http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

Gdzie byliśmy 73 lata temu? Co zyskaliśmy i co straciliśmy? Czy zyskaliśmy wolność?

Wyróżniony Gdzie byliśmy 73 lata temu? Co zyskaliśmy i co straciliśmy? Czy zyskaliśmy wolność?

We wtorkowe popołudnie na terenie Parku Miejskiego im Tadeusza Kościuszki w Gnieźnie, pod pomnikiem wzniesionym ku czci poległych w II wojnie światowej odbywała się uroczystość z okazji 73. rocznicy zakończenia II wojny światowej.


8 maja 1945 roku został podpisany bezwarunkowy akt kapitulacji III Rzeszy Niemieckiej. Ten moment jest oficjalnie uznawany za koniec II wojny światowej w Europie. Co roku ta data jest także okazją do kilku refleksji na temat pokoju. – Do stołu tego dnia zasiedli zwycięzcy: Rosja, Stany Zjednoczone, Anglia, Francja i III Rzesza Niemiecka, jako przegrany. To byli zwycięzcy, ale gdzie byli Polacy, którzy przez ponad 5 lat walczyli z okupantem? Nie było ich tam, a byli Francuzi, którzy w 1939 roku nas zostawili i którzy uważali się za zwycięzców – zauważa w swoim przemówieniu Tomasz Budasz, prezydent Gniezna. – W 1945 roku trwała jeszcze wojna na wielu frontach, na Pacyfiku, Amerykanie walczyli z Japończykami, ale również u nas w kraju walczyli jeszcze Polacy o wolną Polskę Żołnierze Niezłomni i walczyli też żołnierze Ludowego Wojska Polskiego, na Górnym i Dolnym Śląsku, w szczecińskim, na Warmii i Mazurach z niedobitkami Werwolfu niemieckiego i z bandami UPA w południowej części kraju – dodaje.

Według różnych wyliczeń statystyków, w wyniku działań wojennych, życie stracić mogło nawet 78 milionów ludności na całym świecie, z czego prawie 6 milionów było Polakami, co stanowi 17 proc. całej populacji ówczesnej II Rzeczpospolitej. – Gdzie byliśmy 73 lata temu? Co zyskaliśmy i co straciliśmy? Znaczna część kraju przeszła przecież pod inną okupację. Czy zyskaliśmy wolność? Czy była to wolność koncesjonowana? Każdy musi sobie odpowiedzieć na to samemu. Od 29 lat mamy kraj niepodległy i to dzisiaj musimy pamiętać kształcąc naszych najmłodszych i musimy im mówić o miłości do naszej Ojczyzny, o poszanowaniu flagi, godła i hymnu – podkreśla T. Budasz.

- Ciąży na nas również obowiązek pamiętania o tych, którzy po 1945 roku znaleźli się poza granicami naszego kraju i to na tych trenach, od Litwy, Łotwy, przez Białoruś i Ukrainę. To naszym obowiązkiem jest dzisiaj pomaganie tym osobom, nie tylko poprzez te pomoc w naszym mieście Gnieźnie, poprzez sprowadzanie repatriantów, ale również poprzez tę pomoc rzeczową, która od wielu lat niosą nasi rodacy, każde Towarzystwo Miłośników Kresów Południowo-Wschodnich i dziś jest też czas, aby takim ludziom podziękować – zapowiada prezydent.

Tomasz Budasz odznaczył następnie Włodzimierza Maciejewskiego z działającej na terenie Gniezna firmy „Maciejka” - Medalem Koronacyjnym za ofiarowanie produkowanego przez siebie obuwia na rzecz pomocy Polakom zamieszkującym teren parafii w Strzelczyskach na Ukrainie. Podobne wyróżnienie trafi niebawem do dziś nieobecnego Tomasza Stelmaszczyka, za jego pracę w Stowarzyszeniu Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich.

Przybyłe delegacje na koniec złożyły stosownie do okoliczności wiązanki kwiatów. W uroczystości uczestniczyli przedstawiciele służb mundurowych, władz miejskich i powiatowych oraz gnieźnieńskich parlamentarzystów, a także młodzież szkolna i kilkoro mieszkańców. Oprawę muzyczną zapewniły dziewczęta z zespołu Białe Kokardy, który działa przy Grupie Rekonstrukcji Historycznych i Mali Powstańcy w Gnieźnie.

1 komentarz

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.