu sprzedał kota za zająca, w Skokach przechytrzył krawców a w Wągrowcu iluzjonistę. Przygód miał bez liku. Zachęcamy do lektury!

Podczas spotkania Bartosz Krąkowski przedstawił historię szóstego wydania książki, a Julia Olejniczak opowiedziała o pracy archiwisty, dokumentach które się w nim znajdują oraz zachęcała, by stare, nieraz niepotrzebne dokumenty oddać do Archiwum.

Wieczorek literacki uświetniony został występem kwartetu smyczkowego, uczniów Poznańskiej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II Stopnia. Wykonali oni m.in. utwory Mozarta „Eine kleine nachtmusik” czy tango „Por Una Cabeza".

Od dzisiaj można bezpłatnie otrzymać egzemplarz książki w Urzędzie Gminy w Kiszkowie.

Fot. A. Frąckowiak

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.