http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

Pamiętali o obrońcach Żydowa!

Wyróżniony Pamiętali o obrońcach Żydowa!

Społeczność Żydowa, jak i gminy Czerniejewo oddała dzisiaj hołd poległym w obronie Żydowa we wrześniu 1939 r. W 80. rocznicę tych wydarzeń odbyła się uroczysta msza św. w intencji poległych i pomordowanych, a następnie wszyscy przeszli pod obelisk na Placu Obrońców Żydowa.


Przypomnijmy w skrócie, co się wydarzyło w Żydowie: po wybuchu wojny powstał tam oddział samoobrony. W niedzielę, 10 września około godz. 9.00 padły pierwsze strzały. Na Żydowo nacierały regularne oddziały Wehrmachtu. Przez kilka godzin trwała nierówna walka w trakcie której poległo pięć osób: Nikodem Pawlak – 16 lat, Andrzej Samolczyk – 43 lata, Mieczysław Pol – 26 lat, Nikodem Kosiński – 25 lat i piąty zabity, który nie został zidentyfikowany.
O godz. 16.00 Niemcy weszli do Żydowa. Wyłapali mężczyzn i ustawili ich nad przydrożnym rowem w celu wykonania egzekucji.  Ostatecznie jednak do niej nie doszło, gdyż miejscowi Niemcy oświadczyli, że w walkach brali udział tylko uciekinierzy. Żołnierze niemieccy wycofali się do Wrześni, a mieszkańcy Żydowa pochowali poległych na miejscowym cmentarzu, gdzie ich grób znajduje się do dzisiaj.

Zapraszamy do fotorelacji z dzisiejszej uroczystości. 

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.