http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

Łubowo: Powstańcy Wielkopolscy mają swoje rondo!

Wyróżniony Łubowo: Powstańcy Wielkopolscy mają swoje rondo!

Od kilku dni świętujemy 100-lecie wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Swoje uroczystości miała też gmina Łubowo. Tam powstańców uczczono poprzez nadanie imienia Powstańców Wielkopolskich rondu, znajdującemu się na głównym skrzyżowaniu w Łubowie.


Z wnioskiem o takie upamiętnienie powstańców wyszła Komisji Kultury Zdrowia i Pomocy Społecznej, a zatwierdziła to Rada Gminy Łubowo i tym samym rondo znajdujące się przy drewnianym kościele pw. św. Mikołaja, w centrum wsi, nosi imię „Rondo Powstańców Wielkopolskich”.

- W 1795 r. miał miejsce III rozbiór Polski, który spowodował, że Polska na 123 została wymazana z map Europy. Wymazano Polskę z map Europy ale nie z serc i umysłów Polaków. Istniał bowiem naród, który przez cały czas niewoli posługiwał się tym samym językiem, kultywował polskie tradycje i obyczaje, wyznawał tą samą wiarę. Polacy nigdy nie mogli pogodzić się z utratą niepodległości. Czekali tylko na sprzyjającą chwilę, by chwycić za broń i wyzwolić Ojczyznę. Tak było podczas powstania Kościuszkowskiego, powstania listopadowego, powstania styczniowego. Kiedy okazało się, że nie mamy szans pokonać silniejszego wroga, a na ołtarzach została złożona ofiara olbrzymiej ilości krwi polskiej. Zaprzestano dalszych walk. Polacy postanowili realizować hasła pracy u podstaw i pracy organicznej. W ten sposób podnosili kulturę i świadomość wśród narodu, a także działali na rzecz pomnażania dóbr materialnych przyszłej wolnej Ojczyzny. I Wojna Światowa, która wybucha w 1914 r. obudziła w nas nadzieje na wolność, bowiem dawni zaborcy stanęli po przeciwnych stronach barykad. 11 listopada 1918r kończy się I wojna światowa. Polska odzyskała niepodległość – powiedział podczas uroczystości Andrzej Łozowski, wójt gminy Łubowo. - Jednak nie wszystkie ziemie weszły w skład odrodzonego państwa polskiego. Między innymi poza granicami państwa znalazła się prastara kolebka państwowości polskiej – Wielkopolska. Wielkopolanie nie mogli pogodzić się z tym faktem, czekali na odpowiedni moment, by ruszyć do walki i włączyć Wielkopolskę do macierzy. Taka chwila nastąpiła w dniu 26 grudnia 1918 r. kiedy to do Poznania przyjechał wielki Polak „Ambasador Polskości” Ignacy Jan Paderewski. Przyjazd ten spowodował, iż znienawidzony orzeł pruski zaczął przygotowywać się do odlotu. 27 grudnia 1918 r. wybuchło powstanie w Poznaniu, które szybko ogarnęło całą Wielkopolskę i zakończyło się zwycięstwem - dodaje.

Dalej gospodarz gminy podkreśla: - W setną rocznicę wybuchu powstania pragniemy uczcić pamięć tego wydarzenia poprzez nadania rondu w Łubowie imienia Powstańców Wielkopolskich. W ten  sposób chcemy uczcić pamięć tych wszystkich mieszkańców naszej „Małej Ojczyzny”, którzy sto lat temu tymi drogami maszerowali do swoich oddziałów powstańczych, by stanąć do walki w obronie Ojczyzny. Ilu ich było? Trudno powiedzieć, czas zatarł pewne ślady. Wielu z nich poległo w walkach, inni zmienili miejsca zamieszkania, a jeszcze inni w obawie przed represjami ze strony okupantów w 1939r zacierali ślady. Cześć i chwała bohaterom!

Po tych słowach, wójt gminy Andrzej Łozowski wraz z Mirosławem Nowakiem, przewodniczącym Rady Gminy Łubowo, symbolicznie odsłonili tablicę z napisem „Rondo Powstańców Wielkopolskich”. Uroczystość dopełnił proboszcz parafii w Łubowie, ks. Jan Łykowski, który poświęcił tablicę i rondo.

W uroczystości brała udział młodzież ze Szkoły Podstawowej w Fałkowie, jak również mieszkańcy Łubowa i okolicznych miejscowości.

Tym samym Łubowo wpisało się w powiatowe uroczystości 100-lecia wybuchu Powstania Wielkopolskiego.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.