http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

OSP Żydowo z nowoczesnym wozem bojowym!

Wyróżniony OSP Żydowo z nowoczesnym wozem bojowym!

Wielkie święto odbyło się dzisiaj w Żydowie! Tamtejsza jednostka OSP otrzymała nowy wóz bojowy – średni samochód ratowniczo-gaśniczy marki Renault, który kosztował blisko 800 tys. złotych! Chwila tym ważniejsza dla miejscowych strażaków, że jest to pierwszy w historii jednostki, zupełnie nowy samochód (wcześniejsze trzy były używane). Uroczystość uświetnili parlamentarzyści, samorządowcy, brać strażacka oraz mieszkańcy Żydowa.


Dzisiejsza uroczystość rozpoczęła się od złożenia meldunku przez dowódcę uroczystości kpt. Bartosza Kubalewskiego, odegrania Hymny Państwowego i podniesienia Flagi Państwowej. Następnie wszystkich gości powitał Jan Kulpiński, prezes Miejsko-Gminnego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP w Czerniejewie, a jednocześnie przewodniczący Rady Miasta i Gminy Czerniejewo.

Po powitaniu gości, nastąpił moment na który strażacy z Żydowa czekali od lat – przekazanie do ich dyspozycji nowego wozu bojowego - średniego samochodu ratowniczo-gaśniczego – Renault D16 High z napędem 4x4.

Symbolicznego przekazania dokonali: przedstawiciel Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, poseł Zbigniew Dolata; Waldemar Paternoga, przedstawiciel Wojewody Wielkopolskiego; st. kpt. Mariusz Dębski, komendant powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Gnieźnie; Tadeusz Szymanek, burmistrz miasta i gminy Czerniejewo oraz Jan Kulpiński, prezes Oddziału Miejsko-Gminnego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP w Czerniejewie. Z ramienia Ochotniczej Straży Pożarnej w Żydowie, kluczyki oraz dowód rejestracyjny odebrali: Jerzy Sikorski, naczelnik OSP Żydowo i Marcin Górniak, skarbnik OSP Żydowo.

Po symbolicznym przekazaniu, nowy samochód poświęcił ks. Krzysztof Prus, proboszcz parafii pw. św. Stanisława Biskupa Męczennika w Żydowie.

„Piękne sztandary, piękna pogoda, piękne auto”
Kolejnymi punktem uroczystości były przemówienia zaproszonych gości. Jako pierwszy głos zabrał st. kpt. Mariusz Dębski: - Cisną mi się na usta słowa: piękne sztandary, piękna pogoda, piękne auto. Gratuluję w imieniu własnym i komendanta wojewódzkiego tak wspaniałego samochodu. Jest to wóz z górnej półki, który przyczyni się nie tylko do poprawy bezpieczeństwa naszego powiatu, naszych mieszkańców, ale poprawi bezpieczeństwo was drodzy druhowie. Pozyskanie tego auta nie było łatwą drogą, a wszystko zaczęło się od rozmowy z panem burmistrzem. I tak zostało pociągnięte to całe przedsięwzięcie na co składało się zabezpieczenie środków w budżecie gminy Czerniejewo, następnie staranie się o środki u komendant głównego, które musiały się skończyć pozytywnie. Wiele osób przyczyniło się do tego, że tutaj jesteśmy z tym pięknym samochodem – podkreśla M. Dębski.

- W rozmowie z drugami z OSP Żydowo stwierdziliśmy, że dobrze by było zakupić jakiś dobry i używany samochód. Nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło, bo po rozmowie z panem komendantem stwierdziliśmy, że możemy zaryzykujmy bo jest szansa na nowy samochód. I co? Jest! Myślę, że dla nas wszystkich jest to dzień naprawdę wyjątkowy, radosny, słoneczny i możemy wspólnie powiedzieć, że osiągnęliśmy sukces. Tym sukcesem jest piękny samochód, który mam nadzieję, będzie nam wszystkim służył przez wiele, wiele lat. I żeby jak najwięcej stał w garażu i żeby jak najmniej wyjeżdżał do akcji, a jak najwięcej do ćwiczeń - mówi Tadeusz Szymanek, burmistrz miasta i gminy Czerniejewo.

Samochód o imieniu „Tadzik”
Po przemówieniu burmistrza, głos zabrał Jerzy Sikorski, naczelnik OSP Żydowo, którzy przedstawił kwoty, które zostały przekazane na nowy wóz i podziękował za pomoc w zakupie nowego samochodu. - Dziękuję Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji za pozytywne rozpatrzenie naszego wniosku i przekazanie kwoty 460 tys. zł. Dziękuję pani Zbigniewowi Dolacie, posłowi na sejm na wsparcie i pomoc. W sposób szczególny dziękuję burmistrzowi Tadeuszowi Szymankowi oraz Radzie Miasta i Gminy Czerniejewo za zabezpieczenie środków w wysokości prawie 320 tys. zł. Dziękuję panu st. kpt. Mariuszowi Dębskiemu, panu st. kpt. Łukaszowi Michalakowi, zastępcy komendanta powiatowego PSP w Gnieźnie, a także pani mł. asp. Agnieszce Mielcarczyk za wszelką pomoc, poradę i wspólną determinację w realizacji naszego celu. Dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do tego, że ten nowy samochód stoi w naszym garażu – podkreśla J. Sikorski.

Następnie J. Sikorski poinformował, że OSP Żydowo dzisiejszy dzień chce upamiętnić w sposób trwały a jednocześnie zaszczytny, wyrazić swoje podziękowanie i oficjalnie nadać imię dla nowego samochodu. Po tych słowach M. Górniak z OSP Żydowo i burmistrz T. Szymanek odsłonili oficjalnie nowe imię samochodu. To imię to: „Tadzik”.

W rewanżu, burmistrz T. Szymanek przekazał na ręce strażaków z Żydowa symbolicznego anioła, które nabył dzisiaj na kiermaszu organizowanym przez Radę Seniorów w Czerniejewie. - Niech ten anioł czuwa zawsze nad wami – dodał burmistrz.

List od ministra
Następnie głos zabrał poseł Zbigniew Dolata, który odczytał list od wiceministra spraw wewnętrznych Jarosława Zielińskiego. - Straż pożarna interweniuje ponad pół miliona razy rocznie. Jest ona najbardziej wielofunkcyjną ze wszystkich służb. W ostatnim czasie diametralnie zmieniła się struktura interwencji podejmowanych przez straż pożarną. Obecnie jedynie 25 proc. z nich dotyczy gaszenia pożarów, zaś pozostałe 75 proc. to reagowanie na inne, różnorodne, miejscowe zagrożenia: wypadki komunikacyjne, katastrofy budowlane czy usuwanie skutków klęska żywiołowych. Nie wyobrażamy sobie dzisiaj życia społecznego przez Ochotniczych Straży Pożarnych, które wraz z Państwową Strażą Pożarną cieszą się zasłużonym i wyjątkowym 95-procentowym zaufaniem Polaków – napisał w liście J. Zieliński. - Szanowne druhny i druhowie, dziękuję za wasze ciągłe, całodobowe czuwanie nad bezpieczeństwem mieszkańców. Wyrażam szczere uznanie dla waszej odwagi i ofiarności, jakie wykazujecie podczas interwencji, niosąc każdego dnia pomoc potrzebującym ludziom, nawet z narażeniem własnego zdrowia i życia – zakończył czytać list Z. Dolata i także złożył gratulacje i życzenia strażakom z Żydowa.

Kolejnym przemawiającym był Piotr Gruszczyński, starosta gnieźnieński, który złożył gratulację za sprawną akcję pozyskania nowego samochodu. - Zdaję sobie sprawę, jak ten sprzęt był bardzo potrzebny dla mieszkańców powiatu gnieźnieńskiego, bo jego zakres działalności pewnie będzie wychodził poza gminę. Jeszcze raz gratulacje! Posiadacie sprzęt naprawdę wysokiej klasy i mam nadzieję, że poszczególne gminy będą do takich efektów dążyć – zaznaczył P. Gruszczyński.

Po staroście, głos zabrał Jacek Kowalski, prezes Zarządu Oddziału Powiatowego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP. - W imieniu posła-elekta Tadeusza Tomaszewskiego, który jest jednocześnie sekretarzem Zarządu Wojewódzkiego Związku OSP RP i własnym, składam gratulacje, że taki wspaniały wóz bojowy otrzymaliście. Dziękuję także władzom samorządowym, z panem burmistrzem i przewodniczącym Rady Miasta i Gminy Czerniejewo, który jest równocześnie prezesem Zarządu Gminnego, za to, że wspólnie z Rada wyasygnowaliście środki potrzebne do zakupu tego samochodu. Dziękuję tez ministerstwo, bo bez tej dotacji, tego wozu nie można by było kupić. Życzę, by ten samochód dobrze służył, nie tylko społeczności Żydowa. Św. Florian niech czuwa nad waszymi wszystkimi akcjami – zakończył J. Kowalski.

Nie mogło zabraknąć torta
Po oficjalnej części uroczystości, wszyscy chętni mogli obejrzeć nowy wóz bojowy OSP Żydowo, zajrzeć do jego kabiny, zapoznać się wyposażeniem samochodu. Jednymi z pierwszych, którzy zasiedli w kabinie nowego wozu strażackiego byli: poseł Zbigniew Dolata i starosta Piotr Gruszczyński. Obserwatorzy widząc obu razem siedzących w kabinie stwierdzili, że albo szykuje się nowa koalicja, albo – to podkreślali bardziej złośliwi – obaj jadą gasić „polityczne pożary” w powiecie gnieźnieńskim.

Na koniec wszyscy zebrali się w Wiejskim Domu Kultury, gdzie czekał poczęstunek, okolicznościowy tort i kronika, w której każdy z gości mógł się wpisać.

Dzisiejszy dzień na długo zapisze się w historii OSP Żydowo, tym bardziej, że otrzymany wóz bojowy to pierwszy w historii jednostki, zupełnie nowy samochód (wcześniejsze trzy były używane).

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.