http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

Czy przez Małą Wełnę w Kłecku da się jakoś przejechać?

Wyróżniony Czy przez Małą Wełnę w Kłecku da się jakoś przejechać?

To bardzo ważna inwestycja, bez której trudno jest mówić o bezpiecznym przejeżdżaniu przez Kłecko do Wągrowca (czy Janowca Wlkp.) i dalej w kierunku na Piłę, Koszalin czy Kołobrzeg. Istniejący tam most nad rzeczką Mała Wełna, który został wzniesiony w 1958 roku musi zostać rozebrany z powodu złego stanu technicznego. Na jego miejsce powstać ma nowy łącznik, ale problemem jest tu okres samego remontu, na czas którego mieszkańcy będą skazania na długi objazd. Władze gminne czynią starania, aby skutecznie rozwiązać to utrudnienie.


Na inwestycję  przeznaczono ok. 4 miliony złotych, a prace ruszą najprawdopodobniej po świętach wielkanocnych. W miejsce mostu przeznaczonego do rozbiórki powstanie nowy obiekt jednoprzęsłowy, który zostanie wykonany z żelbetonowych belek połączonych płytą i osadzonych na palach o wys. 13 metrów. – Na pewno będzie dużo łatwiej się tym mostem przemieszczać, a równolegle do tego mostu budujemy ścieżkę rowerową z Polskiej Wsi do Kłecka i to potem będzie również część mostu i jakby takie jego uzupełnienie – mówi Adam Serwatka, burmistrz miasta i gminy Kłecko, który zauważa, że Kłecko zmaga się cały czas z jeszcze innymi problemami komunikacyjnymi. – Ten problem u nas jest widoczny codziennie, czyli przejazd przez Rynek i ten zakręt pod kątem 90 stopni, który znacznie utrudnia ruch w tym miejscu. W najbliższym czasie będziemy tu musieli wypracować  jakieś stanowisko, co z tym problemem w Kłecku zrobić – dodaje.   

Jak władze gminne chcą rozwiązać problem związany z brakiem przejazdu przez most, który będzie rozbierany? – Tam jest na razie planowana tylko kładka pieszo-rowerowa w ramach tej inwestycji. Nasza inicjatywa natomiast, jako samorządu kłeckiego jest taka, żeby zrobić wszystko, by udrożnić ruch samochodów osobowych i dostawczych do 3,5 tony. Jesteśmy chyba na dobrej drodze, by to osiągnąć, a plany są takie, żeby puścić ten ruch ciągły poprzez stadion piłkarski, który jest także planowany do modernizacji, z parkingiem i przejściem dla pieszych przez rzekę. Mamy tutaj zobowiązanie samorządu wojewódzkiego, że pomogą nam tutaj w budowie tego mostu tymczasowego. Wiem oczywiście, że ten czas jest krótki i to jest ogromne dla nas wyzwanie, ale po to jest samorząd, żeby takie problemy rozwiązywać i zrobię wszystko, by równocześnie z momentem zamknięcia tego mostu puścić ten ruch lokalny przez nasz stadion, przy pomocy mostu tymczasowego – zapowiada A. Serwatka.

Inwestycja ma zostać wykonana do końca listopada 2018 roku. Dojazd do mostu tymczasowego ma się rozpoczynać od odcinka pomiędzy auto-myjnią a komisem samochodowym, gdzie grunty stanowią gminną własność. Następnie zostanie utwardzona nowa droga, która będzie prowadziła do rzeczki, gdzie zostanie usadowiony najprawdopodobniej most pontonowy, a dalej przejazd zostanie zorganizowany za stadionem i równolegle do drogi, między murawą a jego trybunami. – To jest w całości nasza infrastruktura, którą zamierzamy wykorzystać do tego, żeby udrożnić dla naszych mieszkańców ten ruch, natomiast ten most powstanie w tym miejscu, gdzie docelowo projektowana jest ścieżka dla pieszych, bo też chcemy, żeby uczestnicy imprez sportowych nie usieli przechodzić drogą wojewódzką, tylko mieli w przyszłości taką kładkę. To nie będzie stałe jednak rozwiązanie, bo jeśli będziemy mieli tutaj imprezy, typu mecze lub inne rozrywki, to na ten czas to miejsce przejazdu będzie zamknięte – wyjaśnia szczegółowo A. Serwatka.

Teren inwestycji dziś wizytowali jej zleceniodawcy, czyli Wojciech Jankowiak – Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego i Paweł Katarzyński – dyrektor Wojewódzkiego Zarządu Dróg Wojewódzkich w Poznaniu. – Umowę z wykonawcą podpisujemy w ten piątek. Ten most będzie miał obciążenie do 50 ton, długość ok. 19 metrów i szerokość ok. 13 metrów. Jeśli chodzi o szerokość pasa jezdni w obu kierunkach, to jest łącznie 7 metrów i do tego dojdą 2,5-metrowe ciągi pieszo-komunikacyjne i 1 metr chodnika roboczego – wylicza Paweł Katarzyński z WZDW w Poznaniu.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.