http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

72 lata minęły...

Ten dzień pamięta już coraz mniejsza liczba naszych mieszkańców. 8 maja 1945 roku skończyła się II wojna światowa, która według niektórych szacunków pochłonęła życie ok. 100 milionów ludzi na całym świecie, z czego ok. 6 milionów stanowili obywatele Polski.


Dziś z okazji kolejnej rocznicy zakończenia II wojny światowej zorganizowano w Gnieźnie tradycyjny Apel Pamięci poległych, którzy zginęli podczas licznych walk z dwoma okupantami, Niemcami i Związkiem Radzieckim. Obchody zorganizowały władze miejskie, w których imieniu przemawiał Michał Glejzer, przewodniczący Rady Miasta Gniezna. - 8 maja 1945 roku o godz. 23.01 zakończyła się II wojna światowa w Europie. Ucichły strzały, co było konsekwencją układu kapitulacyjnego, podpisanego przez niemieckie dowództwo w berlińskiej dzielnicy Karlshorst  – przypomina M. Glejzer, który jest z zawodu historykiem i nauczycielem w Szkole Podstawowej nr 6 w Gnieźnie. - Ta wojna odcisnęła krwawe piętno, które odczuwamy do dnia dzisiejszego. W chwili obecnej liczba osób, które pamiętają wydarzenia II wojny światowej już jest niewielka. Tych, którzy brali w niej czynny udział, z bronią w ręku, to już jedynie garstka osób – dodaje.

- W całą wojnę zaangażowanych było 61 państw, które zamieszkiwało ok. 1 700 000 000 ludzi, a do armii łącznie zaangażowano ok. 110 milionów żołnierzy, wyprodukowano 330 tysięcy czołgów i 660 tysięcy samolotów. Koszty materialne tej wojny były wprost porażające, to było ponad tysiąc bilionów dolarów, czyli kwota, której nikt z nas nie jest w stanie dzisiaj sobie wyobrazić. Ile za takie pieniądze było można zbudować szpitali, szkół oraz infrastruktury, zakładów pracy, innymi słowy, ile za to można było uczynić dobrego? – pyta retorycznie M. Glejzer.
 
Uroczystość rocznicowa została tym razem zorganizowana pod pomnikiem Harcerzy Poległych za Ojczyznę przy ulicy Żwirki i Wigury, gdzie złożono wiązanki kwiatów, a także odśpiewano Hymn Państwowy. Z powodu pochmurnej i deszczowej pogody program obchodów skrócono.  Na koniec jedynie wykonano jeszcze kilka piosenek harcerskich, do których akompaniował zespół Ambaras z Gimnazjum nr 3 w Gnieźnie, a intonował Grzegorz Buczkowski z Chóru Metrum.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.