http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

Łubowo stawia na współpracę z Rosją!

Wyróżniony Łubowo stawia na współpracę z Rosją!

Wymiana młodzieży, współdziałanie na niwie kulturano-oświatowej oraz międzynarodowy plener artystyczny – to najbliższe plany współpracy gminy Łubowo z rosyjskim miastem Bogorodskoe. Ustalone one zostały podczas zakończonej właśnie wizyty delegacji rosyjskiej w Łubowie. - Uważam, że ta współpraca, zarówno kulturalna, jak i gospodarcza jest potrzebna – podkreśla Andrzej Łozowski, wójt gminy Łubowo.


- Z miastem Bogorodskoe w Rosji gmina Łubowo współpracuje od 2011 roku. Bogorodskoe to gmina położona ok. 20 km od Siergiew Posad, czyli mieści się w tzw. Złotym Kręgu Moskwy. W ramach tej współpracy w czerwcu 2012 roku zorganizowaliśmy plener rzeźbiarski w Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy, ponieważ w Bogorodskoe znajduje się filia Akademii Sztuk Pięknych z Sankt Petersburga, szkoła rzeźbiarska i miasto słynie z rzeźbionych drewnianych zabawek tworzonych przez miejscowych rzemieślników. I podczas tego pleneru rzeźbiarze z Bogorodskoe stworzyli rzeźby Dąbrówki i Mieszka, stojące dzisiaj w palatium na Ostrowie Lednickim – mówi Andrzej Łozowski, wójt gminy Łubowo.

Kilkudniowy pobyt delegacji Bogorodskoe (zakończony w miniony weekend) na czele z Wiktorem Kuzniecowem, przewodniczącym Rady i Merem Bogorodskoje w towarzystwie małżonki, oraz Wiktora Nikitina, zastępcy Przewodniczącego Rady Bogorodskoje, Maksima Kokowina, dyrektora administracyjnego Bogorodskoe i Oksany Iwanowej, sekretarza prasowego Bogorodskoe miał na celu przede wszystkim ustalenie dalszych planów współpracy między samorządami.

- Podkreśliliśmy wszyscy, zarówno delegacja z Rosji, jak i my, że nie interesuje nas wielka polityka i napięcia, które są, ale musimy sobie zdawać z tego sprawę, że mamy również na Wschodzie, oprócz Ukrainy i Białorusi, sąsiada którym jest Rosja. Uważam, że ta współpraca, zarówno kulturalna, jak i gospodarcza jest potrzebna – mówi A. Łozowski.

Pierwszego dnia pobytu delegacja z Rosji wraz z władzami gminy Łubowo odwiedziła Starostwo Powiatowe w Gnieźnie, gdzie spotkała się ze starostą Beatą Tarczyńską oraz złożyła wizytę ks. abp Henrykowi Muszyńskiemu, który często wyjeżdżał na spotkania ekumeniczne do Siergiew Posad, dużego miasta sąsiadującego z Bogorodskoe.

Jak zaznacza wójt Łozowski, ks. abp Muszyński podkreślił na spotkaniu, że jest pełen uznania, iż gminy z Rosji i Polski współpracują ze sobą, ponieważ uważa, że mimo napiętej sytuacji która jest obecnie między Polską a Rosją, należy budować małe mosty, a jak przyjdzie moment i sytuacja się zmieni, to wówczas te narody mogą ze sobą współpracować. Jak podkreślił, pamięta czasy jak Polacy byli poróżnieni z Niemcami, a teraz oba kraje współdziałają w Unii Europejskiej.

Drugiego dnia goście z Rosji zwiedzili Toruń i Gdańsk. - Rosjanie są zachwyceni Polską, a to co zobaczyli na terenie powiatu gnieźnieńskiego w porównaniu z tym, co widzieli przed pięcioma laty jak tutaj byli, to przerosło ich oczekiwania. Będąc tutaj pięć lat temu nie wierzyli, że powstanie droga ekspresowa, obwodnica i są dla Polski pełni podziwu – zaznacza A. Łozowski.

W trakcie rozmów w Urzędzie Gminy w Łubowie o dalszej współpracy to dotyczy ona przede wszystkim wymianę młodzieży. - Chcemy dzieci z naszej gminy, szczególnie te uzdolnione pod kątem rzeźbiarstwa wysłać do szkoły rzeźbiarskiej w Bogorodskoe – zapowiada wójt i dodaje, że rozmawiano też o pomyśle wspólnego projektu, połączonego z wymianą młodzieży na gruncie artystycznym. Zaproszeni na spotkanie w Łubowie aktor Andrzej Pieczyński oraz Małgorzata Blok, dyrektor Biura LGD Trakt Piastów przedstawili możliwości stworzenia pomostu łączącego obydwie gminy.

- Jeśli zaś chodzi o przyszły rok, to mer Bogorodskoe zadeklarował, że w maju 2016 roku sfinansuje przyjazd do gminy Łubowo artystów rzeźbiarzy, którzy wezmą udział w międzynarodowym plenerze rzeźbiarskim – wyjaśnia wójt Łozowski.

Jak zaznacza wójt Łozowski, rzeźby które powstałyby podczas tego pleneru zostaną ustawione na bulwarze prowadzącym z Dziekanowic do Małego Skansenu. - Będziemy budować kompleks wypoczynkowo-sportowy przy plaży niedaleko Małego Skansenu, w ramach którego powstanie plaża i campery, żeby to miejsce zrobić jeszcze bardziej atrakcyjne dla turystów. W ramach tej inwestycji, ze starej drogi, która zostanie zlikwidowana, chcemy zrobić pieszo-rowerowy bulwar i jest pomysł by tam właśnie ustawić rzeźby władców i osób, które są powiązane historycznie z Ostrowem Lednickim – zdradza A. Łozowski.


Na ten temat:
Mieszko I i Dąbrówka już gotowi! Galeria pierwszych Piastów zapoczątkowana!
Mieszko I i Dąbrówka spojrzą na Ostrów Lednicki!
A. Łozowski: - Otwarcie na Wschód uważam, że jest wskazane 

 

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.