http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

„Trakt Piastów” z wizytą w Belgii

Wyróżniony „Trakt Piastów” z wizytą w Belgii

Lokalna Grupa Działania „Trakt Piastów” gościła 16 i 17 listopada w Belgii. W skład delegacji weszli pracownicy LGD: Dyrektor biura Małgorzata Blok oraz animator społeczny Katarzyna Wielgosz a także członkowie LGD: sołtys Środki z gminy Kleszczewo Jolanta Fludra, prezes Stowarzyszenia Klub Kobiet Przedsiębiorczych Namaxa z gminy Kostrzyn Monika Sorbian - Stawiarska oraz przedstawiciel Karczmy na Lednicy z gminy Łubowo - Tomasz Dymiński.


Wizyta została zorganizowana przez Biuro Informacyjne Województwa Wielkopolskiego w Brukseli oraz Departament Programów Rozwoju Obszarów Wiejskich Urzędu Marszałkowskiego w Poznaniu, którego pracownicy wspierali reprezentację LGD podczas całego pobytu w Belgii.

Podczas największego wydarzenia promującego Wielkopolskę w Brukseli, czyli obchodów Dnia św. Marcina odbywającego się cyklicznie od 2010 roku, LGD „Trakt Piastów” zaprezentowała produkty lokalne m.in.  wędliny z Pomarzanowic „Tradycyjne Jadło”, pierogi i szare kluski z kapustą z „Karczmy na Lednicy” Ryszarda Henzla, soki owocowe „SokPol” Małgorzaty Prządak, pierniki polskie Anny Zawierowskiej, miody i pyłki Zdzisława Kostrzewskiego z Dziekanowic, przetwory Eugeniusza Fludry z gminy Kleszczewo i Marzeny Pietraszewskiej z gminy Kostrzyn. Stoisko promocyjne dekorowały elementy związane z gęsiami. Uczestnicy częstowani byli tradycyjnymi polskimi półgęskami.

Wydarzenie w siedzibie biura regionu otworzył Marszałek Marek Woźniak. Pojawiło się ponad 400-stu gości, którzy oprócz corocznej degustacji rogali świętomarcińskich mogli również obejrzeć wystawę zorganizowaną z okazji 1050-lecia chrztu Polski. Wśród gości znaleźli się ambasadorzy z Polski i innych krajów członkowskich, posłowie do Parlamentu Europejskiego, przedstawiciele Rady Europejskiej, Komisji oraz Komitetu Regionów. W wydarzeniu wzięli udział także reprezentanci biur regionalnych, międzynarodowych organizacji oraz stowarzyszeń, nie zabrakło też Wielkopolan mieszkających w stolicy Belgii.

W Parlamencie Europejskim odbyło się spotkanie się z europosłem Andrzejem Grzybem, który opowiedział o swojej pracy, funkcjonowaniu Parlamentu i jego aktualnych pracach. W ciekawej dyskusji wymieniono się uwagami na temat postrzegania Unii Europejskiej i problemów, z jakimi przychodzi się mierzyć współczesnej Europie.

Dyrektor biura LGD przedstawiła skład i plany LGD „Trakt Piastów”. W prezencie od delegacji Pan Poseł otrzymał kosz produktów lokalnych oraz pamiątki związane z 1050 rocznicą Chrztu Polski, przekazane przez gminę Łubowo. Następnie Poseł Grzyb osobiście oprowadził delegację po budynku Paramentu Europejskiego.

W ostatnim dniu pobytu delegaci odwiedzili belgijski region Hageland, wymieniając dobre praktyki z Lokalną Grupą Działania Hageland+. Po wspólnych prezentacjach dotyczących zasobów i planów obu Grup w nowym okresie programowania, zwiedzono m.in. fabrykę świec oraz odzysku korka - będących realizacją projektów związanych z zatrudnianiem osób wykluczonych. Obie LGD znalazły wspólne punkty w swojej działalności - kwestia aktywności kobiet i wykluczenia społecznego. Okazało się również, że obie Grupy mają w planach prace nad aplikacją dotyczącą zasobów obszaru. Wizyta będzie zatem mogła owocować w przyszłości dalszą współpracą.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.