http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

Likwidacja „Czwórki” to kontrowersyjne rozstrzygnięcie

Wyróżniony Likwidacja „Czwórki” to kontrowersyjne rozstrzygnięcie

Parlamentarzyści gnieźnieńskiego środowiska Prawa i Sprawiedliwości zaapelowali do Rady Miasta Gniezna o zmianę decyzji w sprawie likwidacji placówki szkolnej przy ul. Pocztowej w Gnieźnie, gdzie mieści się Gimnazjum nr 2, a w przyszłości ponownie miałaby powstać Szkoła Podstawowa nr 4.


Jak argumentują, senator Robert Gaweł i poseł Krzysztof Ostrowski, budynek jest wykorzystywany na cele oświatowe od blisko 60 lat, co więcej nosi imię zasłużonych dla polskiej wolności „Powstańców Wielkopolskich”. - Jako prezes Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego wyrażam głębokie ubolewanie, że jedną urzędową decyzją przerywa się bogate doświadczenie szkoły z tradycja powstańczą. W przyszłości nasi potomkowie, badający historię Gniezna, odbiorą to kontrowersyjne rozstrzygnięcie, jako smutny symbol przedednia obchodów 100. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego – zauważa Robert Gaweł.

- Jestem przekonany, że o tym, czy dana szkoła będzie istniała, powinny decydować przede wszystkim wybory rodziców, którzy posyłają swoje dzieci do poszczególnych placówek oświatowych. Wprowadzenie bonu edukacyjnego byłoby najlepszym rozwiązaniem, gdyż o sieci szkół decydowaliby wtedy w dużej mierze rodzice, a nie politycy. Mówiłem o tym na posiedzeniu Senatu RP podczas dyskusji na temat ustawy o prawie oświatowym 15 grudnia 2016 roku – wspomina R. Gaweł. W takim przypadku, to rodzice decydowaliby, do której szkoły mogliby posyłać swoje dzieci z pominięciem rejonizacji. - Mam nadzieję, że w przypadku zatwierdzenia decyzji władz miasta Gniezna w sprawie likwidacji szkoły przy ulicy Pocztowej, znajdzie się odpowiednia placówka oświatowa, która przejmie tradycje powstańcze – dodaje

Na zwołanej konferencji prasowej byli obecni również rodzice dzieci, które mogłyby uczęszczać do Szkoły Podstawowej nr 4 przy ulicy Pocztowej z racji miejsca zamieszkania. - Ja tym tematem zająłem się dopiero wczoraj, gdy do mnie dotarła grupka ok. 30 rodziców. Szybko zauważyłem, że coś się złego dzieje – mówi Krzysztof Ostrowski, poseł Prawa i Sprawiedliwości. - To jest taki bardzo sprytny zamysł likwidacji tej szkoły pod płaszczykiem protestów rodziców i dla dobra dzieci i młodzieży, ale tak nie jest. To szkoła bardzo dobrze usprzętowiona, w którą przez ostatnie lata włożono setki tysięcy złotych. To szkoła bezpieczna, usytuowana bardzo blisko parku, gdzie mamy monitoring – ocenia.

- To jest propozycja likwidacji szkoły, dla której jeszcze wczoraj rodzice zbierali podpisy i potrafili zebrać podpisy dla 300 dzieci chcących chodzić do tej szkoły. I ja teraz pytam, o co tu chodzi? Czy chodzi o to, że te dzieci teraz maja chodzić do Szkoły Podstawowej nr 8, gdzie warunki są takie, że nie będzie jedna zmiana i dzieci nie będą kończyły nauki o godz. 14.00 czy 15.00 tylko będą kończyły o godz. 20.00 i w ten sposób pogarsza się jakość kształcenia dzieci i młodzieży  – argumentuje dalej K. Ostrowski.

Jego zdaniem znacznie lepszym rozwiązaniem byłoby połączenie szkół nr 2 i 5. - Wiadomo, że jest duże zagęszczenie szkół w mieście, ale szkoła nr 4 jest jakby na obrzeżu tego zagęszczenia i ona najprędzej może przejąć dzieci z południa Gniezna. Tu mamy szkoły, które sąsiadują ze sobą i sama pani dyrektor „Piątki” się wypowiadała, że dostała obszar, gdzie jest dużo pustostanów i gdzie często mieszkają starsi ludzie, więc tutaj można by to naturalnie połączyć, a tę Szkołę Podstawową nr 4 zostawić. W takiej symulacji wszędzie byłoby 500-600 dzieci i byłoby tak, jak być powinno – dodaje poseł.

3 komentarzy

 • Zygmunt
  Zygmunt niedziela, 26, luty 2017 23:15 Link do komentarza Raportuj

  Panie Ostrowski już decyzja zapadła u góry w Warszawie, dlaczego dzieci z Pustachowy i Kokoszek mają uzupełniać tak by istniała szkoła nr 4. Czy Pan wie że rodzice pracują i dziadkowie te dzieci autobusami wożą do szkoły, nie każdy z dziadków posiada samochód. Przy szkole nr 8 przez lata wypracowano przez Radę Osiedla organizację komunikacji autobusowej z Pustachowy pod szkołę, może to Pana nie interesuję ale łatwo jest oderwać się o tego jak żyją inni i od podstawowych spraw w imię partyjnych zagrywek.

 • Nauczyciel
  Nauczyciel wtorek, 21, luty 2017 21:19 Link do komentarza Raportuj

  Pani/Panie ABC,
  po błędach w wypowiedzi widzę, że Pani/ Pan i szkoła raczej nie tworzycie pary zgodnej. Natomiast dużo racji jest w twierdzeniu, że każda opcja polityczna zawsze, mniej lub więcej w materii szkoły miesza i przez to szkoła staje się polityczna. Oczywiście ze szkodą dla niej samej...
  Nauczyciel.

 • ABC
  ABC piątek, 17, luty 2017 20:20 Link do komentarza Raportuj

  Wielcy obrońcy szkoły,a przyłożyli swoje ręce do cofnięcia oświaty do głębokiej komuny.Kto namieszał w oświacie,wasz góru, który częściej całą Polską.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.