http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

VELUX zabezpiecza pracowników na przyszłość

Wyróżniony VELUX zabezpiecza pracowników na przyszłość

Z Moniką Sawczuk-Petrov, dyrektor personalną z gnieźnieńskich fabryk firmy VELUX o Pracowniczych Planach Emerytalnych oraz zaangażowaniu firmy VELUX w lokalne inicjatywy rozmawia Karol Soberski.


   - Firma VELUX w Gnieźnie jako jedna z nielicznych w Wielkopolsce, zdecydowała się przystąpić do Pracowniczego Programu Emerytalnego (PPE). Dlaczego?
- Przystąpiliśmy do Pracowniczego Programu Emerytalnego, ponieważ wierzmy, że jest to długoletnia i długookresowa inwestycja. Jest to zapewnienie dodatkowego benefitu pracownikom na ich przyszłą emeryturę, który jeszcze mocniej zwiąże naszych pracowników z firmą. Przy prognozowanych niskich świadczeniach emerytalnych, mamy nadzieję, że te środki, regularnie odkładane, poprawią ich sytuację gdy odejdą z firmy na emeryturę. Firma VELUX zdecydowała się na przystąpienie do PPE, bo chcieliśmy zapewnić pracownikom benefit, który wyróżnia nas na rynku pracy.
   Z perspektywy pracownika PPE to dużo korzystniejsze rozwiązanie niż wprowadzane obecnie Pracownicze Plany Kapitałowe (PPK), gdzie obowiązek wpłat spoczywa również na pracowniku. W firmie VELUX całą składkę płaci nasza firma.

   - Przypomnijmy naszym Czytelnikom, czym jest Pracowniczy Program Emerytalny? Jakie z tego programu płyną korzyści dla pracowników?
- Pracowniczy Program Emerytalny gromadzi dodatkowe oszczędności na emeryturę. My jako pracodawca odprowadzamy co miesiąc 3,5 proc. z miesięcznego wynagrodzenia pracownika brutto na jego indywidualne konto emerytalne. Pracownik pokrywa jedynie koszt podatku dochodowego. Środki zgromadzone przez pracownika są jego własnością i podlegają dziedziczeniu oraz można je w całości wypłacić po ukończeniu 60 roku życia.

   - Jak Państwa pracownicy zareagowali na decyzję o przystąpieniu firmy VELUX do PPE?
- Pracownicy na ten pomysł zareagowali bardzo pozytywnie. Kluczowym elementem była wszechstronna komunikacja i informacja, z czym związane jest przystąpienie do PPE. Do programu przystąpiło prawie 80 procent całej załogi firmy. Pokazaliśmy naszym pracownikom, że myślimy o nich nie tylko tu i teraz, ale też o zabezpieczeniu ich na przyszłość. Pracownicy docenili fakt, że składka PPE jest w całości finansowane przez pracodawcę oraz, że środki odkładane na koncie emerytalnym są dziedziczone.

   - Można wnioskować, że program PPE stał się integralnym elementem polityki personalnej firmy VELUX. A jakie jeszcze inne benefity oferujecie swoim pracownikom, dzięki którym mają oni doskonałe warunki pracy?
- Mamy bardzo duży i bogaty pakiet benefitów, do których można zaliczyć między innymi: prywatną opiekę medyczną, ubezpieczenie grupowe, premie z okazji ślubu, dodatki i nagrody jubileuszowe. Mamy bogatą ofertę wspierającą zainteresowania naszych pracowników, na przykład: klub piłki nożnej, kibica żużlowego (przekazaliśmy naszym pracownikom 100 karnetów), drużynę biegaczy, rajdy rowerowe, zajęcia z zumby, klub wędkarski, a już po wakacjach ruszy klub miłośników piłki ręcznej. Nowością w tym roku są półkolonie, co spotkało się z pozytywnym odzewem rodziców. W sierpniu 45 pociech naszych pracowników będzie mogło aktywnie spędzić czas, korzystając z przygotowanych atrakcji. Przez cały rok, bardzo dużo się u nas dzieje, w kalendarzu wydarzeń firmowych mamy takie atrakcje  jak piknik rodzinny czy bankiet firmowy. Wszystkie te aktywności integrują nasz zespół, co pomaga nam w coraz lepszej codziennej pracy.

   - Firma VELUX, w ostatnich miesiącach, jest bardzo widoczna w przestrzeni przedsięwzięć kulturalno-sportowych w Gnieźnie. Staliście się mecenasem wielu wydarzeń. Z czego wynika takie zaangażowanie w lokalne projekty?
- Inicjatywa lokalna wynika z wartości jakie chcemy reprezentować. Jako jeden z największych pracodawców w regionie chcemy uczestniczyć w życiu naszych pracowników również poza miejscem pracy. Zależy nam, aby w Gnieźnie dużo się działo, by było to atrakcyjne miejsce do życia i pracy. Czerpiemy wielką radość  z udziału w imprezach organizowanych przez miasto. Zawsze mamy wielu chętnych pracowników tzw. Ambasadorów VELUX, którzy poświęcają swój wolny czas i angażują się w organizację tych imprez. Przed nami Koronacja Królewska, na którą czekamy z niecierpliwością. Możemy zdradzić, że w tym roku przygotowaliśmy z okazji Koronacji wiele atrakcji m.in. robienie wianków z żywych kwiatów, które cieszyły się wielka popularnością w ubiegłym roku. Zapraszamy na nasze stoisko w sobotę i niedzielę 27-28 lipca w godzinach 12.00-17.00.

   - Fabryka okien dachowych VELUX przy ul. Słonecznej oraz fabryka okuć VELUX przy ul. Kolejowej w Gnieźnie należą do jednych z największych pracodawców w regionie.
- Nasze fabryki w Gnieźnie na chwilę obecną zatrudniają ponad 900 pracowników. Mamy wiele różnorodnych stanowisk pracy (około 40) na których mogą pracować zarówno Panie jak i Panowie, w związku z czym wiele możliwości rozwoju. Kobiety stanowią u nas około 40 proc. załogi. Cieszy nas niska rotacja (około 2 procent), natomiast wraz z planami biznesowymi, zwiększamy zatrudnienie elektromechaników do działu utrzymania ruchu.
   W naszych fabrykach sprawuje pieczę nad sprawnym działaniem nowoczesnych maszyn i robotów na halach, w związku z czym idealny kandydat powinien umieć czytać rysunek techniczny i być otwarty na szkolenia oraz rozwój zawodowy. Współpracujemy też ze szkołami i uczelniami m.in. w tym roku uruchomiliśmy już drugiej edycji klasy patronackiej o kierunku automatyk we współpracy z Zespołem Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Gnieźnie.  Młodzi ludzie obywają u nas praktyki zawodowe, mają możliwość zweryfikowania umiejętności teoretycznych z wiedzą praktyczną, którą mogą czerpać od naszych doświadczonych pracowników.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.